Itt a magyar gimik rangsora

<p>Nem tartoznak az ország legjobbjai közé a magyar gimnáziumok az Ineko értékelése szerint. Az igazgatók szerint rossz a kritériumrendszer. Egy helyen az összes iskola eredménye.&nbsp;</p>

Az INEKO a gimnáziumok értékelése során az érettségi eredményekre épített, ez tette ki a teljes elérhető pontszám 60 százalékát. A tanulmányi versenyeken elért eredményeket 15 százalékos súllyal vették figyelembe. 

Az értékelésbe az alapiskolákkal szemben azonban már beszámították a munkanélküliek arányát az iskola végzősei körében, pontosabban azt figyelték, hogy a végzősök között magasabb vagy alacsonyabb a munkanélküliek aránya, mint a járási átlag. Az érettségi esetében az érettségi központi (extern) részét vették figyelembe. A matematika, a magyar és a szlovák mellett az idegen nyelveket vizsgálták. A legjobb gimnáziumaink még megyei összehasonlításban is nehezen kerülnek be az első tízbe. 

Komplex értékelés

Az Ineko honlapján elérhető minden iskola egyedi értékelése is, amelyben még több tényezőt elemzett az intézet.

A már említett mutatókat is részletesen kibontják, kiderül például, hogy a komáromi Selye János Gimnázium viszonylag rossz eredménye részben a szlovák nyelvű érettséginek köszönhető: míg magyarból, matematikából, német és angol nyelvből 70–80 százalékon teljesítettek a diákok, addig szlovákból az eredmény csak 39 százalék volt. A Selye az értékelésben a harmadik lett a magyar tannyelvű gimnáziumok között.

Kevés kritérium

Több pedagógus a kritériumok felállítását bírálta, melyek egyike a versenyekben való részvétel. Az ügynökség azonban csak két, az oktatási minisztérium által szervezett versenybe való bekapcsolódást pontozza.

„Diákjaink különféle, történelmi, matematika-, fizika- és egyéb versenyeken nemzetközi szintű eredményeket érnek el, de mivel a minisztérium által szervezett versenyeken nem veszünk részt, erre a kritériumra nulla pontot kaptunk” – mondta Andruskó Imre, a komáromi Selye János Gimnázium igazgatója. Véleménye szerint két verseny alapján nem lehet értékelni a tehetséggondozást. Az INEKO mellett az oktatási tárca is kénye-kedve szerint értékel.

„A versenyeken elért eredményekért plusz támogatást ad az iskoláknak, de a Tompa Mihály Országos Szavalóversenyt ők sem veszik figyelembe, pedig csak tavaly négy dobogós helyezést hoztunk el” – magyarázza Andruskó Imre. Az igazgató szerint egyébként a szülők figyelik az iskolák eredményeit.

„Jólesik, hogy iskolánk előkelő helyen szerepel a rangsorban, viszont leginkább az érettségi vizsgák eredményeiből és az azt követő elhelyezkedési mutatókból indulnak ki, az iskolában folyó egyéb tevékenységet kevésbé értékelik” – mondta Kiss László, a dunaszerdahelyi magángimnázium igazgatója.

(Lajos P. János, Ibos Emese)

 

Gimnáziumok ranglistája, INEKO 2015
Create bar charts
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?