Ismertek a vereknyei lerakó közelében lévő kútból vett vízminták teszteredményei

<p>A&nbsp;Vízgazdálkodási Kutatóintézet ismertette a&nbsp;vereknyei hulladéklerakó közeléből vett vízminták elemzésének eredményeit. A kiegészítő vizsgálatok elrendelése volt a környezetvédelmi tárca válasza a helyi lakosok hulladékteleppel kapcsolatos aggályaira.&nbsp;</p>

Az analízis eredményei megerősítették azokat az adatokat, melyeket a Dionýz Štúr Állami Földtani Intézet által felügyelt 18 monitoring-kútból korábban nyertünk” – mondta Ľubica Kopčová, a kutatóintézet igazgatója.

Összesen 68 szennyezőanyagra tesztelték a mintákat, az eredmények szerint csak egy méreganyag (tetraklóretán) szintje haladja meg az ivóvíz minőségére vonatkozó  egészségügyi határértéket, négyszerese a megengedettnek. A többi vegyületből hat növényvédő szer (alfa-, béta-, gamma-, delta-hexaklorociklohexán, atrazin, prometrin) esetében mértek pozitív érékeket, viszont a koncentrációjuk nem lépi át a határértéket.

Vereknye polgármesterével és a földtani intézet szakembereivel együttműködve biztosítottuk a további mintavételeket a hulladéktelep közelében lévő lakossági kutakból” – tette hozzá Kopčová.

A kiválasztott kutak ellenőrzését Sólymos László környezetvédelmi miniszter rendelte el. Elmondása szerint ez a válaszlépés a lakók aggályaira és a  hulladéklerakóval kapcsolatban keringő pontatlanságokra és féligazságokra. „Megérdemlik a vereknyeiek, hogy tájékoztassuk őket. Ezért hamarosan egy szórólapot kapnak a postaládájukba, mely minden fontos tudnivalót tartalmaz a vereknyei környezetterhelésről” – jelentette be Sólymos.

Ebben a tekintetben a környezetvédelmi tárca már fokozta a kommunikációt a nyilvánossággal, a témával foglalkozó aloldal - www.minzp.sk/vrakuna/ - illetve a [email protected] e-mail cím létrehozásával. Az utóbbin a tárca szakértői válaszolják meg a lakók kérdéseit. Eddig 20 kérdésre kaptak választ a kérdezők.

A minisztérium intenzíven dolgozik azon, hogy megszüntesse a lerakat környezetre gyakorolt hatását. Folyik a közbeszerzési eljárás, amelyet azonban spekulánsok hátráltatnak. „Csak találgatni tudok, mi vezérli őket. Ezért arra fogok törekedni, hogy a közbeszerzési törvény módosításába olyan rendelkezés is bekerüljön, amely meggátolja, hogy spekulánsok késleltethessék a közbeszerzés folyamatát” – jelentette ki a miniszter hozzátéve, jelenleg 18 környezetterheléssel kapcsolatos közbeszerzési eljárás zajlik Szlovákiában, melyeket különféle értelmetlen kifogások miatt nem lehet lezárni.

A hulladéklerakó felszámolására az úgynevezett enkapszuláció módszerét alkalmazzák majd, vagyis a lerakót egy föld alatti szigetelő fallal teljesen izolálják a környezetétől. Alulról egy vízzáró agyagréteg állja a szennyezés útját, felülről pedig hermetikusan letakarják. A kármentesítés része lesz a szennyezet talajvíz kiszivattyúzása és megtisztítása. Egyébként a világ más országaiban is alkalmazzák ezt a módszert a hulladék tokozására. Hasonló megoldáshoz nyúltak már például Csehországban, Ausztriában, Lengyelországban, Nagy Britanniában vagy az Amerikai Egyesült Államokban is.

Szükség van azoknak az ingatlantulajdonosoknak a beleegyezésére is, akiknek a telkét érinti majd a lerakó szigetelése. Jelenleg velük is folynak az egyeztetések.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?