<div><p>A parlamenti képviselők látványosan ignorálták Jana Dubovcová ombudsman éves jelentését, melyben saját és hivatala tevékenységéről tájékoztatta a plénumot, illetve ajánlásokat fogalmazott meg a parlament munkájához.</p></div><div><p> </p></div><div> </div><div><div property="content:encoded"> </div></div><p> </p>
Ingorálták Dubovcová jelentését
Az állampolgári jogok biztosának 40 perces jelentését kevesebb mint 10 parlamenti képviselő hallgatta meg, pedig hivatala tavaly összesen 3631 beadvánnyal dolgozott. Az ombudsmanhoz eljutatott beadványok alapján összesen 270 alkalommal sérültek az alapvető emberi jogok. Közülük 18 eset rendezése még folyamatban van.
Az emberjogi biztos jelentésében olyan ismétlődő hiányosságokra is rámutatott, melyek a közigazgatás területén rendszerszerű megoldásokat kívánnak. „Egy polgár anyanyelvén szerette volna kikérni az anyakönyvi kivonatát, az anyakönyvi hivatalokban használt program viszont ezt nem teszi lehetővé. Ezzel sérültek a kisebbségi nyelvhasználatra vonatkozó alapvető jogai” – mondta Dubovcová.
Ignoráló hivatalok
„Több beadvány a közigazgatási hivatalok munkájára vonatkozott, melyek még mindig nem kommunikálnak megfelelően a polgárokkal, lassú az ügyintézés és a polgárokhoz való hozzáállásuk sem megfelelő” – magyarázta Dubovcová. Példaként az igazságügyi tárcát és a belügyminisztériumot hozta fel. „A két tárca nem kommunikál azzal a személlyel, aki ellen eljárást folytat, nem engedélyezi, hogy betekintsen a rá vonatkozó ügyiratba, ahogyan más alapvető, általános információkat sem oszt meg a panaszossal. Ebben a konkrét esetben az igazságügyi tárca az információs törvényt is ignorálta” – mutatott rá a biztos. Hozzátette, a felsorolt hiányosságokat az adott minisztériumok vezetői egyszerű rendeletekkel elháríthatnák. A szociális ügyi hivatalok működésével kapcsolatban arra figyelmeztetett, hogy jogszabály hiánya miatt gyakran a zaklatással határos formában nyújt szolgáltatást a hozzá forduló polgárnak.
Veszélyeztetett gyerekek és idősek
Az ombudsman hivatala vizsgálja az állami intézmények működését is. Tavaly a gyermekek jogai mellett azt vizsgálták, hogy az idős emberek hogyan, és milyen szolgáltatásokhoz jutnak hozzá. Dubovcová szerint az iskolai beíratások során diszkriminálják a roma gyerekeket.
„Az iskolaérettségi felmérések alapján ennél a populációnál olyan magas a mentálisan sérült gyerekek száma, hogy az a statisztikai adatok alapján is lehetetlen” – mondta az ombudsman, aki szerint az adatok nem a valóságot tükrözik. Több ajánlást megfogalmazott a reedukációs központok működésével kapcsolatban. Romlott az idősek intézményes ellátása. Kevés az olyan otthon, ahol 24 órás ellátást kapnak a rászoruló idős polgárok. Ráadásul többségüknek az ilyen szolgáltatások költségük miatt elérhetetlenek. Sokszor a hozzátartozók sem képesek állni a havi 500 eurós költséget.
Nincs pénz
Jana Dubovcová jelentésében arra is kitért, hogy a kormány az ombudsmani hivatal kialakítása óta nem teremtette meg működésének feltételeit. Évek óta súlyos pénzhiánnyal küzdenek. „Tizennyolc jogász dolgozik a hivatalban, de további 17 hiányzik. Nincs pénzünk a fizetésekre, ezért nem tudtunk megnyitni egyetlen regionális ombudsmani irodát sem. Ilyen egy független alkotmányos hivatal helyzete. Ami sajnos nevetséges” – zárta a biztos. Dubovcová azt szeretné, hogy a hivatal önálló költségvetési tételként működjön, és keretét ne a pénzügyminisztérium szabja meg. A parlament tudomásul vette a jelentést, de félő, hogy ahogyan korábban, úgy most sem tesz majd semmit a hiányosságok elhárítása érdekében.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.