<p>A Szakszervezeti Szövetségek Konföderációja azt akarja kiharcolni, hogy a jövő évre vonatkozó kollektív szerződés tartalmazza a 4,8 százalékos béremelést. A béremelés az állam- és a közigazgatás valamennyi dolgozójára, valamint a pedagógiai alkalmazottakra és az egyetemi oktatókra vonatkozna.</p>
Indul a harc a fizetésemelésért
A Szakszervezeti Szövetségek Konföderációja (KOZ) 4,8%-os béremelési javaslatot tett le a kormány elé a jövő évi kollektív szerződésről szóló tanácskozások megkezdése előtt. Az általuk javasolt emelés az állam- és a közigazgatás minden dolgozójára vonatkozna. Eddig a KOZ nem támogatta a pedagógusok és az egyetemi oktatók újabb, 6%-os béremelési követeléseit. A tavaly őszi egyeztetésekből kizárták a Pavel Ondek vezette Oktatási és Tudományos Dolgozók Szakszervezetét (OZPŠaV). Ondekék viszont közölték, hogy ha a szakszervezeti szövetség nem áll ki egységesen a pedagógusbérek emelése mellett, akkor kilépnek a konföderációból.
Közösen a béremelésért
„A konföderációba tartozó szövetségek átértékelték álláspontjukat, és arra jutottak, elfogadhatatlan, hogy a dolgozók egy olyan csoportja, melynek érdekvédelmét a KOZ képviseli, ki legyenek zárva a kollektív szerződésről szóló tárgyalásokból” – közölte Monika Uhlerová, a KOZ alelnöke. Hozzátette, tiszteletben tartják az OZPŠaV 6%-os béremelési követelését, melyet beépítenek a KOZ javaslatába. Az átdolgozott javaslatot rövid időn belül eljuttatják a kormányhivatalba. Pavel Ondek megerősítette, hogy az OZPŠaV nem lép ki a KOZ-ból, de elégedetlenek Jozef Kollár KOZ-elnök politikájával, ezért a legközelebbi közgyűlésen bizalmatlansági indítványt kezdeményeznek ellene. Ondek szerint ugyanis Kollár jogtalanul zárta ki az OZPŠaV-t az idei évre vonatkozó tárgyalásokból.
Fico keménykedik
Robert Fico kormányfő néhány napja a Smer országos közgyűlésén kijelentette: „sajnálom, hogy a pedagógusok érdekképviselete nem írta alá a 2020-ig tartó szociális békét”. Fico feltétele ez volt ahhoz, hogy a pedagógusok bére minden évben 6%-kal emelkedjen. „A kormány részéről legközelebb 2019 januárjában emelkedhetnek a pedagógusbérek” – szögezte le Fico néhány nappal korábban. Martina Lubyová (SNS-jelölt) oktatási miniszter a kormány szerdai ülése után nem kívánta kommentálni Robert Fico álláspontját. Szerinte ugyanis most az a fontos, hogy felmérjék, milyen lehetőségek vannak a béremelésre.
Monika Uhlerová és Pavel Ondek is leszögezte, ha a kormány nem bólint rá a pedagógusok bérének újabb emelésére, készek az utcára vonulni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.