In memoriam Kálvin Pál

Augusztus 25-én, szerda délután kísérték utolsó utjára a dorogi temetőbe Kálvin Pált családtagjai, barátai, tisztelői. A hirtelen halál 74 éves korában ragadta el az élők sorából az aranykezű fafaragó mestert.
Kálvin Pál 1930. január 20-án született, Kecskeméten.

Augusztus 25-én, szerda délután kísérték utolsó utjára a dorogi temetőbe Kálvin Pált családtagjai, barátai, tisztelői. A hirtelen halál 74 éves korában ragadta el az élők sorából az aranykezű fafaragó mestert.

Kálvin Pál 1930. január 20-án született, Kecskeméten. Bár édesapja kézügyessége révén a falu ezermestere volt, s a fiatalember láthatólag örökölte apja isten áldotta tehetségét, Kálvin Pál nagyon sokáig nem kamatoztatta ezen adottságát. Életpályája szerteágzó volt. Kertésznek tanult, dolgozott a bányánál, s végül a hanglemezgyárból ment nyugdíjba.

Nyugdíjas éveinek szép ajándéka volt a fafaragás. Tulajdonképpen csak kedvtelésből kezdett neki a különféle faanyagok megmunkálásának, ám igen hamar kiderült, sokkal többről van szó. Az ügyes kezek alól művészi értékű alkotások kerültek elő. Pali bácsi öntörvényű művész volt. Soha nem anyagi megfontolásból alkotott. Még szerszámait is – amivel a fát megmunkálta –, maga készítette. Gondosan kifaragott, pazarul díszített bútorok, használati tárgyak, domborművek, szobrok, kopjafák kerültek ki a keze alól. Munkálkodásának konkrét célja közvetlen környezetének szebbé tétele volt. A kis kertvárosi ház akár múzeumnak is beillene. Jópár alkotása közintézményeket díszít, számos műve külföldre is eljutott, és kiállításokon szerepelt.

Legutóbbi beszélgetésünk apropója épp egy ilyen kiállítás volt. Akkor nem tudtuk, hogy ez egyben a legutolsó is. Pali bácsi három alkotása májusban bemutatásra került a Magyar Kézművességért Alapítvány és a Magyar Országos Művészi Kézműves Egyesület éves országos kiállításán az Iparművészeti Múzeumban. A kiállítás mottója ez volt: „Mi ezt visszük Európába...!” (Ezt a kiállítást itt, az Új Szó esztergomi mellékletében is méltattuk.)

Együtt örültünk Pali bácsi sikerének, s azt terveztük, ősszel egy nagy ívű, szép életmű-kiállítást rendezünk a Féja Géza Közösségi Házban. Sajnos a sors átírta a forgatókönyvet.

Fájó szívvel búcsúzunk Kálvin Páltól. Hiányát enyhíti a sok szép szobor és fafaragás, melyek híven őrzik emlékét.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?