A cseh rendőrség már az ellenőrzés első éjjelén 120 olyan személyt fogott el, aki illetéktelen módon próbált belépni az országba
Így zajlik az ellenőrzés a cseh és az osztrák határátkelőkön
Csütörtöktől a cseh és az osztrák rendőrség ellenőrzi a Szlovákiával közös határátkelőhelyeket. A cseh idegenrendészet vezetője megerősítette, hogy már az első éjjelen 120 olyan személyt vettek őrizetbe, akik illegális módon próbáltak bejutni Csehországba. Továbbá elmondta, egy esetben még figyelmeztető lövést is le kellett adni.
Ahogy arról lapunk is beszámolt, a cseh és az osztrák kormány az egyre erősödő illegális migrációs hullám miatt úgy döntött, újra bevezetik az ellenőrzéseket a Szlovákiával közös átkelőhelyeken. A cseh rendőrség 17 közúti, 7 vasúti és 3 folyami átkelőhelyen van jelen, illetve a zöldhatárt is ellenőrzi. Aki illetéktelen helyen próbál bejutni az ország területére, akár 5000 cseh koronás helyszíni bírságot is kaphat, beleértve a turistákat is. A zöldhatárt jelenleg csak a mezőgazdászok, a vadászok, az erdészek és a halászok használhatják munkavégzési célokból. Az intézkedés egyelőre október 8-ig van érvényben, de a cseh kormány meg is hosszabbíthatja, ha úgy ítélik meg, hogy nem stabilizálódott a helyzet az illegális migrációt illetően.
Ami pedig az osztrák határvonalat illeti, összesen 11 helyen zajlik az ellenőrzés, és mintegy 200 rendőrt vetettek be.
Csempészek és lövöldözés
A cseh rendőrség az ellenőrzések bevezetése után pár órával már komoly illegális tevékenységet tapasztalt. Milan Majer, a cseh idegenrendészet vezetője azt mondta, éjféltől reggel 8-ig 120 olyan személyt fogtak el, akik jogtalan módon próbáltak meg bejutni az országba. Emellett 7 csempészt is őrizetbe vettek, esetükben megindult a büntetőeljárás, akár 5 évnyi börtönbüntetést is kaphatnak. Majer továbbá elárulta, legtöbbször szíriai menekültekről van szó, akik hosszabb ideig tartózkodtak Törökországban, most pedig Németországba akarnak eljutni.
Az egyik csempész esetében a rendőrségnek figyelmeztető lövést is le kellett adnia, mivel az iraki férfi nem lassított az ellenőrzőponton. A hatóság üldözni kezdte, végül az egyik erdőben sikerült elfogniuk. Mint kiderült, a teherautójában 15 bevándorlót szállított.
Várakozás
Az autóbusz- és vasúttársaságok előzetesen pár perces késéssel számoltak az ellenőrzések miatt. A Flixbus nevű autóbusz-társaság szóvivője például azt mondta, legfeljebb 30 perces fennakadásokra számítanak, a Slovak Lines szóvivője pedig úgy nyilatkozott, az osztrák határon gyakran előfordulnak ilyen ellenőrzések, de a menetidőre ez csak minimális hatással van. Hasonló szellemben nyilatkozott a RegioJet és a Szlovák Vasúttársaság (ŽSS) is, mindkét vállalat körülbelül 15 perces csúszást jósolt.
A délutáni órákban azonban bizonyos átkelőhelyeken sokkal rosszabb volt a helyzet. A Pozsony Kerületi Rendőrség a Facebook-oldalán egy felhívást tett közzé azzal kapcsolatban, hogy aki csak teheti, kerülje a Brodské–Břeclav határátkelőt, mivel 3–5 kilométeres sorok alakultak ki az ellenőrzések miatt.
Az ORF értesülési szerint az osztrák határátkelőkön nem volt különösebb fennakadás, mivel a rendőrség elsősorban a kisbuszokat és a tehergépkocsikat ellenőrizte. A bergi határátkelőhelyen például átlagban csak 5 percet várakoztak a személygépkocsik. Az osztrák köztévé tájékoztatása szerint az ingázók nyugodtak, mivel a koronavírus-idején már hozzászoktak az efféle ellenőrzésekhez.
Mikulec magyarázkodott
Vít Rakušan cseh belügyminiszter a határellenőrzés bevezetésével kapcsolatban nemrégiben megjegyezte, először diplomáciai úton próbált megegyezni a szlovák féllel, de nem járt sikerrel, ezért is volt szükség a széles körű ellenőrzésre. A kijelentés miatt Roman Mikulec (OĽaNO) szlovák belügyminisztert többen is bírálták, például Juraj Krúpa (SaS), a parlament védelmi bizottságának elnöke is, aki csütörtökre rendkívüli ülést hívott össze. A bizottság előtt megjelent Mikulec is, akinek válaszolnia kellett a kérdésekre. Krúpa számonkérte a tárcavezetőt, hogy a szlovák rendőrség miért nem képes megbirkózni a helyzettel. A belügyminiszter azt mondta, a fő probléma a szerb–magyar határon van, illetve Törökország hozzáállásával, amely beengedi a menekültek az Európai Unióba.
„Ha valaki hibázott, akkor az a schengeni határon történt”
– jelentette ki Mikulec, hozzátéve, hogy a szerb–magyar határon az ellenőrzést az Európai Határ- és Partvédelmi Ügynökségnek, vagyis a Frontexnek kellene bebiztosítania. Megjegyezte, a problémával uniós szinten kellene foglalkozni. A schengeni határok megerősítését hangsúlyozta Hamran István országos rendőrfőkapitány is.
Krúpa azonban nem volt elégedett Mikulec érveivel, a bizottság ülése után azt mondta, szerinte a belügyminiszternek le kellene mondania. Elmondása szerint a tárcavezető az ukrán menekültválságot sem kezelte megfelelően. Ennek ellenére egyelőre nem kezd aláírásgyűjtésbe a parlamentben a miniszter leváltására.
Csütörtökön a magyar kormány megerősítette, hogy Orbán Viktor hétfőn Budapesten fogadja a szerb és az osztrák miniszterelnököt, hogy az illegális migráció problémáiról tárgyaljanak.
(nar, TASR, Denník N)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.