Idegen nyelvként oktatják a szlovákot

Komárom |

<p>A szlováknyelv-oktatás új módszertanáról egyeztettek tegnap annak kidolgozói és a pedagógusok. A koncepció vázlata már elkészült és készülnek a módszertani lapok is, ősszel a kísérleti oktatás is elindul.</p>

Az új módszer az idegennyelv-oktatáson alapszik és a kommunikációra fekteti a hangsúlyt. A kísérleti oktatás projektje januárban kezdődött és a komáromi pedagógiai és módszertani intézet koordinálja. Tegnap tájékoztató szeminárium keretében vázolták a projekt céljait, a kísérleti oktatással kapcsolatos feladatokat, illetve azt, hogyan mérik majd le az eredményeket. 

„Szerettük volna az iskolák bevonásával, a pedagógusok gyakorlati tapasztalatai alapján kidolgozni az új módszertan koncepcióját. Sajnos az általunk szétküldött kérdőíveket csak néhány iskola küldte vissza“ - magyarázta Halász Anita, az Állami Pedagógiai Intézet tudományos főmunkatársa. Bár a koncepciótervezet elkészült, jó lenne, ha az iskolák mielőbb visszaküldenék az ŠPÚ kérdőíveit, hogy az új módszer a valós problémákra reflektálhasson. „A kísérleti oktatásban részt vevő iskolákat intenzíven segíteni fogjuk az új módszer alkalmazásában, iskolázás formájában felkészítjük a pedagógusokat, ellátjuk őket módszertani eszközökkel, gyakorlatokat végezünk velük. Szeptembertől pedig havi rendszerességgel konzultálni fogunk a három iskola pedagógusaival. Az új módszertani anyagok akkor válnak elérhetővé a többi pedagógus számára, ha a gyakorlatban kipróbáltuk azokat, véleményezték, illetve más szakemberek lektorálták, és meggyőződünk róla, hogy működnek. Ezt követően az ŠPÚ oldaláról bárki letöltheti“ - magyarázta Halász Anita.  Egyelőre a meglévő tankönyveket használják majd, de már készülnek az új módszerhez kidolgozott módszertani lapok. Szeptemberig az érintett iskoláknak ki kell dolgozniuk az iskolai programjukat, melybe az új módszert is be kell dolgozniuk.

Kísérleti fázisban az új szlováknyelv-oktatási módszertan
Az új szlováknyelv-oktatási módszertan bevezetése mellett a kisebbségi iskolák egyéb problémái is szóba kerültek tegnap Komáromban a pedagógiai és módszertani intézetben szervezett megbeszélésen.

Komoly problémák vannak a munkafüzetek beszerzésével, a szülőknek gyakran saját zsebből kell ezeket állniuk, derült ki tegnap az új szlováknyelv-oktatási módszertan komáromi bemutatóján. A résztvevők rámutattak, hogy nyolc évvel a nagy oktatási reform után a 9. osztályosoknak még mindig nem készültek el az új szlovák tankönyvek. Két pályázat is kudarcba fulladt, jelenleg gyakorlatilag nincs senki, aki a tankönyvet megírja.

Osztott szlovákórák

Felmerült továbbá az osztott órák pozitív hatása, mellyel kapcsolatban azonban nem egyértelmű a vonatkozó rendelet. Csak az igazgatókon múlik, hogy két csoportra osztja-e a szlovákórákat. Volt, aki azt javasolta, hogy régiókra szabott tankönyvekkel segítsék a magyar iskolákban a szlovák nyelv oktatását, hiszen a gyerekeknek régiónként más lehetőségeik vannak a nyelv elsajátítására. A szakemberek szerint ennek anyagi akadályai vannak, mivel a kis tételben nyomtatott tankönyvek óriási költséget jelentenek. Peter Krajňák (Híd) oktatási államtitkár rámutatott, hogy míg egy 60 ezer példányban kiadott tankönyv 2,6 eurós költséggel jár, addig a 200 példányban nyomtatott kiadványok csillagászati összegeket visznek el. A tárcának pedig végesek a tankönyvpolitikára elkülönített forrásai.

Tud róla a tárca

A pedagógusok ismét felvetették a magyarórák csökkentésének és a szabad óráknak a problémáját. A jelenlevők álláspontja egyöntetűen az volt, hogy az a gyermek, aki a magyarórák csökkentett száma miatt nem tudja elsajátítani az anyanyelvét, az nem csak a szlovák nyelvvel, hanem más tantárgyakkal sem tud majd boldogulni. „Tudunk erről a problémáról, és meg kell birkóznunk vele“ - reagált a felvetésre Peter Krajňák.

Szeptembertől új módon

A komáromi módszertani és pedagógiai központban tartott megbeszélés fő témája volt, hogy szeptembertől három magyar tanítási nyelvű alapiskolában új módszertan alapján tanítják majd a szlovák nyelvet.

A kísérleti oktatásba a somorjai, a nagymegyeri és a bátorkeszi alapiskolák kapcsolódnak be. Ezekben a tanintézményekben az első és az ötödik évfolyamokban már szeptembertől az új módszert alkalmazzák. A projekt ötéves időtartama alatt fokozatosan azösszes évfolyam bekapcsolódik.
A módszertan kidolgozásában az Állami Pedagógiai Intézet (ŠPÚ), az Oktatásügyi Szabványosított Mérések Nemzeti Intézete (NÚCEM) és az Állami Tanfelügyelőség (ŠŠI) vett részt.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?