A köztársasági elnök, Peter Pellegrini alkalmanként egyáltalán nem biztos benne, hogy a Robert Fico (Smer) vezette kormány ki szeretné tölteni a hivatali idejét. A kaotikus törvénykezés azonban még a koalíció belső válságainál is jobban aggasztja az államfőt, aki szerint az ország vezető politikusai az elmúlt hetekben több kérdésben is veszélyes precedenst teremtettek.
Pellegrini: A képviselők igen veszélyes precedenst teremtettek a Covid-amnesztiák elfogadásával

Az államfő, Peter Pellegrini néhány héttel ezelőtt még abban bízott, hogy sikerült pontot tenni a kormányválság végére, az elmúlt napok történései azonban állítása szerint azt igazolják, hogy a koalíció politikusai az emberek gondjai helyett még mindig a saját problémáikkal vannak elfoglalva, közölte a köztársasági elnök az STVR Szombati párbeszédek című műsorában.
Előrehozott választás jöhet
Figyelemmel követem az események alakulását, és egyes hírek hallatán azon gondolkozom, a koalíció valóban ki szeretné -e tölteni a hivatali idejét
– mondta Peter Pellegrini, aki teljesen abszurdnak nevezte, hogy a koalíciós partnerek egyes politikusok személyes ambíciói miatt hónapokig halogatták a házelnök megválasztását, amely eredménye végül tiszteletben tartotta a koalíciós szerződésben foglaltakat.
Pellegrini szerint kezdetben még a kormányfő, Robert Fico sem vette kellően komolyan a válságot, hiszen maga is bátorította a pozícióra áhítozó Andrej Dankót. Az államfő úgy véli, ez a hiba máig kísérti Robert Ficót, mert így megágyazott a „zsarolásnak”. A nemzetiek elnöke az utóbbi napokban például a partnerei akaratát figyelmen kívül hagyva a tranzakciós adó megszüntetéséért kardoskodik.
„11 nap után még nem tudjuk értékelni, hogy a tranzakciós adó teljesíti -e az elvárásokat, azt azonban látjuk, hogy komoly feszültségeket okoz” – hangsúlyozta Peter Pellegrini, aki úgy véli, ez annak tudható be, hogy a lakosok egyáltalán nem értik, miért van szükség az új adónemre. Ennek ellenére kiáll azon döntése mellett, hogy aláírta a tranzakciós adóról szóló törvényt, mert enélkül nem tudták volna elfogadni az idei költségvetést.
Ha ezen az úton haladunk tovább, nem zárom ki, hogy előrehozott választások jöhetnek
– jelentette ki Pellegrini, majd hozzátette, „a jelenlegi helyzetben egyáltalán nem lenne előnyös, ha sor kerülne a voksolásra, mivel egyik oldal részéről sem látja, hogy olyan javaslatokkal állnának elő, amik az ország érdekeit szolgálnák”.
A köztársasági elnök úgy gondolja, a kormány az elmúlt időszakban képtelen volt mérsékelni a társadalomi polarizációt. Ha ehhez hozzáadjuk, hogy a kabinet az elmúlt hónapokban az emberek problémái helyett a saját gondjaival volt elfoglalva, már meg is kapjuk a választ arra a kérdésre, miért törnek előre Szlovákiában is a szélsőséges pártok.
„A szabványoknak megfelelő politikai pártok inkább az ideológiai kérdések felé fordultak a mindennapok kihívásainak megoldása helyett, ez pedig az extrém térnyerésének kedvez, akik bár nyersen, de érthetően, a saját nyelvükön próbálnak kommunikálni az emberekkel” – magyarázta Peter Pellegrini. A köztársasági elnök egyelőre hipotetikusnak tartja a kérdést, de nem utasította el egyértelműen azt a lehetőségét, hogy a jövőben hajlandó lenne kinevezni egy olyan kormányt, amelynek a Szlovákia mozgalom, esetleg a Republika is tagja lenne. Pellegrini elmondása szerint az említett tömörülésekért, amelyeket egyébként bomlasztónak tart, a kormányfő felelne.
Koalíciós kritikák egész sora
Peter Pellegrini nem spórolt a kormánynak címzett kritikával. Az államfő egyértelműen elismerte, komoly problémája van a törvényjavaslattal, amely értelmében a főügyész, Maroš Žilinka busás juttatást kapna élete végéig.
Nem látok logikát abban, hogy úgy biztosítsunk életjáradékot a főügyésznek, hogy ki sem tölti a hivatali idejét
– utalt Pellegrini arra, hogy a képviselők által elfogadott módosítás értelmében a főügyész már négy leszolgált év után jogosult lenne az életjáradékra. A köztársasági elnök egyúttal bejelentette, jelenlegi formájában nem hajlandó aláírni a változtatást, aminek a honatyák már zöld utat adtak.
Az elnöki interjú után az ellenzéki Progresszív Szlovákia politikusai üdvözölték az államfő bejelentését, valamint megjegyezték, abban bíznak, hogy legalább néhány koalíciós képviselő jobb belátásra tért a főügyésznek járó juttatás elfogadása óta, így nem törik majd meg Peter Pellegrini vétóját.
Veszélyes precedens
Pellegrini azonban még ennél is élesebben bírálta a parlament által a napokban elfogadott Covid-amnesztiákat.
Nagyon veszélyes precedenst teremtettek. Fogalmam sincs, hogy a javaslat előterjesztői hogyan néznek majd azok szemébe, akik elveszítették valamelyik szerettüket a világjárvány idején. Arról nem is beszélve, hogy a nagyszámú halálozáshoz azok is hozzájárultak, akik nem tartották be az intézkedéseket
– szögezte le az államfő, aki arra is emlékeztetett, hogy a parlament egy olyan időszakban fogadta el a módosítást, amikor Szlovákiában egy újabb járvány tombol, a politikusok pedig azt várják, hogy az emberek tiszteletben tartsák a szabályokat, amiket a fertőzés terjedésének megakadályozása érdekében hoztak.
A köztársasági elnök arról is beszélt, hogy támogatja a kormányfő „négy égtáj felé orientálódó” külpolitikáját, ugyanakkor arra figyelmeztette Robert Ficót, hogy ne feledkezzen meg Szlovákia nyugati szövetségeseiről.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.