Brüsszel. Hollandia és Belgium után Franciaország is gondolkodik azon, hogy bevezeti a kegyes halál intézményét bizonyos speciális esetekben.
Holland eutanáziavita
Hollandiában nagyon jelentős tábora van az eutanázia támogatóinak: az országban négy évvel ezelőtt törvényesítették is a halálba segítést olyan betegek esetében, akiket elviselhetetlen és gyógyíthatatlan szenvedés kínoz, és maguk kérik azt. A jogszabály azonban nem vonatkozik azokra a személyekre, akik nem tudják tudatosan maguk kérni szenvedéseik megszüntetését, így – a kómában lévők és a súlyosan értelmi fogyatékosok mellett – a csecsemőkre sem. A tanulmány kapcsán orvosok nem is a megtörtént esetek miatt háborodtak fel, hanem amiatt, hogy ezeket senki sem jelentette.
Az önmaguktól az eutanáziát kérni képtelenekre vonatkozóan is készültek már szabálytervezetek az országban, de ezek még nem kerültek a jóváhagyás fázisába, annál is inkább, mert a jelenleg kormányon lévő kereszténydemokrata párt ellenzi a halálba segítést. Az elképzelés az lenne, hogy az ő esetükben akkor lehet ehhez a végső megoldáshoz folyamodni, ha több orvoscsoport egymástól függetlenül erősíti meg a fájdalom elviselhetetlenségét, az állapotjavulás lehetetlenségét, és a közvetlen hozzátartozók is így látják jónak.
Jóllehet az ország lakóinak nagy része felmérések szerint egyetért az eutanázia mint végső módszer alkalmazhatóságával a szigorúan szabályozott esetekben, számos politikai és társadalmi erő továbbra is ellenzi azt minden esetben. Ezek között első helyen említendő a katolikus egyház, amelynek feje, II. János Pál pápa figyelmeztette a természetes halál méltóságának fontosságára és tiszteletben tartására Hollandia szentszéki nagykövetét. A kegyes halál legelszántabb holland támogatói viszont egy ideje már azt feszegetik, ne csak testi, hanem lelki szenvedés is minősülhessen elviselhetetlennek, és akiket ilyen kínoz, úgyszintén kérhessék életük gyors és fájdalommentes kioltását.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.