<p>Pozsony. A gyakorlat is azt mutatja, hogy a világvégétől való félelem inkább csak egy fiktív dolog, legalábbis Szlovákiában nem robbant ki tömeghisztéria.</p>
Hogyan lehet túlélni a világvégét? Sehogy!
DEMECS PÉTER
A nagyobb városokban található katonai óvóhelyek üresen maradnak a nap folyamán. Ľubomír Andrássy, Pozsony főpolgármesterének szóvivője lapunknak elmondta, a világvégével kapcsolatban csak három telefonhívásuk volt; idősebb állampolgárok érdeklődtek az iránt, mire kell a nap folyamán felkészülniük. „Mivel nekünk nincsenek bővebb információink, azt tanácsoltuk nekik, forduljanak a NASA űrkutató központ szakértőihez” – mondta Andrássy.
A Pozsonyi Kerületben egyébként 300 óvóhely van, ezekből 80 egy gáztámadás esetén is védelmet nyújt. „Viszont minden bizonnyal ezek sem segítenének, ha beállna a világ vége, legfeljebb pár nappal meghosszabbítanák az emberek életét. Állítólag a metróalagutak is biztonságosak, de mivel nálunk ilyen nincs, ezért aki akar, annak Bécsbe, vagy Prágába kell elutaznia” – mondta Andrássy.
Háború vagy járvány
Szakértők is egyetértenek abban, hogy ha bekövetkezne a világvége, menekülésnek vagy rejtőzködésnek nem lenne különösebb értelme. Egyes vélemények szerint a maja naptár vége nem egy konkrét világvége bekövetkezését, hanem egy nagyobb, egész világot sújtó katasztrófa kezdetét jelenti. Ez lehet valamilyen globális természeti katasztrófa, betegség elterjedése, vagy esetleg a harmadik világháború.
Viszont nem kell ilyen nagyméretű katasztrófa ahhoz, hogy hosszabb-rövidebb időre leálljanak a létfontosságú közműszolgálatok. Helyi áradások, esőzések vagy szélviharok is elegendőek ahhoz, hogy leálljon az ivóvízellátás, a gáz és a villany, hogy ne lehessen fűteni vagy telefonálni. S a lakosság több mint fele nincs felkészülve egy több napig tartó katasztrófahelyzet átvészelésére.
Fel kell készülni
Részletes túlélési ismeretekre nincs szükség, mivel országunkban szerencsére jól működik a katasztrófavédelem, gyorsan és hatékonyan tudnak reagálni, minek köszönhetően a segítség is gyorsan a helyszínre érkezik.
Magunkon úgy tudunk a legjobban segíteni, ha ismerjük lakó- és munkahelyünk katasztrófavédelmi és evakuációs terveit. Tudnunk kell, kihez fordulhatunk, hova menekülhetünk, hol találhatunk segítséget.
Szélsőséges esetben azonban előfordulhat olyan helyzet is, amikor a család néhány napig csak magára számíthat. Túlságosan félni ilyen esetben sem kell, de néhány szükséges intézkedés megtételével sokat segíthetünk magunkon. Felesleges vasbeton bunkert építeni és nem szükséges hónapokra elegendő víz- és élelmiszerkészletet sem felhalmozni. Elegendő, ha néhány napra elegendő ásványvíz és 5–7 napi tartós hideg élelmiszer (konzervek, müzliszelet stb.) van otthon.
Ugyancsak sokat segít, ha alapvető gyógyszerekből (láz- és fájdalomcsillapító) és kötszerekből tartalékolunk otthon kisebb mennyiséget. Baj esetén sokat segíthet, ha megfelelő meleg, strapabíró ruházattal és lábbelivel is rendelkezünk és vannak szerszámaink (balta, kés) is – ajánlja a pénzcentrum.hu honlap.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.