Az ápolók teljes száma 2022-ben 0,9 százalékkal, 31 190-ről 30 910-re csökkent az előző évhez képest.
Szlovákiában kevés a fiatal ápoló. A Stratégiai és Elemző Intézet (ISA) az Országos Egészségügyi Információs Központ eredményeit vette alapul, amelyek szerint a 20 és 29 év közötti korosztályban nyolc százaléknyi ápoló van nálunk, arányuk 2018 óta nem változott. A 30 és 39 év közötti korcsoport 14 százalékot tesz ki, míg 2018-ban 16 százalék volt. Ugyanakkor a 40 és 49 év közötti ápolók aránya 2020 óta szintén csökken. Ezzel szemben az 50 éves és idősebb ápolók aránya fokozatosan növekszik.
A fiatal ápolók alacsony aránya annak köszönhető, hogy az iskolát elvégző fiatalok akár fele külföldre vándorol. Az ISA felmérése szerint a fő vonzerő nemcsak a magasabb anyagi jövedelem, hanem az elfogadhatóbb munkakörülmények is.
Az ápolók megtartásának egyik eszköze a 2023-as és 2024-es bérváltozások, amelyek az átlagos havi fizetés szintjét emelték. Ezek a bérek már tartalmaznak minden kiegészítő kifizetést, beleértve a túlórát, valamint a hétvégi és ünnepnapi munkavégzést is. A fiatal ápolók megtartása érdekében az ISA javasolja a teljesítménybérezés megerősítését, a betegek elégedettségének szisztematikus mérését az ápolók munkájával kapcsolatban, és az eredmények figyelembevételét a bérezésükben.
Csábító lehet még az egészségügyi intézményekben bölcsődék és óvodák létrehozása, valamint a munkaidőnek a fiatal szülők igényeit figyelembe vevő kiigazítás.
(Trend)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.