Hiába távozott az egészségügyi miniszter, nem csillapodnak a kedélyek a koalícióban

Nem csillapodnak a kedélyek, a Hlas és az SNS továbbra is egymást támadja
Pozsony |

Az SNS és a Hlas közti konfliktus azzal sem oldódott meg, hogy Zuzana Dolinková (Hlas) egészségügyi miniszter távozott a pozíciójából. A két párt továbbra is a sajtón keresztül üzenget egymásnak, a Smer képviselői viszont úgy vélik, nincs szó koalíciós válságról.

A hétvégi politikai vitaműsorok megmutatták, hogy az SNS-nek és a Hlasnak még mindig nem sikerült elrendezniük a nézeteltéréseiket. Andrej Danko, az SNS vezetője és a parlament alelnöke az elmúlt hetekben Dolinková egyik legnagyobb kritikusa volt, több sajtótájékoztatón is bírálta a korábbi tárcavezetőt, amiért szerinte nem képes rendezni az egészségügy problémáit.

Dolinková ugyan lemondott, de távozása előtt még odaszúrt Peter Kotlárnak, a koronavírus-járvány kezelésének felülvizsgálatáért felelős kormánybiztosnak, az SNS jelöltjének, aki nemrégiben azt nyilatkozta, az mRNS alapú védőoltások veszélyesek lehetnek az emberek egészségére. Dolinková úgy fogalmazott, őszintén sajnálja, hogy a kormánybiztos még mindig élvezi a koalíció támogatását, annak ellenére, hogy a kijelentéseitől a szakmai közvélemény is elhatárolódik.

Kapcsolódó cikkünk

Újra megnyitott témák

Vasárnap Matúš Šutaj Eštok belügyminiszter, a Hlas elnöke azt mondta, Kotlár egy olyan jelentéssel állt elő, amit valójában senki sem kért tőle.

„Személyesen mondtam el Kotlár úrnak a kormányülésen, hogy arra kellene koncentrálnia, miért hosszabbították meg erőltetetten a veszélyhelyzetet, miért volt országos tesztelés, illetve miért költöttek el 700 millió eurót a mintavételi pontokra. Kértünk valamit, erre Kotlár úr előállt a tudományos tények megkérdőjelezésével”

– jelentette ki a belügyi tárcavezető.

A bírálatokhoz csatlakozott párttársa, Tomáš Drucker oktatási miniszter is.

„Ha ki akar adni egy könyvet, tegye, de ne foglalkozzon azzal, amihez nincs meg a képesítése. Elvárom tőle, hogy teljesítse, amit kellett, vagy ha nem, akkor menjen el”

– fogalmazott a tárcavezető.

Šutaj Eštok emellett ismét megnyitotta a parlament elnökének kérdéskörét is. A koalícióban hónapok óta keresik Peter Pellegrini utódját, aki a 2023-mas parlamenti választás után elfoglalta a házelnöki posztot, de 2024 áprilisában államfővé választották. A parlament irányítását az ideiglenesen megbízott Peter Žiga vette át, és a koalíció képviselői arról beszéltek, nyáron megegyeznek az új házelnök személyéről. Erre azonban nem került sor, mivel a Hlas nem hajlandó lemondani a pozícióról, amelyre Andrej Danko is pályázik. Végül a koalíciós pártok abban maradtak, addig nem nyitják meg a kérdést, amíg nem sikerül megállapodásra jutnia a Hlasnak és az SNS-nek.

Ehhez képest Šutaj Eštok a TA3 vitaműsorában kijelentette, nyomást szeretnének gyakorolni a koalíción belül, hogy az év végéig a parlamentnek legyen egy megválasztott elnöke. A Hlas továbbra is Richard Raši régiófejlesztésért felelős minisztert jelölné.

Új célpont

Dankóék reakciója nem sokat váratott magára, az egészségügyi minisztérium után Šutaj Eštok tárcáját vették célba. A párt sajtóosztálya azt üzente, azt várták el a belügyminisztériumtól, hogy jobban ráállnak a koronavírus idején történt események kivizsgálására, és hogy az ellenzéki képviselőknek meg kell majd magyarázniuk a 2020 és 2023 közötti intézkedéseiket.

„Eštóknak inkább a rendőrségen belüli rendszerszintű munkára kellene koncentrálnia, és nem olyan témák felvetésére, amelyek a koalíciós tanács ülésére tartoznak”

– közölte Zuzana Škopcová, az SNS szóvivője.

Továbbá megjegyezte, szerintük a Hlas így próbálja elterelni a figyelmet Dolinková ténykedéséről, aki egyetlen egészségügyi reformot sem hajtott végre, nem rendezte az Általános Egészségbiztosító (VšZP) költségvetését és nem is folytatott tárgyalásokat a szakmai szervezetekkel.

Fico szerint nincs baj

A legnagyobb koalíciós partner, vagyis a Smer igyekszik távol tartani magát a két párt konfliktusától. Robert Fico miniszterelnök, a Smer vezetője ugyan elmondta, szerinte Dankóból jó házelnök lenne, ugyanakkor a koalíciós szerződés értelmében a poszt a Hlast illeti meg, így a kérdésben ennek a két félnek kell egyezségre jutnia. Fico azonban nem szeretné, ha a kívülről úgy tűnne, veszélyben van a koalíció működése, és ennek hangot is adott. A kormányfő több interjúban is elmondta, akkor lehetne krízisről beszélni, ha a parlamentben elakadnának a koalíció javaslatai, de erről nincs szó, amit a konszolidációs csomag elfogadása is bizonyít.

Ficóék egyik választás előtti ígérete az volt, hogy a hatalomra kerülések esetén nyugalmat hoznak az ország irányításába, és a belső konfliktusok helyett az emberek problémáival foglalkoznak majd.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?