Hedvig ügye politikai jellegű

<p>Pöstyén. A Hedvig-ügyben az egykori Szovjetunió és Kína szintjén van a szlovák igazságszolgáltatás. Szakértők szerint lehetetlenség hat év után precíz diagnózist adni.</p>

VRABEC MÁRIA

A pszichiátriával történő politikai visszaélésnek nevezték a szakemberek a szlovák hatóságoknak azt a szándékát, hogy hat év után vizsgálják Malina Hedvig állapotát. A szombaton megrendezett nemzetközi szakmai tanácskozás résztvevői közös állásfoglalást adtak ki, amelyet elküldenek a Pszichiátriai Világszövetség etikai bizottságának.

A szlovákiai, magyarországi, csehországi ausztriai, németországi és angliai pszichiáterek Hedvig egészségügyi dokumentációjának áttanulmányozása után arra a következtetésre jutottak, hogy kezelőorvosa, Jozef Hašto „helyesen diagnosztizálta nála a poszttraumás stressz szindrómát és példásan kezelte”. Kijelentették, hogy hat és fél év elteltével a hatóságok is csak a dokumentációból indulhatnak ki, mert a most végzett vizsgálatok alapján lehetetlen az akkori lelkiállapotára vonatkozó következtetéseket levonni.

„Az, hogy valakit ennyi idő után akarnak újra vizsgálni, két szempontból is megdöbbentő. Szakmai képtelenség, ráadásul retraumatizálja a pácienst” – jelentette ki Timothy Lambert angol igazságügyi pszichiáter. Helga Matthess német pszichotraumatológus azt mondta, sokkolta őt a hír, hogy Hedviget két hónapos intézetbe zárással fenyegetik. „Mi, németek különösen érzékenyek vagyunk erre, mert történelmi tapasztalatunk van azzal, hogyan tud a hatalom visszaélni a pszichiátriával. Ez érzékeny tudományág, ezért is kell fokozott óvatosságra és tisztességre intenünk mindenkit, aki hivatkozni akar rá” – mondta.

Újságírói kérdésekre válaszolva a külföldi szakemberek egybehangzóan azt mondták, magát demokratikusnak valló államban még nem találkoztak a Hedvig-ügyhöz hasonló esettel.. „A hatalom hajlamos ideológiai célokra használni az orvostudományt. Mivel nyilvánvaló, hogy ilyen hosszú idő eltelte után nem lehet objektív és igaz eredményeket kapni, ki kell mondani, hogy ebben az esetben is erről van szó” – hangsúlyozta a cseh Peter Zvolský professzor. Kollégája, Petr Smolík arra hívta fel a figyelmet, hogy a Pszichiátriai Világszövetség utoljára a Szovjetunióban és 2004-ben Kínában állapított meg a pszichiátriával történő súlyos visszaéléseket.

A főügyészségen tegnap nem tudták megmondani, hogy ennek ellenére továbbra is ragaszkodnak-e Hedvig kivizsgálásához. „A főügyészség előtt nem ismert a konferencia zárójelentése, de az sem, ki szervezte és mely szakemberek vettek részt rajta, ezért nem kíván nyilatkozni az ügyben” – írta megkeresésünkre Andrea Predajňová szóvivő.

A szombati szakmai tanácskozáson elfogadott állásfoglalást a Szlovák Pszichiátriai Társaság és a Pszichiátriai Világszövetség is megkapja. Amint Peter Breier, jelenleg Angliában dolgozó szlovákiai pszichiáter elmondta: ha Hedviget továbbra is vizsgálatokra hívják és intézeti megfigyeléssel fenyegetik, a szakmai tanácskozás résztvevői kérni fogják a világszövetség közbelépését. „A szövetség szakmai csoportot küld Szlovákiába, hogy vizsgálja felül az ügyet. Ha súlyos szakmai és etikai visszaéléseket talál, a következmény a nemzeti pszichiátriai társaság világszövetségi tagságának felfüggesztése is lehet” – magyarázta.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?