A trópikus betegségek szakértője, Vladimír Krčméry szerint csak idő kérdése, hogy mikor jelentik be Szlovákiában a majomhimlő első esetét.
Okozhat-e a Covid-19-hez hasonló járványt a majomhimlő? Krčméry válaszolt!
A professzor a pluska.sk-nak adott interjújában elárulta, hogy 2005-ben Szudánban és Kenyában már találkozott majomhimlős esetekkel. „Három páciensem volt, és mindhárman meghaltak, szóval nem becsülném alá ezt a betegséget. Az említett betegek szörnyen néztek ki, alultápláltak voltak, így alacsony volt náluk a zsírban oldódó vitaminok, azaz az A-, D-, E- és K-vitaminok szintje. Ez azt jelenti, hogy alvadási rendellenességgel küzdöttek, és a betegségre jellemző hólyagokból nem víz szivárgott, mint a bárányhimlőnél, hanem vér” – mondta Krčméry.
A professzor hozzátette, hogy abban az időben semmilyen orvosság nem állt rendelkezésükre, de a kezelés jelenleg is elég gyenge, és főleg a tünetekre korlátozódik. „A pácienseknek elsősorban a viszketés ellen adunk gyógyszert, hogy ne vakarják el a hólyagokat, mivel azok elfertőződhetnek. Így lényegében nem a majomhimlő, hanem a bakteriális szuperfertőzés okozza halálukat” – közölte.
Krčméry arról is beszélt, hogy jelenleg két antivirotikum kapható az Egyesült Királyságban, amelyek a vírusellenes gyógyszerek rendszerében is megtalálhatók, így elég gyorsan elkészíthetők. A védőoltás esetében azonban nehezebb a dolguk, hiszen élő vakcinákról van szó. „Tehát, míg a Covid-védőoltást márciustól októberig terjedő időszakban fejlesztették ki, a majomhimlővel kapcsolatban ez egy évig is eltarthat.”
Okozhat a majomhimlő hasonló pandémiát, mint a koronavírus? Válasz a galériában!
(pluska)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.