<p>Fokozatosan terjed az influenza, január első felében a felével nőtt az akut légúti megbetegedések száma, a tomboló járvány február elejére várható – derül ki a Közegészségügyi Hivatal (ÚVZ) tájékoztatásából.<br /> </p>
Három héten belül nyakunkon az influenzajárvány
A szokatlanul meleg tél, a rendkívül enyhe, nyirkos időjárás és a nagy hőmérséklet-ingadozás megviseli a szervezetet, minek következtében az utóbbi két hétben nőtt a légúti megbetegedések száma, ráadásul a karácsonyi szünet után az iskolák és az óvodák ismét megteltek gyerekekkel, tanárokkal, így a fertőzések, vírusok is jobban terjednek.
A Közegészségügyi Hivatal (ÚVZ) adatai szerint január második hetében 39 937 embernél állapítottak meg valamilyen akut légúti megbetegedést, ami az előző héthez képest 54,4%-kal több. A járványszakértők szerint az első két hétben legalább 2300-zal gyarapodott az influenzás esetek száma, de a vírus több embert is megtámadhatott.
Az adatok azért nem feltétlenül tükrözik a valóságot, mert az influenzát sokan összetévesztik a náthával vagy más megfázásos betegséggel, és nem mindig fordulnak orvoshoz. Az orvosok által jelentett betegek 59%-a gyerek volt, közülük az 5 év alattiak voltak a legtöbben. „Nyitrán jegyezték a legtöbb megbetegedést, a legkevesebbet a Kassai kerületben” – tájékoztatott Ivan Rovný országos tisztiorvos.
A sokéves tapasztalatok szerint a betegség januárban gyorsan terjed, a hónap végén tetőződik, februárban pedig már az egész országot sújtó járvány várható. A tavalyi járvány során 226 ezer beteget jegyeztek. Az influenzavírus elsősorban a levegőben terjed köhögéssel, tüsszögéssel. A lappangási idő 1–3 nap, a betegség legkésőbb a fertőzéstől számított harmadik nap hirtelen jelentkezik, egyik napról a másikra. Fő tünetei a nagyon magas (39–40 fokos), hirtelen kezdődő láz, izomfájdalom, elesettség, nátha, torokfájás, fullasztó száraz köhögés. Ha nem alakulnak ki szövődmények, a tünetek 3–5 nap után enyhülnek, teljes gyógyulás 2–4 héten belül várható. A leggyakoribb szövődmények közé a légcső-, középfül-, tüdő-, orr- és arcüreggyulladás tartozik. A komplikációk gyakran kórházi kezelést igényelnek, és bizonyos veszélyeztetett csoportoknál – például az idősebbek és súlyos szívbetegségekben szenvedők esetében – életveszélyesek is lehetnek. Ezért a szakemberek azt tanácsolják: a szövődményeket megelőzendő már az első tünetek jelentkezésekor érdemesebb ágyban maradni.
A legjobb védekezés a megelőzés. Van néhány különösen veszélyeztetett csoport – az 59 év fölöttiek, a krónikus légúti és szívbetegségben szenvedők, a szociális intézmények ügyfelei, gyerekek –, akiket kimondottan ajánlott beoltani. Esetükben a védőoltás esetleges mellékhatásainak veszélye elenyésző az influenza tüneteivel, szövődményeivel szemben.
„A védőoltás beadására a november volt a legalkalmasabb időszak” – magyarázta az országos tisztiorvos. Aki akarja, még most is beoltathatja magát, a hónap végén azonban már nem lesz igazán értelme. „A védettség fokozatosan alakul ki, megfelelő szintet körülbelül az oltástól számított 14 napon belül ér el, és a védettség 6–12 hónapig tart” – magyarázta Rovný. Idén mindenki ingyen beoltathatja magát, az összes biztosító téríti az oltóanyag árát.
SZENTGÁLI ANIKÓ
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.