<div>Kevés bíró, még kevesebb asszisztens és a saját épület hiányát tartja a Legfelsőbb Bíróság legfőbb hiányosságának annak elnöke. A krónikus munkaerőhiány miatt az ország legfőbb instanciája gyakran évekig nem zár le egy-egy folyamatban levő ügyet.</div><div> </div>
Harabin a stekkert is elvitte
Pozsony |
Štefan Harabint egy évvel ezelőtt váltotta a Legfelsőbb Bíróság (LB) elnöki székében Daniela Švecová, aki az elmúlt időszakot értékelve elsősorban a munkaerőhiányra mutatott rá. „Nem volt zökkenőmentes a hivatal átvétele, elődöm nem pusztán üres irodát hagyott maga után, a falakból még a vezetékeket is kitépték. A bírók nem a szakterületüknek megfelelően voltak beosztva az egyes kollégiumokba, a bíróságon uralkodó viszonyokról már nem is beszélve” – emlékezett vissza Švecová. Az LB ideiglenesen az igazságügyi minisztérium épületében húzta meg magát, melyet 300 alkalmazott befogadására tervezetek, most azonban a tárca és a bíróság mintegy 600 alkalmazottja dolgozik az épületben. „Az irodák többszörösen túlzsúfoltak, archívum híján a bíróság jelentős mennyiségű dokumentumait is ezekben tároljuk. Mielőbb meg kell oldani az épülettel kapcsolatos problémákat” – jelentette ki az elnök. Švecová a legsúlyosabb hiányosságnak azt tartja, hogy a Legfelsőbb Bíróság szinte folyamatosan bíró- és asszisztenshiánnyal küzd. „Most 56 asszisztens dolgozik az LB-n, közülük hatot idén vettünk fel. Számuk év végéig 26-tal nőhet. A meghirdetett versenypályázatra 259-en jelentkeztek” – tájékoztatott Švecová. Nem jobb a helyzet a bírók terén sem. Tíz évvel ezelőtt az LB bíráinak ideális létszámát 85-re becsülték. A gyakorlat alapján most legalább további tíz főre lenne szükség. Pénzhiány miatt azonban még a 85-ös létszámot sem tudják feltölteni. „Arról nem beszélve, hogy nem tudjuk idecsábítani a megfelelő tapasztalattal és szakmai gyakorlattal rendelkező bírókat a kerületi bíróságokról, hiszen sem több fizetést, sem lakást nem tudunk kínálni nekik” – mutatott rá Švecová.Ráadásul Andrej Kiska államfő már jelezte, hogy jövőre négy bírót nyugdíjba küld, így hét bíró hiányzik majd az LB-ről. Az összehasonlítás kedvéért Csehország jövőre 130 millió cseh koronát szán a bíróságok munkakörülményeinek javítására. Nyugati szomszédunknál egy bírónak három asszisztense van, míg Szlovákiában egy asszisztens három bíróval dolgozik együtt. A krónikus munkaerőhiány számlájára írható az is, hogy a Legfelsőbb Bíróság továbbra sem képes időben lezárni a folyó ügyeket. 2010-ben 9428 ügyet zártak le, 2814-et átvittek a következő évre. Idén szeptember végéig 14 386 perben hozott döntést az LB, 10 149 esetet még nem zártak le.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.