Tegnap a főügyész, Jaromír Čižnár azonnali hatállyal kikérte a Felső-nyitrai Szénbányák aknatornyára felmászó Greenpeace-aktivisták elleni vádiratot a Trencséni Kerületi Ügyészségtől. Mindezt azért, hogy ellenőrizze a hatóságok eljárását és egy másik ügyészi hivatalnak adja az ügyet – közölte a Főügyészség szóvivője, Andrea Predajňová.
A Greenpeace Slovensko igazgatója, Ivana Kohutková kérdésünkre megerősítette, hogy az őrizetben lévő aktivistákat vasárnap az illavai börtönbe szállították át. Arról azonban, hogy milyen körülmények között tartják őket fogva, nem rendelkezik információval. Kohutková a DenníkN napilapnak adott interjújában arról beszélt, hogy információik szerint az egyik privigyei ügyész felesége a bányatársaság alkalmazottja. Az illető a társaság krízisbizottságának vezetője és a HBP Security őrző-védő cég igazgatója. Az igazgató szerint több hasonló átfedés is létezhet.
A környezetvédő szervezet felhívására a pozsonyi Szlovák nemzeti felkelés terén tegnap este közel ezren tüntettek a bebörtönzött aktivisták mellett. A demonstráció Facebook-eseményénél az írják: Szlovákia történelme során ez az első eset, amikor egy erőszak- és kármentes tüntetés ügyében indított eljárás során környezetvédelmi aktivistákat vesznek vizsgálati fogságba. A tüntetésen a bebörtönzött aktivisták azonnali szabadon engedését követelték.
Az aktivisták fogva tartásával kapcsolatban több politikus is reagált. Sólymos László (Híd) környezetvédelmi miniszter szerint a Greenpeace-aktivisták vizsgálati fogságba helyezése azt az üzenetet közvetíti, mintha a környezetvédők és a bűnözők között nem lenne különbség. Ez pedig szerinte nagyon szerencsétlen jelzés. A köztársasági elnök, Andrej Kiska az igazságszolgáltatást kritizálta: „Nem értem a bíróság döntését, de azt sem, hogyan lehet ezeket az aktivistákat bűnözőknek titulálni. Számomra az sem világos, hogy az igazságszolgáltatás hogyan akarja ilyen döntések után visszaszerezni az emberek bizalmát” – mondta Kiska. Korábban ellenzéki és kormánypárti politikusok is helytelenítették az aktivisták elleni szigorú eljárást. Bugár Béla, a Híd elnöke például túlzónak tarja a hatóságok intézkedéseit, az igazságügyi minisztert is meglepte a döntés.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.