<p>Pozsony. Bár a vonatszerencsétlenségeket nagyon gyakran műszaki hiba okozza, szakértők szerint a biztonságos közlekedésért elsősorban a mozdonyvezetők a felelősek. A mozdonyok távolról sem rendelkeznek olyan korszerű technológiákkal, amelyek képesek lennének önállóan vezetni a szerelvényt, a mozdonyvezető ébersége és szakavatottsága ezért rendkívül fontos.</p>
Ha a mozdonyvezető nem figyel, a vonat leáll
DEMECS PÉTER
Szlovákiában szigorú büntetés, fizetéscsökkentés vagy szélsőséges esetben elbocsátás vár arra a mozdonyvezetőre, aki túllépi az előírt sebességet. Mivel a vonatok aktuális sebességét központilag nem tudják ellenőrizni, a vezetők szabálysértéseit a mozdonyokban levő feketedobozokra rögzített adatok véletlenszerű vizsgálatával próbálják kiszűrni. Ez a doboz, hasonlóan mint a repülőkben, az összes műszaki adatot rögzíti, minek köszönhetően könnyen kideríthető, mi zajlott az útvonalon, mikor milyen sebességgel haladt a szerelvény. A mozdonyvezetők kommunikációját viszont nem rögzíti a rendszer, pontosabban, ha rögzíteni tudná, sem játszana fel semmit, ugyanis az országban csak két útvonalon (Pozsony–Zsolna, Pozsony–Kúty) van lehetőség arra, hogy a mozdonyvezető kommunikáljon az állomás személyzetével, azt is csak adóvevő segítségével teheti meg.
Korlátozott sebesség
A szerelvények sebessége szempontjából kulcsfontosságú a sínek minősége, pontosabban az, milyen sebességre tervezték. „Jelenleg Szlovákiában a sínek többségén 120 km/órás sebességgel lehet haladni. Néhány rövidebb szakaszon, Pozsony és Kúty között, a Galántáról Pozsonyba vezető útvonalon Diószeg és Szenc között a sín 140 km/órát is engedélyez. Az uniós alapokból modernizált útvonalon a fővárostól Vágújhelyig 160 km/órás sebesség engedélyezett, a modernizált szakasz pár éven belül Zsolnáig is elér majd” – magyarázta érdeklődésünkre Morháčová Jana, a Szlovák Vasúttársaság (ZSSK) szóvivője.
Ami a mozdonyokat illeti, Szlovákiában jelenleg 20 képes 160 km/órás sebességre, néhány 140 km/órával is haladhat, a többség viszont képtelen túllépni a 120 km/órát – összesen egyébként 700 mozdony van az országban.
Az 1040 vagonnal is hasonló a helyzet, ugyanis többségük csak 120 km/órás sebességgel haladhat, csupán egy részüket csatolhatják olyan mozdony mögé, amely a 160 km/órás sebességgel is mehet.
Ellenőrzés
Ha egy mozdonyvezető mégis úgy gondolná, hogy túllépi az előírt sebességet, a gyorshajtásban a sínek mentén kiépített úgynevezett vonatbefolyásolási rendszer, a Mirel fogja megakadályozni. Ez a mozdonyvezető éberségén kívül a szerelvény sebességét is figyeli. Ha a vezető nem reagál az előírt sebességcsökkentésre, a rendszer képes lelassítani vagy leállítani a vonatot.
A legkorszerűbb rendszer, az ETCS, amely még aprólékosabban ellenőrzi a mozdonyvezetőt, csak az uniós alapokból modernizált vasúti vonalon van, Pozsony és Vágújhely között. „Az ETCS második generációja volt azon az útvonalon is, amelyen a spanyolországi tragédia történt. A rendszer viszont csak addig az alagútig volt kiépítve, amely után kisiklott a vonat. A rendszer érdekessége, hogy csak abban az esetben lehet kikapcsolni, ha meghibásodást jelez, a mozdonyvezető önkényesen nem kapcsolhatja ki” – pontosított Morháčová.
Az éberségi gomb
Jelenleg az országban központilag, online nem lehet figyelni a vonatszerelvények sebességét. A korszerű, sínpályákra szerelt biztonsági rendszerek akadályozzák meg, hogy egy időben egy szakaszon két vonat legyen, vagy hogy a vonatok egymással szemben induljanak el egy sínen. Ezen rendszerek korszerűbb változatai összeköttetésben vannak a mozdonyokkal is, így vészhelyzet esetén képesek lelassítani vagy megállítani a vonatot.
A mozdonyvezetők munkájának ellenőrzésére egy speciális, úgynevezett éberségi gomb szolgál. „A mozdonyvezetőnek ezt 12–16 másodpercenként kell megnyomnia, ha nem teszi meg, akkor a mozdony leáll” – mondta a ZSSK szóvivője.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.