A nagy könyvesboltokban és könyvesházakban, ahol a kiadványok tonnái alatt roskadoznak a pultok, mindig valamiféle reménytelenség érzése kerít hatalmába. Hogy lehet ilyen dömpingben szerzőként, olvasóként jelen lenni, eligazodni, jut eszembe.
Gondolatok a könyvárban
A jelenségnek természetesen megvan a maga lélektani és főleg kereskedelmi logikája. Hiszen ahány olvasó, annyi szokás, és a könyvkiadás is a piaci igényeket követi. Sok ember nem a tartalma miatt veszi meg a könyvet, hanem a lakás, az iroda berendezési tárgyaként, gondosan hozzáhangolva a bútor színéhez, mi több, a könyvekkel is egyfajta társadalmi státust (jólétet és sikerességet) igyekszik demonstrálni az otthonában. A jelenség azt a modern primitivizmust másolja, amely – ha lúd, legyen kövér felkiáltással – az arany ékszerből is a félkilósat, a fejet a mellkasra horgasztó traktorláncot tartja etalonnak. A hasonlat talán kissé bizarr, ám a jó ízlés és a bunkóság a társadalom minden szegmensében jelen van; miért lenne éppen a könyvkiadás kivétel?
Végül is mindenki azt olvas, amit szeret. Miként az okkultizmus dömpingje a csodára szomjas, elsivatagosodott emberi lélek itatására, az agy- és testkontroll a magával elégedetlen (és önnön tartalmát nem ismerő) porhüvely reparálására, a csodákat feltáró, pazar útikönyv a papucskultúrában tespedő ember ismeret-, esztétika és ingeréhségének kielégítésére szolgál, korunk olvasója ugyanúgy megkapja mindennapi „szellemi takarmányát” a könyvek által az élet minden területén. A világ legszebb kastélyait, a föld legtüzesebb lovait, leglíraibb vízeséseit és kanyonjait, legmogorvább sivatagjait és erdőit, legbájosabb ragadozóit és férgeit éppúgy fel lehet tálalni a nagy szellemi svédasztalon, mint a legeredményesebb koplalást. A beszélő és zenélő kiadványokat nem is említve.
A legriasztóbb – mert legerkölcstelenebb – példa mégis a gyermekkönyveké. Titkolatlanul (vagy alig leplezve) a szülő zsebére utazik az a kiadó, amelyik „nagyvonalúan” szalámizza a mesekincset úgy, hogy egy-egy kötetbe két-három, nem ritkán egy (!) mesét nyomtat ki, hatalmas, féltenyérnyi betűkkel, lehetőleg kétoldalnyi illusztrációkkal. Mint?ha mozgalom indult volna Egy mese – egy könyv címmel. Tetszetős is, kézbe fogva is jó nagy az ilyen meséskönyv. A gyereknek is tetszik. A baj csak az, hogy egy-egy Andersen-, Grimm- vagy magyar népmesét tartalmazó kötetet a rafinált kereskedő gyakorlatilag tízszer ad el a gyanútlan vevőnek. Mert a dolog logikájából adódik, hogy nagyobb hasznot hoz egy kötetnyi mesét tíz részletben eladni, mint tíz mesét egyszer, egy-egy külön kiadott könyvben.
Nehéz tanácsot adni az olvasónak, hiszen úgyis maga dönti el, mit vásárol és mennyiért. Egy súlyos albumot, vagy inkább öt-hat tartalmas regényt. Olyik árából akár egy életmű is kitelik. Egy tisztességes, két-háromszáz oldalas meséskönyvet, amelyet a gyerek hetekig, hónapokig olvashat, vagy egy estére való, egyívnyi tiszavirágot.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.