Illusztráció
Gondok lehetnek a hitelek törlesztésével
A parlament tavasszal fogadta el, hogy a bankoktól kérhető a hiteltörlesztés felfüggesztése. Ügyfelek tízezrei éltek a lehetőséggel, de mire kell ügyelni, hogy utána újra tudjanak törleszteni?
„Akik hitel felvételére szánják el magukat, arra kell figyelniük, hogy a havi törlesztőrészletek ne haladják meg a háztartás bevételeinek 30 százalékát” – tanácsolja Andrea Straková, a Partners Group SK pénzügyi szolgáltató szakértője. Ha betartjuk ezt a szabályt, a válságos időszakokat is könnyebben vészelhetjük át.
Az alacsonyabb kamatok miatt azonban az elmúlt években sokan jóval nagyobb mértékben adósodtak el, mint azt a lehetőségeik engedték, a járvány, a gazdasági problémák, elbocsátások, fizetéscsökkentés miatt családok ezrei voltak képtelenek törleszteni a kölcsöneiket. Rajtuk próbált segíteni a parlament azzal a jogszabállyal, amely lehetővé tette, hogy a hitelüket törlesztő lakossági ügyfelek, egyéni vállalkozók és a 250-nél kevesebb alkalmazottat foglalkoztató kis- és közepes cégek egy alkalommal, kilenc hónapra kérvényezhessék a bankoktól a törlesztés elhalasztását.
„Eddig csaknem 152 ezer magánszemély és 8200 jogi személy élt a lehetőséggel”
– nyilatkozta lapunknak Maroš Ovčarik, a Finančný kompas pénzügyi portál ügyvezető igazgatója. Hogy az esetek többségében indokolt volt a törlesztés felfüggesztése, azt a jegybank legutóbbi felmérése is igazolja. „A hitelüket törlesztő családok 60 százalékának átlagosan csaknem 370 euróval csökkentek a havi bevételei a járvány okozta gazdasági nehézségek miatt. Ez azonban csupán az átlag, sok háztartás így még ennél is rosszabb helyzetbe került” – mondta Peter Kažimír, a jegybank elnöke. Hozzátette: különösen aggasztó, hogy az általuk elvégzett felmérés szerint a hiteltörlesztés átmeneti felfüggesztését igénylők csaknem tizede tart attól, hogy a későbbiekben sem lesznek képesek törleszteni a hitelüket. Mire kellene ügyelniük, hogy ezt elkerüljék?
„Azokkal kapcsolatban, akik annak ellenére is igényelték a felfüggesztést, hogy ezt az anyagi helyzetük nem indokolta volna, a nagy kérdés az, mire használták fel az így felszabadult forrásokat. Ha a megspórolt pénzhez nem nyúltak hozzá, számukra semmi sem változik, hiszen a jövőben gond nélkül újra elkezdhetik törleszteni a hitelüket”
– mondta el Straková. Szerinte sok ügyfél azonban valóban nehéz helyzetbe került a koronavírus okozta válság miatt, és a későbbiekben sem lesz képes fizetni a törlesztőrészleteket. „Számukra azt ajánlhatjuk, hogy próbáljanak megegyezni a pénzintézetükkel a törlesztőrészletek standard elhalasztásáról” – tanácsolja Straková. Nem szabadna azonban megfeledkezni arról, hogy ez esetben már felkerülnek a bankok által vezetett adóslistára, és később már nehezebben jutnak kölcsönhöz.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.