Gázhelyzet: Ficóék is hibásak

Pozsony |

<p>Oroszország napról napra kevesebb földgázt szállít Szlovákiának. A Fico-kabinet tegnap rendkívüli kormányülésen vitatta meg a lehetséges vészforgatókönyveket. Szakértők szerint azonban a kormány maga is hozzájárult a jelenlegi helyzet kialakulásához.</p>

A szerdai 50 százalék után tegnap 51,5 százalékkal kevesebb gáz érkezett az országba, mint amennyit a Szlovák Gázművek megrendelt az orosz Gazpromtól. „A gázpiacon jelenleg elegendő mennyiségű nyersanyag van, a gázt azonban politikai fegyverként használják” – mondta a kormányülés után Robert Fico kormányfő, aki azonban ezúttal sem volt hajlandó megnevezni azt az országot, amely ezt a fegyvert használja. A kormányfő arra a kérdésre is kitérő választ adott, hogy az orosz Gazprom gázszállító megsérti-e az érvényes szerződéseket a szállítások visszafogásával. A Gazprom azonban cáfolja a szlovák kormány állításait. „Szlovákia naponta 48,1 millió köbméternyi gázt kap Oroszországtól Ukrajnán keresztül” – nyilatkozta Szergej Kuprijanov szóvivő. Fico szerint a Szlovák Gázművek (SPP) minden eshetőségre felkészült. Legutóbb az E.ON Global Commodities társasággal kötött öt évre szóló szerződést, amely napi 2 millió köbméternyi gáz behozatalát biztosítja nyugati irányból. Az SPP ezen kívül az idei utolsó és a jövő év első negyedévében Ausztriából is hozhat be gázt, és bármikor vásárolhatnak a német piacon is. A szlovákiai gáztározókban jelenleg 1,5 milliárd köbméternyi gáz van. Szlovákiát azonban azok a külföldi cégek is kisegíthetik, amelyek itt tárolják a gázukat, ami további 2 milliárd köbméternyi gázt jelent. „Az SPP arra is felkészült, ha Oroszország fél évre az összes Európába tartó vezetéken leállítaná a gázszállításokat” – állítja Fico. Karel Hirman energiapolitikai elemző szerint ez a legrosszabb forgatókönyv egyáltalán nem valószínű, ám szerinte Robert Fico jelentősen hozzájárult a jelenlegi helyzethez. Szerinte a Fico-kormány nem az ország gázellátásának biztonságával törődött elsősorban, hanem azzal, hogy megszerezze az SPP-t, és hatósági intézkedésekkel tartsa alacsonyan a lakossági gáz árát. „Mindenekelőtt a földgáz beszerzési útvonalait kellett volna diverzifikálni” – mondta lapunknak a szakértő. Kifogásolta, hogy a magyar hálózathoz kapcsolódó gázvezeték – amelyet tavasszal már átadtak – még mindig nem működik, a lengyel hálózatra való kapcsolódásról pedig még alá sem írták a szerződést. Szerinte a gázellátás elsősorban az állam által tavasszal megvásárolt SPP-nek jelent gondot, a többi gázszolgáltató nem panaszkodik. Interjúnk Karel Hirmannal a második oldalon. (mi, lpj, TASR, SITA) 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?