Gašparovič: kell a kötelező bejelentés, de mégsem kell

ÚJ SZÓ-HÍRPozsony. Egyelőre még nem kell tájékoztatni a hivatalokat arról, ha valaki 90 napnál hosszabb időre külföldre megy, a köztársasági elnök ugyanis nem írta alá a tartózkodási hely jelentéséről szóló törvényt.

ÚJ SZÓ-HÍR

Pozsony. Egyelőre még nem kell tájékoztatni a hivatalokat arról, ha valaki 90 napnál hosszabb időre külföldre megy, a köztársasági elnök ugyanis nem írta alá a tartózkodási hely jelentéséről szóló törvényt. A bejelentési kötelezettség bevezetése ellen az ellenzéki politikusok és a polgárok egyaránt tiltakoztak. Ivan Gašparovič nem a közvélemény negatív reakciójával magyarázta döntését, a hivatalos indoklás szerint a parlament által elfogadott norma zavaros, jogi hibákat tartalmaz, alapfilozófiáját azonban nem kérdőjelezi meg. „Annak, hogy a polgár jelenti 90 napnál hosszabb ideig tartó külföldi tartózkodását, pozitív hatása lehet jogainak a védelme szempontjából, például amikor bizonyos iratokat kézbesítettnek minősítenek függetlenül attól, a polgár személyesen átvette-e, vagy tájékoztatták-e az átvételről” – véli Gašparovič.

A belügyminisztérium is ezzel érvelt a javaslat mellett, mert szerinte így elkerülhetőek például olyan helyzetek, amikor a végrehajtó a polgár távollétében lép fel, s az adott személy nem tud hatékonyan védekezni. Ezenkívül az emberkereskedelemmel szemben is nagyobb védelmet biztosíthatnak a polgár számára, ha tudják, éppen hol van, amivel az államfő ugyancsak egyetért. Ugyanakkor nem tetszik neki a törvénymódosítás indoklása, mely szerint a jelenleg hatályos norma már most is tartalmazza a lehetőséget, hogy a polgárok jelentik 90 napnál hosszabb ideig tartó külföldi útjukat, de nem kötelességről van szó, és mivel az emberek gyakran nem ismerik ki magukat a jogi normákban, a szaktárca szerint a dolgot jobb szó szerint kötelezővé tenni. Ennek megfelelően a norma kötelezővé teszi a tartózkodási hely jelentését, a politikusok azonban egy másik bekezdésből már kifelejtették a „kötelező” szót, vagyis arról már nem kellene kötelezően tájékoztatni, hogy pontosan hová és milyen hosszú időre megy valaki. Gašparovič arra is rámutat, hogy egyszer a „jelenti”, máskor a „bejelenti” kifejezés fordul elő a szövegben, úgyhogy az egész törvény zavaros. Visszadobta hát a parlamentnek, s javasolja, a „kötelező” kifejezést inkább húzzák ki belőle. Ha a honatyák még egyszer jóváhagyják a törvényt, az már az elnök aláírása nélkül is életbe léphet, éspedig idén augusztustól. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?