Gašpar újra rács mögött, Fico őrjöng

Tibor Gašpart 2020-ban már letartóztatta a rendőrség a Tisztítótűz-ügyben, akkor csaknem egy évig volt vizsgálati fogságban
Pozsony |

Tibor Gašpar őrizetbe vétele és Norbert Bödör meggyanúsítása nagy port kavart a szlovákiai politikusok körében. Robert Fico, a Smer elnöke továbbra is azt hangoztatja, hogy a Nemzeti Bűnüldöző Ügynökség (NAKA) és a Speciális Ügyészség (ÚŠP) tönkre akarja tenni az ellenzéket a választás előtt. Az egykori kormánykoalíció képviselői ezzel szemben azt állítják, hogy a rendőrség végre politikai nyomás nélkül dolgozhat.

A NAKA pénteken hajnalban őrizetbe vette Tibor Gašpar egykori országos rendőrfőkapitányt. Norbert Bödör ellen szintén eljárás indult, de a rendőrség őt nem tartóztatta le, mivel éppen a külföldi nyaralását tölti.

Gašpar és Bödör mellett a hatóság őrizetbe vette a NAKA pénzügyi osztályának egykori nyomozóját, Roman Stahlt is. A rendőrség egyelőre csak annyit közölt, hogy az említett személyek ellen korrupció gyanúja miatt indult eljárás.

A Startitup internetes portál információi szerint Gašpar és Bödör 2015 és 2019 között több esetben is megpróbálhatta megvesztegetni Stahlt, hogy bizonyos gazdasági csalások esetében a nekik kedvező módon járjon el. A portál olyan botrányokat említ, mint a Váhostav- és a Technopol-ügy, valamint Peter Košč vállalkozó állítólagos korrupciós ügyei. Stahl egyébként több olyan ügyön is dolgozott, amelyet Ján Kuciak tárt fel, de végül el kellett hagynia a nyomozócsoportot, mivel a neve többször is felmerült Marian Kočner és Bödör nyilvánosságra került telefonos kommunikációjában.

Tisztítótűz

Gašpar és Bödör ellen egyébként a Tisztítótűz-ügyben is eljárás zajlik, bűnszervezet létrehozásával, fenntartásával és támogatásával, korrupcióval, valamint közfeladati helyzettel való visszaéléssel vádolják őket. A nyomozók szerint az egykori rendőrfőkapitány és a nyitrai vállalkozó állt a bűnszervezet élén, és üzleti, valamint politikai célok végrehajtására használták fel a fegyveres testületet. Gašpart 2020 novemberében őrizetbe is vette a NAKA, és egy évet töltött vizsgálati fogságban, míg végül a bíróság szabadlábra helyezte, mivel a nyomozás már a lezárási szakaszban volt

kapitány, ó kapitányom

Az ügy egy hónapon belül bíróság elé is került, de a különféle eljárásbeli fennakadások miatt a tárgyalás még most, másfél évvel később sem kezdődött el.

A volt rendőrfőkapitány letartóztatására több politikus is reagált. Az elsők között volt Robert Fico, a Smer elnöke, aki ismét kiállt a gyanúsítottak mellett, és egy politikai indíttatású ügyről beszélt. Gašpar a Smer választási listájának 9. helyén indul.

Egy ilyen támadásra a legerősebb ellenzéki párt ellen 6 héttel a választás előtt nem létezhet más indok, mint a Smer-SSD tönkretétele, és a Gašpar elleni bosszú, aki szorgalmasan leplezte le a NAKA és az ÚŠP mocskos ügyeit. Hihetetlen, hogy Matovič után közvetlenül Čaputová köztársasági elnök és kormánya vette át a stafétát az ellenzék likvidálásban”

– üzente a korábbi miniszterelnök. Hozzátette, szerint elképzelhetetlen, hogy egy ilyen akciót a NAKA az államfő, valamint Ódor Lajos miniszterelnök engedélye nélkül hajtott végre.

Ódor és Čaputová beleállt

Fico szavaira reagálva Ódor leszögezte, a rendőrség függetlensége az egészségesen működő társadalom alapja. Kiemelte, hagyni kell, hogy a nyomozók szabadon végezhessék a munkájukat, ugyanakkor hozzátette, fontos lesz, hogy a hatóság a lehetőségek mérten tisztázza az ügy körülményeit.

„Hazugság azt állítani, hogy a miniszterelnököt vagy a kormányt bármilyen módon tájékoztatják a zajló nyomozásokról, bármilyen formában részt vesznek bennük, vagy a nyilvánosan hozzáférhető információkon túl is értesülnek a részletekről”

– üzente a kormányfő.

Zuzana Čaputová szintén reagált Fico kijelentéseire. Elutasította, hogy előre tudott volna bármilyen rendőrségi akcióról, a Smer elnökének szavait pedig hazugságnak nevezte. Mint mondta, megérti, hogy Fico számára elképzelhetetlen egy olyan rendőrség, amely politikai irányítás és a nyomozásokba való beavatkozás nélkül működik. Hozzátette, az ellenzéki politikusok elleni eljárások minden demokratikus országban érzékeny ügynek számítanak, ezért most különösen fontos, hogy a hatóság elmagyarázza a lépéseit a nyilvánosság előtt, már amennyire a törvény ezt lehetővé teszi.

A rendőrség és az ügyészség azonban egyelőre csak annyit árult el, hogy Gašparékat korrupcióval gyanúsítják. A volt rendőrfőkapitány fia, Pavol Gašpar, aki egyben az ügyvédje is, a Facebook-oldalán azt írta, az apja elleni egyetlen bizonyíték Bernard Slobodník vallomása. Slobodník korábban a NAKA pénzügyi osztályának igazgatója volt, és már több kulcsfontosságú ügyben is együttműködik a rendőrséggel. A fiatalabbik Gašpar továbbá elárulta, a letartóztatás házkutatás nélkül zajlott le, ami szerinte annak a jele, hogy Daniel Lipšic speciális ügyész és Hamran István országos rendőrfőkapitány „szólóakciójáról” van szó, hiszen egyetlen bíró sem adott volna végzést egy ilyen „kovbojkodás” végrehajtására. Megjegyezte, az egész akciót a Progresszív Szlovákia (PS) választási kampányának tartja.

Marek Para, Bödör védőügyvédje szintén bosszúhadjáratról beszélt, illetve azt hangsúlyozta, hogy a rendőrség egyetlen vallomás alapján indított eljárást.

Pellegrini Fico oldalán

Michal Šimečka, a PS elnöke úgy véli, Fico igazából örül annak, hogy Gašpart őrizetbe vették, hiszen éppen azért töltötte fel a Smer választási listáját bűncselekményekkel összefüggésbe hozható személyekkel, hogy utána az ellenzék lejáratásról beszélhessen a választási kampányban.

„Pedig nekünk kellene örülnünk annak, hogy rendőrséget nem lehet megfélemlíteni, és szabadon cselekszik. Az, hogy Robert Fico a hatóság lépései miatt a köztársasági elnököt, a miniszterelnököt vagy a PS-t hibáztatja, csak az ő mentális állapotát tükrözi. Az ő idejében a politikusok irányították a rendőrséget, ők mondták meg, mit szabad és mit nem”

– üzente.

Juraj Šeliga, a Demokraták képviselője hangsúlyozta, a szeptember 30-i választásnak az is a tétje, hogy ha Fico és Pellegrini újra hatalomra kerülnek, akkor Fico jelöltjeit már nem fogja letartóztatni a rendőrség. Szerinte ebben az esetben gyakorlatilag feloszlatnák a Speciális Ügyészséget és a Specializált Büntetőbíróságot.

Veronika Remišová (Za ľudí) szerint Fico reakciója jól mutatja, hogy az egykori miniszterelnök hogyan tekint a hatalomra, hiszen el sem tudja képzelni, hogy a rendőrség szabadon dolgozik, a közjogi méltóságok nyomásgyakorlása nélkül.

Ezzel szemben a Hlas a sajtóközleményében a Fico által terjesztett narratívát támogatta, ők is a választási kampányba való beavatkozásnak tekintik a rendőrségi akciót. Felszólították Čaputová és Ódort, hogy állítsák vissza a civil ellenőrzést a belügyminisztérium felett, mert a rendőrséget most politikai célokra használják fel.

(nar, TASR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?