Két tűz közé szorult az MKP az uniós támogatások jogállamisági követelményeivel kapcsolatban. Míg a magyar kormány megvétózta, a szlovák kabinet támogatja azt.
Forró: várjuk ki a jogállamisági mechanizmusról szóló döntést
Az MKP egyelőre tartózkodóan nyilatkozott az uniós költségvetésbe épített jogállamisági mechanizmusról. A párt elnöke, Forró Krisztián szerint az MKP-nak nincs ráhatása erre a folyamatra. Ugyanakkor magával az elvvel kapcsolatban, mely szerint az uniós támogatásokat a jogállamiság állapotához kössék, sem foglalt állást.
„Ezzel kapcsolatban még folynak a tárgyalások, és kíváncsiak vagyunk, mi lesz ennek a vége”
– mondta lapunknak Forró.
Az MKP a kérdésben nincs egyszerű helyzetben, mert míg stratégiai partnere, a magyar kormány megvétózta az uniós költségvetést, amiért nem ért egyet a jogállamisági mechanizmussal, addig a szlovák kabinet támogatja azt. Az MKP pedig a magyar kabinet mellett a szlovák kormánnyal is igyekszik jó viszonyt ápolni.
V4-ből V2
Míg Orbán Viktor (Fidesz) magyar miniszterelnök péntek reggel a Kossuth rádiónak adott interjújában, egy népszerű összeesküvés-elméletre építve, a mechanizmus kapcsán Soros György magyar származású amerikai milliárdosról és az ő vélt machinációiról beszélt, addig Ivan Korčok (SaS jelölt) szlovák külügyminiszter kijelentette, a szlovák kormány támogatja a mechanizmust.
A szlovák tárcavezető szerint ugyanis az uniós törekvés, így a jogállamiság követelményeinek fokozott érvényesítése, összhangban van a pozsonyi kabinet programjával. A miniszter még múlt csütörtöki sajtótájékoztatóján jelentette ezt ki, ahol hangsúlyozta, a jogállamisági mechanizmusnak nincs köze például a migrációhoz.
Korčok egyben arról is beszélt, igyekszik a témában jobb belátásra bírni a magyar és a mechanizmust szintén elutasító lengyel felet. A cseh kormány is támogatja a jogállamisági mechanizmust.
Az uniós támogatások
Az Európai Unió következő hétéves programozási időszakának 1824 milliárd eurós költségvetésébe, amelyben a világjárvány utáni gazdasági mentőcsomag is benne van, az uniós szervek beépítenek egy olyan rendszert, amely segítségével le lehetne állítani annak a tagállami kormánynak folyósított támogatásokat, amely megsérti a jogállamiság elveit. Így például a bíróságok függetlenségének megsértése vonhat maga után ilyen következményt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.