<p>Négy hetet adott a Szlovák Pedagógusok Kezdeményezése (ISU) a kormánynak, hogy teljesítse követeléseiket, vagy tárgyalásokat kezdeményezzen velük, ellenkező esetben meghatározatlan ideig tartó sztrájkba kezdenek. Andrej Kiska államfő a pedagógusok mellé állt.</p>
Fokozódik a tanári nyomás
A márciusban felfüggesztett pedagógussztrájk után szeptember 13-án egyórás figyelmeztető sztrájkot szervez az ISU. A munkabeszüntetést 21én, 29-én és október 7-én megismétlik, fokozatosan kettő-, három-, illetve négyórásra emelik a tiltakozás időtartamát. „Ha a kormány továbbra is ignorálni fogja a követeléseinket, akkorfokoznifogjukasztrájkot,mely meghatározatlan idejű, folyamatos munkabeszüntetésbe mehet át” – közölték az ISU tagjai. A pedagógusok emlékeztetni akarják a kormányt, hogy még mindig nem teljesítette a béremelésre, az ágazat költségvetésének emelésére, a pedagógusok képzésére, illetve a kreditrendszer átalakítására vonatkozó követeléseiket. Miroslav Kočan, az ISU egyik tagja rámutatott, hogy az Európai Bizottság jó ideje a pedagógusok béremelését sürgeti.
Robert Fico harmadik kormánya szeptembertől hat százalékkal emeli a pedagógusok bérét, az emeléssel együtt egy kezdő pedagógus bruttó bére így 650 euró. A legmagasabb tarifabér 890 euró, utóbbiba azonban csak két attesztációs vizsga megszerzése után sorolható be a pedagógus. Az alapbérhez a ledolgozott évek után is kapnak pluszpénzt, illetve az osztályfőnöki teendők ellátásáért a tarifabér 5 százaléka jár a tanároknak. A bérek összege nagymértékben függ még a személyi pótléktól, ennek megítélése az igazgatók hatáskörébe tartozik. Általában érvényes, hogy a nagy létszámú iskoláknál a diákok után járó fejkvóta lehetővé teszi a személyi pótlék folyósítását, a kis létszámú iskoláknál viszont nem ritka, hogy évekig nem kapnak személyi pótlékot a pedagógusok.
Az ISU egyébként azt szeretné, hogy a pedagógusok bére idén 140, jövőre pedig további 90 euróval emelkedjen. Az Oktatási és Tudományos Dolgozók Szakszervezete viszont 25 százalékos béremelést szeretne kiharcolni.
Andrej Kiska államfő Peter Plavčan (SNS-jelölt) oktatási miniszterrel folytatott egyeztetését követően kijelentette, nem engedi, hogy a kormány megfeledkezzen arról az ígéretéről, mely szerint az oktatásügyet a prioritásai egyikének tekinti. Kiska szerint az anyagiak és a jogkörök meghatározása mellett konkrét eredményekre van szükség. Peter Plavčan miniszter megerősítette, hogy a jövőben több alkalommal fogja tájékoztatni az államfőt a tárca lépéseit illetően. A készülő pedagógussztrájk margójára megjegyezte, hogy a jövő évi béremelés feltételeiről még tárgyalni fog a pénzügyminiszterrel.
13 500 férőhely hiányzik az óvodákban
Szeptemberben több hullámban újabb sztrájksorozatra készülnek a pedagógusok. Szeptember 13-án egyórás munkabeszüntetést hirdettek. A Szlovák Pedagógusok Kezdeményezése (ISU) oldalán már regisztrálhatnak a csatlakozni kívánó tanárok. Egyelőre azonban nem árultak el pontos adatot arról, hogy hány tanár érdeklődik a tiltakozó megmozdulás iránt. A tanárok azt is kifogásolják, hogy a további béremelés csak a racionalizációval valósulhat meg. „Az oktatási tárca mindent elkövet azért, hogy a pedagógusok bére 2017-ben újabb hat százalékkal emelkedjen” – áll a tárca állásfoglalásában. A béremelés mellett 400 millió euróval növelnék az ágazat költségvetését. Vladimír Crmoman, az ISU egyik tagja szerint ezt azösszeget az oktatási intézmények felszereltsége közötti különbségek elhárítására használnák fel. „Óriási az aránytalanság. A kormány évek óta nem lép a tornatermek, a laboratóriumok és a szaktantermek felszereltségét illetően, ahogyan nem képes orvosolni az óvodaiférőhelyek hiányát sem, nem biztosít megfelelő anyagi és személyzeti hátteret a speciális nevelési igényű gyerekek integrációjához sem ” – közölte az ISU. Harmadik követelésük a pedagógusképzés átalakítására irányul. Azt szeretnék elérni, hogy a már megszerzett kreditek bizonyos idő elteltével ne vesszenek el, illetve a tárca ismerje el a csehországi képzéseket is. Simona Petrík (független) képviselőszerintszámosszülőnekokoz óriási problémát, hogy férőhely hiányában közel 13 500 gyermek kérelmét utasították el az állami óvodák. Arra is rámutatott, hogy az előző kormány 145 millió eurót különített el, melynek fejében 5000 óvodai férőhelyet ígértek. „Valójában azonban ebben a tanévben mindössze 18 új osztály nyílt meg” – állítja Simona Petrík. Véleménye szerint az államnak támogatnia kellene, az úgynevezett gyermekcsoportok kialakítását, ahol a szülő saját gyermeke mellett más, háromévesnél idősebb gyermekre is felügyelne.Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.