Robert Fico legszívesebben felelősségre vonná az Alkotmánybíróság elnökét, mert az általa ellenségesnek titulált médiában előbb jelentek meg információk a testület döntéséről, minthogy arról tudomást szereztek volna a kormány tagjai
Ficóék megkerülnék az Alkotmánybíróságot
Az Alkotmánybíróság nemrégiben megakadályozta a büntető törvénykönyv módosításának hatályba lépését, legalábbis bizonyos, a büntetési tételek hosszát és az elévülési időket érintő pontokat. A Különleges Ügyészség (ÚŠP) viszont március 20-án mindenképpen megszűnik. Robert Fico (Smer) miniszterelnök azonban nem éri be ennyivel.
Az Alkotmánybíróság döntése értelmében mindaddig nem léphetnek életbe a büntetési tételeket és az elévülési időket érintő változások, amíg a testület nem határoz arról, hogy a törvénymódosítás összhangban van-e a szlovák alkotmánnyal. Ez azt jelenti, hogy a bíróság akár jóvá is hagyhatja a koalíció által elfogadott javaslatot, ha a döntéshozatali folyamat során nem találnak kivetnivalót, viszont ez bizonytalan ideig húzódhat.
Zuzana Čaputová köztársasági elnök és az ellenzéki képviselők azonban fontosnak tartották, hogy az új törvény egyetlen napra se lépjen életbe, hiszen ez azt jelentette volna, hogy a bizonyos, a múltban történt gazdasági jellegű bűncselekmények azonnal elévülnek. Különösen az ellenzék hangoztatta, hogy a kormánykoalíció politikusai, illetve a hozzájuk közel álló gazdasági szereplők ezzel gyakorlatilag mentesülnének a büntetőjogi felelősség alól, hiszen sokuk ellen még most is zajlanak az eljárások. Így tehát az Alkotmánybíróság döntését a felfüggesztésről pozitívan értékelték, csakúgy, mint az államfő.
Mindenki nyert?
Érdekes módon azonban Fico is úgy fogalmazott, elégedett a testület döntésével. A keddi sajtótájékoztatóján kijelentette, tiszteletben tartja az Alkotmánybíróság döntését és hangsúlyozta, a koalíció így is elérte a fő célját, hiszen március 20-tól megszűnik a Különleges Ügyészség (ÚŠP).
Ugyanakkor leszögezte, a döntés kapcsán felmerültek olyan körülmények, amelyek magyarázatra szorulnak. Fico például elfogadhatatlannak tartja, hogy a testület döntéséről a kabinet tagjai az „ellenséges médiumokból” értesültek.
„Ha lenne jogköröm az Alkotmánybíróság elnökének leváltására, megtenném”
– fogalmazott a miniszterelnök, hozzátéve, mivel Zuzana Čaputová köztársasági elnök ezt biztosan nem teszi meg, ezért az új államfőnek kellene lépéseket tennie az ügyben.
A kormányfő továbbá kifogásolta, hogy a testület szakított a korábbi döntési gyakorlatával, és még azelőtt felfüggesztette egy törvénymódosítás életbe lépését, hogy az megjelent volna a törvénytárban. Elképzelhetőnek tartja, hogy a hagyománytól való eltérésre politikai nyomás miatt kerülhetett sor. Éppen ezért felszólította az Alkotmánybíróságot, ha már ilyen gyorsan döntöttek a javaslat felfüggesztéséről, akkor ugyanilyen gyorsan hozzanak döntést a módosítás alkotmányosságáról is. Nem zárta ki, hogy ilyen kérdésekben a jövőben az Alkotmánybíróságnak bizonyos határidőkhöz kell majd igazodnia.
Végül Fico megerősítette, a koalíció valóban előkészít egy újabb javaslatot a büntető törvénykönyv módosítására. Úgy gondolja, az előző javaslatban is voltak olyan változtatások, amelyeket minden bizonnyal a testület sem tartana alkotmányellenesnek, de a nyomás miatt nem volt idejük rendesen áttekinteni a dokumentumot. Fico szerint a kiszabható büntetési tételek nagysága például nem lehet alkotmányos kérdés. Az egyetlen, ami vitára érdemes rész lehet, az az elévülési idők lerövidítése. A kormányfő azt mondta, a módosítás részleteiről még a koalíciós partnereivel is tárgyalnia kell, de nem zárta ki, hogy már az áprilisi ülésen felkerül a parlament napirendjére.
Ellenzéki reakciók
Fico kijelentéseit az ellenzéki pártok sem hagyták szó nélkül. Grendel Gábor, a Szlovákia mozgalom parlamenti képviselője szerint Fico rendkívül ideges az aktuális politikai fejlemények miatt, amit az is bizonyít, hogy legszívesebben leváltaná Fiačant. Állítja, Fico azzal akarta meglepni karácsonyra a „büntetőeljárás alá vont barátait”, hogy eltörli a Különleges Ügyészséget és garantálja számukra a büntetlenséget. Ez azonban az ellenzék tisztességes parlamenti munkájának köszönhetően nem sikerült.
„Annak ellenére, hogy megnyerte a választást és kormányt alakított, nem képes teljesítenie az ígéretét”
– mondta Grendel. Hozzátette, Ficónak nem áll módjában leváltania az Alkotmánybíróság elnökét, ezért is szeretné, ha Pellegrini nyerné az államfőválasztást, hiszen ő mindent teljesíteni, amit a miniszterelnök elvár.
Branislav Gröhling, az SaS frakcióvezetője szerint Fico a személyes bosszúját akarja kiélni az Alkotmánybíróság elnökén.
„A választás megnyerése után fél évvel csak saját magával és a jogállam szétverésével foglalkozik”
– jelentette ki. Úgy gondolja, csak azért szidni Fiačant, mert nem Fico akaratának megfelelően járt el, túlmegy minden határon.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.