<p>Alattomos és átgondolt támadásnak tartja Robert Fico kormányfő Sólyom László magyar elnök szerbiai kijelentését, miszerint a délszláv állam, Románia és Szlovákia kisebbségi iskoláiban idegen nyelvként kellene oktatni az államnyelvet. Szlovákia diplomáciai úton és Ivan Gašparovič államfő révén is tiltakozni fog Sólyom szavai ellen, amelyek "brutális módon beavatkoznak a kölcsönös viszonyba".</p>
Fico: Alattomos és átgondolt szlovákellenes támadás Sólyomé (videóval)
Robert Fico erről a pártja egyik alelnökével, Marek Maďarič kulturális miniszterrel közösen tartott hétfői pozsonyi sajtóértekezletén beszélt.
"A Szlovák Köztársaság integritása elleni súlyos támadásról van szó" - mondta Fico, majd hozzátette, hogy a kijelentés célja az ország szétverése oly módon, hogy a szlovákiai magyarok szemében még inkább csökkentse a szlovák nyelv elsajátítása iránti igényt. Márpedig az államnyelv ismerete - érvelt Fico -, nemcsak az állammal szembeni lojalitás kifejezése, hanem az érvényesülés eszköze is egyben, éppen ezért a kormány elvárja, hogy polgárai - nemzetiségre való tekintet nélkül - tökéletese elsajátítsák az államnyelvet. A gyakorlat szerinte azt mutatja, hogy a magyar alap- és középiskolások nagyon alacsony szinten bírják a szlovák nyelvet, s ez lehet az egyik oka annak is, hogy a magyar szülők egy része szlovák iskolába íratja gyermekeit. Ha az államnyelvet idegen nyelvként tanulnák a szlovákiai magyarok, a pozsonyi kormány szerint megszakadna a kapcsolat állam és polgára között, és növekedne azok száma, akik csak elemi szinten ismerik a szlovákot. Ők pedig örökre csak dél-szlovákiai érvényesülésre lennének kárhoztatva.
Fico kijelentette, hogy ha mindez egy magyarországi szélsőséges politikus szájából hangzik el, nem pedig az elnökéből, nem foglalkozna a kérdéssel. Említést tett a Jobbik követeléséről, hogy a magyar legyen államnyelv Szlovákiában, majd Sólyom javaslatáról, hogy a szlovákot oktassák idegen nyelvként. "Ez a Szlovák Köztársaság elleni alattomos és átgondolt támadás" - mondta ezt követően. Megjegyezte még, hogy a legújabb Sólyom-kijelentés fényében még helyesebb döntésnek tartja, hogy tavaly nyáron a magyar elnöktől megtagadták a Szlovákia területére való belépést. Úgy látja, Sólyom a magyarországi "szlovákellenes front" élén áll.
A szlovák kormányfő kérni fogja a jelenleg külföldön tartózkodó Miroslav Lajčák külügyminisztert, hogy a magyar államfő kijelentése ellen minden lehetséges diplomáciai eszköz igénybevételével tiltakozzon.
A szintén külföldön - Szlovéniában - lévő Ivan Gašparovič elnöktől pedig elvárja, hogy közös találkozójuk alkalmával tiltakozzon Sólyomnál.
Sólyom elképzelését Maďarič is elfogadhatatlannak tartja. Olyan szlovákellenes kampány részének tekinti azt, amely különféle szinteken folyik. Márpedig - fűzte hozzá - , a magyar elnöknek tudnia kell, hogy Dél-Szlovákiában sok magyar nem ismeri kellő szinten a szlovák nyelvet, s hogy a déli országrészben a szlovákok elmagyarosítása folyik. Mint mondta, a szlovákiai magyarság 700 tanintézményben tanulhat az anyanyelvén, sőt, egyetem is van Komáromban, míg Magyaroszágon csak egy teljesen szlovák tannyelvű iskola működik. A kulturális miniszter szerint el kell gondolkozni azon, hogy a szlovákiai magyar iskolákban többet, progresszívabb módszerekkel oktassák a szlovák nyelvet.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.