<div>Újabb mélypontját érte el Robert Fico kormányfő kapcsolata az újságírókkal. Az utóbbi időben szinte teljesen elzárkózott előlük, legutóbb pedig kizárólag azért készített egy videóbejegyzést Facebook-oldalára, hogy durván beszólhasson a Markíza egyik riporterének. </div><div> </div>
Fico a sajtóháború megszállottjává vált
Fico a videóban elmondja: szerda reggel az unokatestvére és a szomszédja társaságában ment futni, és találkozott a Markíza „legszebb, legjobb ám emellett a legarrogánsabb“ riporterével, aki „tipikus szlovák újságíró módjára“ hátulról lefényképezte őket. A kormányfő szerint a riporter ezután levélben fordult a kormányhivatalhoz, és azt kérdezte, miért ennyi testőrrel jár futni a miniszterelnök.
Bár név szerint nem említette meg az újságírót, egy személyeskedő megjegyzést azért fűzött a megjelenéséhez. „Azt tanácsolom neki, hogy többet foglalkozzon a futással, mert úgy néz ki, mint egy vécében lakó pók“ – mondta gúnyosan a videóban. Hozzátette, unokatestvére és szomszédja nem azért voltak vele, hogy megvédjék, inkább azért, hogy megakadályozzák Ficót, hogy szívéből szólva megmondja az ilyen újságíróknak, mit gondol a munkájukról.
A televízió Fico támadására úgy reagált, egy demokratikus társadalomban teljesen természetes, hogy az újságírók kérdéseket tesznek fel, riporterük pedig csupán háttéranyagot gyűjtött egy riportjához. Maga Michal Kovačič, az érintett újságíró az omédiách.com portálnak azt mondta, nem érzi sértve magát, ám meglepte Fico támadása.
Fico háborúja a sajtóval már csaknem egy évtizede húzódik. Már az első kormánya idején is szerette válogatott jelzőkkel illetni az újságírókat, kapcsolata elsősorban a Sme és a Denník N napilappal legendás, akiknek kérdéseire nem is válaszol. 2008-ban prostituáltnak nevezte az előbbi lap, illetve a TA3 és a Pravda munkatársait, később hiénáknak, 2009-ben pedig idiótáknak.
Bár fizikai konfliktusa nem volt velük, mint annak idején Vladimír Mečiarnak, 2010-ben Marek Vagovičot fenyítette be azzal, hogy ha nem lenne a politikában, „másképpen intézné el vele a dolgokat“.
Miután 2010-ben nem ő alakíthatott kormányt, sokkal lazább lett az újságírókkal, és 2012-ben, miután visszatért a kormányfői posztra, az első hónapokban egyszerre jóban lett a sajtóval. Később azonban ismét váltott, és kemémyebb lett velük, mint valaha.
A miniszterelnök sajtókezelési taktikája azóta sem változott. A választások óta nagyon ritkán kommunikál az újságírókkal, és cseppet sem szívélyes hangnemben. A kérdésekre általában nem válaszol, sajtótájékoztatóin ritkán lehet kérdezni, s ha mégis, válaszaiban gyakran lekezelő és támadó a sajtó munkatársaival. Ha épp nem sajtótájékoztatón kapják őt el az újságírók, menekül, ahogy azt legutóbb az aratás megtekintésekor is tette.
Ez a legutóbbi támadás azonban már csak azért is furcsa, mert a kormányfő most tulajdonképpen maga vágta a kesztyűt „ellensége“ arcába, és öntött olajat a tűzbe videójával.
Ján Baránek politikai elemző szerint Fico legutóbbi támadása arról tanúskodik, hogy a kormányfő nem tudja visszafogni magát, ha a sajtóról van szó, megszállottja ennek a háborúnak. „A politikusok a sajtó szigorú ellenőrzése alatt vannak, ezt tudnia kellett, mikor belépett a politikába“ – mondta lapunknak.
Szerinte az egyre inkább elmérgesedő támadásokat Erik Tomáš, az oktatásügyi minisztérium államtitkára sem tudja majd tompítani – akit a Plus 7 dní szerint a miniszterelnök vissza akar szólítani maga mellé, és sajtótanácsadójává szeretné tenni. Tomáš annak idején épp a Markíza televízió riportere volt, elsősorban a belügyminisztériumból tudósított. Az előző választási időszakban Fico sajtóosztályát vezette, a választásokon a Smer színeiben jutott a parlamentbe, innen került az államtitkári posztra. Azt, hogy valóban visszamegy-e Fico csapatába, nem erősítette meg, de nem is cáfolta.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.