Fiatal kora ellenére úgy viselkedik, mint egy betörő

Gyakran hallhatjuk a címben olvasható megállapítást, amely csupán tényeket közöl, nem foglalkozik a helyzet kialakulásával.
Amikor problémákról beszélünk, amelyek a magatartászavarok tárgykörébe tartoznak, gondolnunk kell arra is, hogy mi a kiváltó ok.

Gyakran hallhatjuk a címben olvasható megállapítást, amely csupán tényeket közöl, nem foglalkozik a helyzet kialakulásával.

Amikor problémákról beszélünk, amelyek a magatartászavarok tárgykörébe tartoznak, gondolnunk kell arra is, hogy mi a kiváltó ok. Elsőként a nevelés feladatairól szólhatunk, hiszen ha feltesszük a kérdést: Ki nevel manapság?, a választ nehezen találjuk meg. Hiszen a szülő gondoskodik gyermekéről, és sok esetben minden energiáját felemészti a gondoskodás. Az iskola oktatja tanulóját, nevelésére annál kevesebb idő jut. Intézményes szinten csupán az óvoda és a napközi tud módszeresen a nevelésre figyelni; a társadalom gyakran éppen e két intézményt célozza meg és elvitatja küldetését. A gyermek személyiségének alapjai az első hat-nyolc évben rakódnak le. Óvodáskorban kezdődik az erkölcsi normák kialakítása, vagyis mi a helyes-helytelen, jó-rossz, mit szabad-nem szabad stb., a viselkedési közlekedési táblák, vagyis azon viselkedési normák szabályozása, amelyekre életünkben később nagy szükségünk van. A gyakorlatban a helytelen magatartást elítéljük, elfojtjuk, hogy mit nem szabad, mi nem illik, azonban hiányzik az a nevelési „használati utasítás”, hogy mit szabad.

Matejček cseh fejlődéspszichológus úgy vélekedik, manapság nincs több agresszió, mint korábban, csak nem működik az önuralom. Nem tudjuk szabályozni indulatainkat, haragunkat, agressziónkat, amelyek gyakran külső destruktív cselekvési formákban jelennek meg, mint a garázdálkodás, verekedés stb. Beszélhetünk konstruktív problémamegoldásról?

A nevelésben még mindig a represszió van jelen, hiszen a rosszat keményen büntetni kell. A nevelésben a pozitív modellt kell kiemelni, erősíteni, jutalmazni, dicsérni. ĺgy gyakran a negatív modell a követési példa... Konstruktív vitapartner a család, a társadalom?

Lássunk itt egy példát: ha az iskolában a diák iskolakerülő, akkor a szülő megszidja, megbünteti, az iskola rosszabb érdemjegyet javasol és a fiatal a problémájával egyedül marad, hiszen senki sem kérdezte meg tőle, hogy mit érez, mit miért csinált stb. A pszichológus tisztában van vele, hogy a fiatal a tanulással gyakran hadilábon áll, de iskolába szeret járni, mert ott a kortársak várják, akik egy adott korban nagyon is fontosak. Vagyis, okozóként a depressziót is számba veszi, hiszen a fiatal visszautasította a kapcsolatokat, egyedül volt.

Nem először hangzott el a törvényhozásban a javaslat, hogy a fiatalkorúak büntethetőségi határát csökkenteni kell, hiszen már a kisiskolások is, a fiatalkorúak is komoly bűncselekményeket követnek el. Megoldás ez? Ha egy kiskorú komoly bűncselekményt követ el, sajtóvisszhangja nagy, hiszen mindnyájan gyakorló szülőként érintve vagyunk az adott korosztály problémáiban. De csak a következményt kell mérlegelni? A büntetést kell szigorítani? Megoldás a „tüneti kezelés”?

Komoly, hosszú távú folyamatként kell a neveléssel foglalkoznunk, hiszen az egyik ok a fiatalság „neveletlenségéből” fakad. Ha a kiváltó okokról vitatkoznánk, a tünetek is csökkennének. Úgy gondolom, hogy a büntethetőség korhatárának csökkentése csupán a tünetegyüttes egyik tényezője, amely érdemben nem oldja a problémát. A kis- és a fiatalkorúak bűnözésének további kiváltó oka az unalom, amely megelőzhető lenne, ha a nevelést közügyként kezelnénk, megteremtenénk a megelőző szabadidős programok kereteit, ahol a serdülő elfoglaltságot találna magának kortársaival egyetemben.

Ha az okokról beszélünk, akkor az anyagi háttér szűkölködő mivolta is bűnözésre hajlamosít, amely komoly társadalmi problémát vet fel és nem szabad csupán egy generációra fókuszálni. Az érzelmi alapú indítékok pedig az érzelmi élet krízisét fedik fel, ahol egyértelműen a szülői példamutatás vitatható el. Vagyis, én a társadalom és a mai szülő felelősségére apellálok akkor, amikor gyermekeink sorsáról van szó. Hiszen, mi neveltük őket...

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?