Felvidéki énekkarok ünnepe

Ma kezdődik és vasárnapig tart Galántán a XII. Kodály Napok rendezvénysorozata, a szlovákiai magyar felnőtt énekkarok országos versenye. Az 1969 óta hagyományosan háromévenként tartott rendezvényről a fő szervezővel, Mézes Rudolffal, a Csemadok Galántai Területi Választmányának titkárával beszélgettünk.

Galánta és az egész felvidéki kórusmozgalom életében ünnep ez a rendezvénysorozat, amelynek jelentőségét most az is növeli, hogy kerek évfordulóra, Kodály Zoltán születésének 120. évfordulójára emlékezünk.

Ez adja az apropóját annak, hogy az idei Kodály Napokat a zeneszerző emlékművének felavatásával nyitjuk ma 13 órakor a Kodály Zoltán Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskolában. A dombormű Kodály Zoltánné Péczely Sarolta adománya. Két kiállítás is nyílik ma: 17 órakor a városi galériában, a reneszánsz kastély épületében Lukin László karnagy nyitja meg Varga Győző grafikusművész Háry-illusztrációiból és hanglemezborítóiból készült kiállítását, 18 órakor pedig a városi művelődési központban a Kodály Zoltán életét és munkásságát bemutató kiállítás. Este nyolc órakor már hagyományosan a deáki római katolikus templomban tartjuk a Kodály Napok nyitóhangversenyét, amelyen pécsi és veszprémi vendégkórusok lépnek fel.

Hány résztvevője lesz az idei Kodály Napoknak, és milyen ellátást biztosítanak számukra?

A kórusversenyben részt vevőket, a vendégkórusokat és a zsűrit is beleszámítva több mint ezer személylyel számolunk. A húsz kórus közül nyolc közép- és kelet-szlovákiai énekkar, valamint két magyarországi vendégkórus már ma délután megérkezik, így mára mintegy 400 ember számára biztosítottunk szállást, holnapról vasárnapra pedig plusz 500 helyet a deáki, a diószegi és a felsőszeli termálfürdőben, a diószegi kastélyban, a Galántai Mezőgazdasági Középiskola és a Szeredi Kereskedelmi Akadémia kollégiumában, valamint a Szenckirályfai Méhészeti Skanzenben. Az étkeztetés a járási hivatal, a Kodály Zoltán Gimnázium és a szövetkezet éttermében lesz. Nagy segítség, hogy a mai és a holnap esti koncertek színhelyein, tizennégy mátyusföldi településen a helyi Csemadok-szervezetek és önkormányzatok vendégelik meg a szereplőket.

Mennyibe kerül a rendezvény, és honnan teremtettek elő rá pénzt?

A Kodály Napok költségvetése mintegy kétmillió korona, ebből körülbelül kétszázezer korona a szállásköltség, kétszer ekkora tétel az étkeztetés, de amint említettem, nagy segítséget jelent, hogy a vidéki hangversenyek után a helyszínen, a mátyusföldi településeken vendégelik meg a szereplőket. Nagy tételt jelentenek a szállítási költségek, de ezeket az egyes csoportok maguk térítik. A költségvetésben szerepel a vendégművészek honoráriuma is, ugyanis a vasárnap estei záróhangversenyen a Győri Filharmonikus Zenekar lép fel Medveczky Ádám vezényletével. Meg kell azonban jegyeznem, hogy ők is a lehető legkisebb tiszteletdíjért vállalták a szereplést. A város részéről nagyon nagy segítséget jelent, hogy a művelődési központban a hangversenytermet és az öltözőket díjmentesen bocsátják a szereplők rendelkezésére, és a városi szolgáltató vállalat is sokat segített a előkészítésben. A legnagyobb anyagi támogatást, félmillió koronát a Szlovák Köztársaság Kulturális Minisztériumától kaptuk, ezenkívül jelentős támogatással járult hozzá a Kodály Napok megrendezéséhez a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma, az

Illyés Közalapítvány, a Rákóczi Szövetség, a Csehországi és Szlovákiai Magyar Kultúráért Alapítvány, a Galánta Régió Alapítvány, valamint a környékbeli önkormányzatok. A helyi Csemadok-szervezetek kísérőket adnak az egyes kórusok mellé, s az egész itteni tartózkodás alatt útbaigazítják őket. Egyébként valamennyi énekkar kapott egy 13 oldalas részletes menetrendet, amelyben pontosan leírtuk, ki, mikor, hol, mit csinál, és megérkezésekor minden kórus külön megkapja a saját programját is.

Ki és hogyan értékeli a versenyt?

Ez egy nemzetközi összetételű értékelő bizottság feladata lesz, amelynek tiszteletbeli elnöke Baross Gábor, a Magyar Kórusok és Zenekarok Szövetségének elnöke, a zsűri elnöke pedig Erdei Péter, a kecskeméti Kodály Zoltán Zenepedagógiai Intézet igazgatója. Az értékelés pontozással történik, maximálisan száz pont szerezhető. Aki 90-nél több pontot szerez, az aranyminősítésen kívül a zsűri külön elismerésében részesül, a 80–90 pontot szerzők aranyminősítést, 70–80 pontért ezüst-, 60– 70 pontért pedig bronzminősítést szerezhetnek a kórusok. A legkiválóbb minősítést szerző kórus november 15-én részt vehet a Kodály Zoltán születésének 120. évfordulója alkalmából megrendezendő nagyszabású emlékünnepségen a Pesti Vigadóban. Ezenkívül több nemzetközi rendezvényre, egyházzenei és más kórusfesztiválokra juthatnak el a Kodály Napok sikeres szereplői.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?