<p>Pozsony. Tegnap nem ült tárgyalóasztalhoz a tárca a sztrájkolókkal. Politikusok és szakszervezetiek tippeket adtak a feleknek.</p>
Féltik a hiánycélt a tanárbérektől
ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ
Ha a kormány a kért szintre emelné az oktatásügyi alkalmazottak bérét, nem tudná konszolidálni a közpénzeket, és dominóeffektust indítana el. A munkáltatók többek között ezért sem támogatják a tanárszakszervezet 10 százalékos béremelési követelését. A hatszázalékos emelés elfogadható kompromisszum lenne mindkét fél számára, vélekedik Miroslav Gazdík, a szakszervezetek konföderációjának (KOZ) volt elnöke.
Manapság az ötszázalékos emelés, sőt, a bérek jelenlegi szintjének megőrzése is siker, mondta tegnap Rastislav Machunka, a munkáltatókat tömörítő szövetség (AZZ) elnöke az érdekegyeztető tanács ülése után. „Ha most nem figyelünk oda a közpénzek konszolidációjára, egy év múlva arról kell majd tárgyalnunk, mennyivel csökkentjük a közalkalmazottak és az orvosok bérét” – tette hozzá. Az érdekegyeztető tanács felszólította a tanárszakszervezetet és a kormányt, hogy ismét kezdjenek tárgyalásokba.
Januártól emeljenek ötöt, fél év múlva pedig ismét ötöt, javasolja a kormánynak az SDKÚ. „Ezt csak tárgyalással lehet megoldani, nem pedig úgy, hogy a nullára hivatkozunk” – utalt Pavol Frešo pártelnök Robert Fico kijelentésére. A miniszterelnök a napokban azt nyilatkozta: a kormánynak joga lett volna arra is, hogy végképp nem emeli az oktatásügyi alkalmazottak fizetését.
Gondoskodni kell a tanárbérek folyamatos valorizálásáról, véli a smeres Mojmír Mamojka. Szerinte ez lehetne az ésszerű kompromisszum, amelyet a szakszervezet és a kormány is felvállalhat. „Én is tanár vagyok, elismerem, hogy a pedagógusok jogosan teszik, amit tesznek. De most egy ésszerű egyezséget kell találni” – szögezte le a parlament oktatási bizottságának elnöke.
Ha a kormány megadná a tíz százalékot, szerinte nagy valószínűséggel a többi állami alkalmazott is követelőzni kezdene. „Elindulna a dominóeffektus” – teszi hozzá. Úgy véli, olyan biztosítékot kell adni a tanárbérek folyamatos növekedésére, amely a következő kormányok számára is kötelező érvénnyel bír. (SITA, TASR, vps)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.