FELMÉRÉS: A lakosság 46,4 százaléka a nyugatbarát irányultságot pártolja

Szlovákia EU

Szlovákia lakosságának 46,4 százaléka a nyugatbarát geopolitikai orientációt pártolja. Az Oroszország és a Nyugat közötti kiegyensúlyozottságot a válaszadók 39,5 százaléka üdvözölné. A megkérdezettek 8 százaléka szeretné, ha Szlovákia inkább Oroszország felé fordulna – derül ki a júniusi Hogy van, Szlovákia? (Ako sa máte, Slovensko?) közvélemény-kutatás eredményeiből.

„A nyugatbarát geopolitikai orientáció erősödött az elmúlt egy év során, sőt a tíz évvel ezelőtti felmérés eredményeihez képest majdnem megduplázódott" - közölték a felmérés készítői. 2014 őszén a megkérdezettek 25,8 százaléka részesítette előnyben a nyugatbarát orientációt, idén márciusban pedig már a 42,8 százalékuk nyilatkozott így.

A nyugatbarát orientáció a válaszadók iskolai végzettségével arányosan nő, a diplomások körében a válaszadók csaknem 60 százaléka támogatja ezt. Leginkább a 30 évnél fiatalabbak Nyugat-pártiak. Az életkorral egyenes arányban nő az Oroszország és a Nyugat közötti kiegyensúlyozott viszony preferálása.

A Hlas és a Progresszív Szlovákia szavazóinak hozzáállása nem sokat változott 2023 tavasza óta. A Hlas szavazói túlnyomórészt az Oroszország és a Nyugat közötti kiegyensúlyozott viszonyt támogatják (jelenleg 52,7 százalék, 2023-ban 47,3 százalék), ugyanakkor jelentős részük a Nyugatot preferálja (jelenleg 35,7 százalék, 2023-ban 34,1 százalék). A Progresszív Szlovákia szavazói határozottan a nyugati irányultságot (84 százalék), 14,5 százalékuk pedig a kiegyensúlyozott pozíciót preferálja. Ezek az arányok szinte változatlanok a 2023-as adatokhoz képest.

A Smer szavazói körében változások történtek. 2023 tavaszán 22,3 százalékuk hajlott inkább Oroszország felé, jelenleg ez az arány 12,5 százalék. A nyugatbarát orientáció preferálása a 2023-as 7,9 százalékról 2024 júniusára 18,8 százalékra emelkedett. A Smer szavazói azonban még mindig túlnyomórészt a Nyugat és Oroszország közötti kiegyensúlyozott pozíciót preferálják (63 százalék, míg 2023-as 66,9 százalék volt ez az arány).

A nem szavazók körében is nőtt a nyugatpárti orientáció, a 2023-as 26,5 százalékról 37,2 százalékra, míg a kiegyensúlyozott viszonyt szorgalmazók aránya a 2023-as 47,6 százalékról 35,8 százalékra csökkent.

A megkérdezettek közel fele (48,9 százalék) számára inkább fontos, vagy nagyon fontos Szlovákia geopolitikai irányultságának kérdése. A válaszadók 18,1 százaléka inkább nem, vagy egyáltalán nem tartja ezt fontosnak. A nyugatbarát válaszadók (57,1 százalék) fontosabbnak tartják ezt, mint a kiegyensúlyozott pozíció (45,6 százalék), vagy Oroszország (41,2 százalék) támogatói.

A válaszadók többsége szerint nagyon fontos, vagy inkább fontos, hogy erről a kérdésről társadalmi szintű vita folyjon (55,4 százalék). A megkérdezettek közel kétharmada (62,4 százalék) úgy véli, ez a kérdés nagyon megosztja, vagy inkább megosztja a szlovák társadalmat. Ebben a kérdésben többnyire az összes geopolitikai irányultság támogatói egyetértenek.

A felmérés június 19. és 24. között készült, 1000 válaszadó bevonásával, az MNFORCE közvélemény-kutató cég és a Seesame kommunikációs ügynökség kezdeményezésére, a Szlovák Tudományos Akadémia Szociológiai Intézetével (SAV) és a SAV társadalmi kommunikációt kutató intézetével közösen.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?