Rudolf Bauer KDH-s parlamenti képviselő 1990-től főpolgáresterként, majd főpolgármester-helyettesként tevékenykedett Kassán, ezért nem meglepő, hogy a kassai voksoknak köszönhetően került be a megyeielnök-választás „döntőjébe”, ahol Alojz Englišsel (HZDS) mérkőzik meg.
Fel kell zárkóztatni régiónkat
Bauer: nekünk csak a Kassai kerületben van autonómiánk Bízott abban, hogy huszonnégy jelölt közül a második helyen végez?
Igen. Reméltem, hogy eddigi önkormányzati és parlamenti munkám alapján megszolgáltam a választók bizalmát. Az utóbbi három évben rendszeresen látogattam a kerület járásait, igyekeztem segíteni, ahol tudtam.
Megválasztása esetén mit tartana elsőleges feladatnak a régió szempontjából?
Haladéktalanul el kellene kezdeni az új területfejlesztési programok kidolgozását, illetve tökéletesíteni a már létező projektumokat. Gondolok itt főleg a munkanélküliség visszaszorítására, amit az önkormányzatokkal, a munkahivatalokkal, a harmadik szektorral és a vállalkozói szférával együttműködve képzelek el. Csakis közös erővel tudjuk megváltoztatni a magas munkanélküliségi arányt kiváltó körülményeket. Útmutatást kell adnunk azoknak, akik vállalkozni szeretnének a megyében, de nem tudják, hogyan fogjanak hozzá. Jogi és pénzügyi tanácsadással kell segítenünk az új vállalkozók első lépéseit. Az is fontos, hogy a szerkezeti változásokkal egyenes arányban növeljük a továbbképzési, illetve átképzési lehetőségeket, hogy az elhelyezkedéshez szükséges szakképzettség megszerzése ne jelentsen gondot. Az új hivatal „kiépítését” követően ezek a legsürgetőbb teendők.
Ha már a leendő elnök munkatársainál tartunk, az MKP szakembereinek munkájára milyen mértékben tart igényt? Az MKP választói juttatták be a legtöbb képviselőt a megyei parlamentbe, elnökjelöltjük, Múdra Rozália pedig a harmadik helyen végzett.
Mindig jó kapcsolatokat ápoltam a magyar pártokkal. Múdra asszonyt jól ismerem, hiszen a főpolgármesteri hivatal területfejlesztési osztályát vezette, évekig munkatársak voltunk. A választások első fordulója után jeleztem, örülnék, ha segédkezne az új hivatalban, mindenekelőtt a régiófejlesztés térén, de akár a hivatal vezetésében is. Azt hiszem, jól együtt tudnánk működni. Természetesen az MKP kerületi szervével is tárgyalok, kölcsönösen ismertetjük együttműködési elképzeléseinket. Ők is, én is azt szeretnénk, ha sikerülne minél gyorsabban felzárkóztatni ezt a régiót. Ezúton szeretném megköszönni Bugár Bélának és Bárdos Gyula képviselő kollégámnak a támogatást.
Ezek az urak regionális szempontból „messze vannak”. A kerületi MKP-vezetéssel is ilyen jól megértik egymást?
Az MKP-t stabil, megbízható pártnak tartom, betartják a megállapodásokat, állják a szavukat. Remélem, hogy a támogatásukra helyi szinten is számítani lehet, hogy megtaláljuk az együttműködés konkrét formáit.
Annál is inkább, mivel a kampány hamarosan véget ér…
Holnapi sajtótájékoztatómra meghívtam Múdra Rozáliát és az MKP képviselőit is, hogy ismertessék álláspontjukat. Közös munkánk probléma nélkül elkezdődhet. Számítok a magyar nemzetiségű választók szavazataira is, mivel a régió fellendítését célzó kezdeményezések az ő helyzetükön is javítanának.
A KDH elnöke felszólította a párt szavazótáborát, hogy ne támogassák a Nyitrai és a Nagyszombati kerületek magyar elnökjelöltjeit. Mi erről a véleménye?
Legutóbbi közgyűlésünkön olyan alapszabályzatot fogadtunk el, amelynek köszönhetően kissé decentralizálódik a döntéshozatal. Az új alapszabályzat értelmében a párt vezetése úgy döntött, a kerületi szervekre bízza e kérdés megítélését. Szerencsésebbnek tartottam volna, ha országos szinten kifejezésre jutott volna ez a támogatás, nekünk csak a Kassai kerületben van „autonómiánk”, a nyitrai és nagyszombati történéseket nem tudjuk befolyásolni.
Országos szinten a KDH odáig ment, hogy a távolmaradást javasolta választóinak. Ehhez képest Ön hívja és várja a magyar nemzetiségű választókat…
Én nem regisztráltam, hogy távolmaradásra biztatták volna a választókat. Elnökünk, Hrušovský úr inkább a volt kommunisták ellen foglalt állást. Máig nem tisztáztuk az elmúlt rendszerrel kapcsolatos nyitott kérdéseket, úgy, ahogy azt például Csehországban, és más államokban megtették. Elnökünk arra kérte a választópolgárokat, vegyék figyelembe a jelöltek politikai múltját is, nem pedig arra, hogy ne menjenek szavazni.
Konkrétan kire gondolt?
Konkrétan senkire, illetve valamennyi jelöltre.
A jövőben lehet különbség a párt regionális és országos politizálásában? Ki tudja védeni a Pozsonyból érkező „jó tanácsokat”?
A regionális politika konkrét, helyi jellegű problémák megoldását jelenti, természetesen a közigazgatási egység hatáskörén belül. Mindig az adott probléma legoptimálisabb megoldását kell keresni, nem pedig politikai jellegű döntést hozni. Nálam elsősorban a szakmai rátermettség, nem pedig a politikai hovatartozás számít.
Mi a helyzet az etnikai hovatartozással?
Nem teszek különbséget a kérdésben. A megye azon részein, ahol nagyobb számú nemzeti kisebbség él, olyan feltételeket kell teremteni, hogy ne kerüljön veszélybe az esélyegyenlőség. A Kassai kerület elmaradott déli járásai gazdasági szempontból is megkülönböztetett figyelmet igényelnek.
Alojz Englišsel milyen a viszonya?
Régóta ismerem, képviselőtársam a parlamentben, és bár néhány politikai kérdésben különböznek nézeteink, tiszteletben tartom véleményét, bizonyára ő is az enyémet. Viszonyunk barátinak mondható, hiszen mindketten kassaiak vagyunk.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.