<p>Pénteken tárgyal a kormány a Rimaszombati járás akciótervéről, mely kulcsfontosságú dokumentumnak számít ahhoz, hogy végre valóban és érdemben megkezdődjön a legnagyobb munkanélküliséggel küzdő járás felzárkóztatása. </p>
Fejlesztési terv Gömörnek
Pozsony |
Már lezárult Rimaszombat akciótervének tárcaközi egyeztetése, a dokumentum kidolgozásába egyébként a kormány illetékes szervei mellett bevonták a helyi önkormányzatok képviselőit, vállalkozókat, civilszervezeteket és régiófejlesztéssel foglalkozó szakembereket egyaránt. A dokumentum kiemeli, hogy Rimaszombat évek óta vezeti a munkanélküliségi rátát, mely jelenleg 27% körül mozog, a munkanélküliek többsége alulképzett vagy végzettségével nem tud elhelyezkedni. Becslések szerint a munkanélküliek felét, és a tartósan munkanélküliek háromnegyedét romák és a halmozottan hátrányos helyzetűek alkotják. A járásból évek óta elvándorolnak a szakképzett fiatalok, ráadásul az oktatási intézmények sem nyújtanak megfelelő szakképzést. Évtizedek óta nem fejlesztették az infrastruktúrát, és a régióban a hazai és a külföldi befektetők letelepedésének sem adottak a feltételei. Az akcióterv három fő prioritást fogalmaz meg: az emberi erőforrások megfelelő képzését, figyelembe véve a munkaerőpiac elvárásait, a helyi gazdaság fejlesztését és támogatását beleértve a mezőgazdaság és az erdőgazdálkodás területét is, valamint az infrastruktúra és a szolgáltatások fejlesztését. A dokumentum alapján a Rimaszombati járás 2016 és 2020 között több mint 157 millió eurós támogatásra számíthat, az összeg jelentős részét az állami költségvetésből és az uniós alapokból, egy részét pedig magántőkéből fedeznék. A fejlesztési terv mintegy 2300 új munkahely kialakítását tűzte ki célul. Egyebek mellett a községi cégek kialakításával, célzott munkaerőképzéssel, szociális lakásoknak a jelenleginél jóval kedvezőbb feltételek mellett történő megépítésével, konténeriskolák és óvodák kialakításával, a turizmus és az ehhez kapcsolódó szolgáltatások fejlesztésével, de mezőgazdasági, ipari és infrastrukturális fejlesztésekkel is számolnak. Több intézkedéssel, adó- és járulék kedvezmények bevezetésével a helyi kis- és közép vállalkozókat, illetve a munkahelyteremtést segítenék. A helyi szakemberek azt szeretnék, hogy a közbeszerzési törvény módosítás lehetővé tegye a helyi vállalkozók és községi cégek pozitív diszkriminálását.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.