Egy illegálisan tartott pisztolyt az ország bármelyik rendőrségén le lehet adni. A fegyvert átvevő rendőrtiszt kiállít egy nyugtát, melynek eredetije a rendőrségen marad, a másolatot a tulajdonos kapja meg. Ezután a pisztolyt ballisztikai vizsgálatra küldik Pozsonyba, Besztercebányára vagy Kassára.
Fegyveramnesztia a gyakorlatban
Szakértők szerint egy gyilkossági helyszínen talált töltényt és a fegyvert százszázalékos pontossággal lehet azonosítani. A ballisztikai vizsgálat során ugyanis minden fegyverből lőnek egyet, s a töltényt, valamint a fegyveren hagyott nyomokat összehasonlítják a központban található bizonyítékokkal. Ha azonosságot mutat, értesítik a rendőrséget.
Miután a tulajdonost levélben értesítik az eredményről, két hónapon belül jeleznie kell, engedélyeztetni akarja-e a lőfegyvert. Ha ezután sem jelentkezik, a fegyver állami tulajdonná válik. Természetesen ezt csak akkor teheti meg, ha a fegyverrel nem követtek el bűncselekményt. Ellenkező esetben még a ballisztikai szakértők értesítik a rendőrséget, és eljárást indítanak az ügyben. A tulajdonost csupán ebben az esetben hívhatják be a rendőrségre és hallgathatják ki – erre ugyanis nem vonatkozik az amnesztia.
A fegyvert a már meglévő fegyvertartási engedélybe kell feltüntetni, vagy új engedélyt kell kiállítani. „Például, ha az engedélyem vadászfegyver tartására szól, viszont én pisztolyt adok le, fegyvertartási engedélyemet ki kell bővíteni. Azt ajánlom a polgároknak, ha nem akarják használni a fegyvert, az engedélyt az F csoportra, az úgynevezett gyűjteményekre egészítsék ki, és nyugtuk lesz” – pontosított Zemeník.
A Csehországban leadott fegyverek többsége még a második világháborúból származott. A rendőrség ezeket nem tartja veszélyesnek, ugyanis a bűncselekmények elkövetéséhez nem használják őket. Zemeník véleménye szerint Szlovákiában az emberek – elsősorban a férfiak – viszonya a fegyverekhez nagyon pozitív: sokan gyűjtik azokat. „Sokkal több ember gyűjti, mint amennyi használni is akarja. Természetesen mindenkit izgat, milyen érzés lőni egy pisztolyból” – tette hozzá Zemeník. Szlovákiában sok ember otthon is gyárt fegyvert. Azt már viszont kevesebben tudják, hogy a fegyveramnesztia során az ilyen fegyverek is legalizálhatóak lesznek. Ebben az esetben csupán a fegyvertartási engedélybe való beiktatásnál kell kivételt kérni – azonban nem biztos, hogy az illető meg is kapja.
„Elsősorban arra szeretném kérni az embereket: ne féljenek leadni a fegyvert. Tudom, hogy Dél-Szlovákiában is rengeteg hasonló eszköz van. A fegyvertartási engedélybe való bejegyzés csupán ötven koronába kerül. Garantálom, hogy a fegyverekhez a rendőrök nem nyúlnak, ugyanis nem tehetik” – magyarázta Zemeník. Az amnesztia néhány napon belül érvénybe lép, a rendőrség a fegyverek fogadására már felkészült.
Az elmúlt évben a rendőrség 135 530 fegyvertartási engedélyt adott ki, összesen 212 414 lőfegyverre. Vállalkozóknak 774 engedélyt állítottak ki, 15 257 fegyverre. Szlovákiában így jelenleg összesen 227 671 legálisan tartott fegyvert tartanak számon. (dem)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.