Ideje visszatérnünk a fából készült tartós fogyasztási cikkek minél szélesebb körű használatához, ezzel ugyanis jelentős mértékben enyhíthetjük az éghajlatváltozás negatív hatásait – derül ki a Nemzeti Erdészeti Központ és a Zólyomi Műszaki Egyetem kutatásából, amelynek az eredményeiről csütörtökön számoltak be.
Fatermékekkel a klímaváltozás ellen
„A fából készült termékek jelentős mennyiségű szenet kötnek le” – nyilatkozta Martin Moravčík, a Nemzeti Erdészeti Központ munkatársa. A felmérések szerint egy kilogramm száraz fa, fajtától függően 1,6–1,8 kilogramm szén-dioxidot köt meg a légkörből oxigéntermelő fotoszintézis során. Egy 8–12 éves, gyors növekedési ütemű, nagyobb méretű fa körülbelül 72 kilogramm szén-dioxidot köthet meg évente. „Szlovákiában jelenleg több mint 9 millió köbméternyi fát vágnak ki évente, az ezekben megkötött szén eléri az 1,5 millió tonnát. Mivel a faanyagból nálunk leggyakrabban papírt és egyéb, rövidebb élettartamú fogyasztási cikkeket gyártanak, az ezekben felhalmozott szén gyorsabban felszabadul, tovább szennyezve a környezetet” – mondta Moravčík. Szerinte épp ezért lenne fontos, hogy a kitermelt faanyagból minél több olyan használati tárgyat készítsenek, amelyeket hosszabb ideig használunk.
Moravčík szerint sokat segíthetnénk a környezeten, ha az itthon kitermelt fából minél kevesebbet vinnénk ki külföldre. Jelenleg nagyjából 2,5 millió köbméternyi fát exportálnak évente, miközben a kivitelben az első és harmadosztályú tűlevelű fák dominálnak. „Szlovákiában több mint 2 millió hektárnyi erdő található, amelyeknek a 73 százalékán gazdálkodnak, 17 százaléka a védett, 10 százalékát pedig speciális célokra használják. A lomblevelű erdők aránya eléri az 54, a tűlevelűké a 26, a vegyeseké pedig a 20 százalékot” – mondta el Moravčík, aki érdekességként még hozzátette, hogy egy embernek évente nagyjából 330 kilogrammnyi oxigénre van szüksége, ami két fa éves oxigéntermelésével egyenlő.
(mi, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.