Európa jövőjéről döntünk

EP-választás k

Szlovákiában ma tartják az európai parlamenti választást. Összefoglaltuk a szavazással kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat.

Az európai parlamenti választás időpontja az EU-n belül nem egységes: Hollandiában például már június 6-án, azaz csütörtökön szavaztak, Magyarországon viszont csak vasárnap nyitnak a szavazóhelyiségek. Ez azért is fontos, mert az eredményeket csak azután hozhatják nyilvánosságra, ha az utolsó tagállamban is lezárták az összes szavazófülkét. Így tehát a hivatalos hazai eredmények csak vasárnap 23 óra környékén derülnek ki, annak ellenére, hogy nálunk csak a mai napon, 7 és 22 óra között lehet szavazni.

Szlovákiában idén 24 szubjektum méretteti meg magát. A szavazók mindössze egyetlen párt listáját dobhatják be az urnába, amelyen legfeljebb két jelölt nevét karikázhatják be. Azon pártok delegálhatnak képviselőket az EP-be, amelyeknek sikerül megugrania az ötszázalékos választási küszöböt. Összesen 15 mandátumot osztanak ki közöttük a választási eredménytől függően (vagyis eggyel többet, mint 2019-ben). Az európai parlamenti képviselők mandátuma öt évre szól.

Kapcsolódó cikkünk

A szavazáshoz szükségünk lesz egy érvényes személyi igazolványra, amelyet az adott szavazóhelyiségben fel kell mutatni a választási bizottság előtt. Szlovákiában azon 18 év feletti állampolgárok jogosultak a szavazásra, akik állandó lakhellyel rendelkeznek az ország területén. Az EP-választás esetében is érvényes, hogy az állampolgároknak az állandó lakhelyük alapján meghatározott szavazóhelyiségben kell leadniuk a voksukat. Arról, hogy pontosan hol kell szavaznunk, a helyi önkormányzati hivatal küldött értesítőt, de az adatok megtalálhatók a települések hivatalos honlapján is.

A választáson továbbá részt vehetnek azon személyek is, akik nem szlovák, hanem más uniós tagország állampolgárai, de Szlovákiában van az állandó lakhelyük (nekik viszont április 29-ig regisztrálniuk kellett a helyi önkormányzati hivatalban). Végül pedig azok is szavazhatnak, akik szlovák állampolgárok, de nincs állandó bejegyzett lakhelyük sem Szlovákiában, sem más uniós tagországban. Nekik egy érvényes útlevélre lesz szükségük, illetve egy becsületbeli nyilatkozatra a lakhelyről (a formanyomtatvány letölthető a belügyminisztérium honlapjáról). Azok a szlovák állampolgárok, akiknek más uniós tagországban van a lakhelye, csakis külföldön szavazhatnak, itthon nem.

Az EP-választás esetében is érvényes, hogy aki kiváltotta a választási igazolványt, az az ország bármely szavazóhelyiségében voksolhat, illetve mozgóurna is igényelhető a választás napján, az adott szavazóhelyiség bizottságánál.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?