Az alkalmazottak jövő márciustól dönthetnek az étkezési utalvány és a pénzbeli juttatás között – legalábbis erről döntött szerdán a kormány, ezt azonban még a parlamentnek is el kell fogadnia. Az üdülési utalványok megadóztatásáról ugyanakkor a kormánypártok végül lemondtak.
Étkezési utalvány vagy készpénz?
Pénzbeli juttatás vagy inkább étkezési utalvány – az alkalmazottak jövő márciustól dönthetik el, hogy mit választanak, és a döntésüket 12 havonta megváltoztathatják. A munka törvénykönyvének ezzel kapcsolatos módosítását szerdán a kormány is elfogadta, így most a parlamenten a sor. A javaslat azonban nem minden alkalmazottat érint. Azok, akik olyan munkáltatónál dolgoznak, amely a saját vagy bérelt éttermében biztosítja az alkalmazottak étkeztetését, nem élhetnek a választás lehetőségével, ráadásul továbbra is fennmaradnak azok a kivételek, amelyek már eddig is lehetővé tették a munkáltató pénzbeli hozzájárulását. Milan Krajniak munkaügyi miniszter szerint a módosítás az alkalmazottak nagyjából 50-60 százalékát érinti, miközben egyelőre képtelenek felmérni, hogy hányan döntenek majd az egyik vagy másik lehetőség mellett. Mivel a döntés jogát a munkáltatókról az alkalmazottakra ruházzák át, Krajniak szerint az sem kizárt, hogy a jövőben jóval több munkáltató igyekszik majd bebiztosítani az alkalmazottai étkeztetését.
„Ha minden alkalmazott a pénzbeli juttatást választaná, a munkáltatók jelentős összeget takaríthatnának meg az étkezési utalványokkal kapcsolatos adminisztráción”
– figyelmeztet a munkaügyi tárca. Marián Viskupič, az SaS parlamenti képviselője már korábban figyelmeztetett arra, hogy a jelenleg étkezési utalványban részesülő 850 ezer alkalmazott az utalványok kibocsátóinak a nyereségére adja össze havonta a pénzét. „Az évente kiadott étkezési utalványok teljes összege nagyjából 700 millió euró, az utalványokat kibocsátó társaságok éves forgalma 70 millió, a nyeresége pedig 10 millió euró körül mozog” – mondta az SaS képviselője, aki szerint a munkáltatók az utalványok kibocsátóinak átlagosan 3 százalékos közvetítői díjat fizetnek.
Így persze az sem csoda, hogy a javaslatot leghevesebben az étkezési utalványokat kibocsátó társaságok bírálják.
„Az általunk elvégeztetett felmérések szerint az alkalmazottak több mint fele attól tart, hogy ha az étkezésre folyósított összeget készpénzben fizetik ki, a munkáltatójuk erre hivatkozva nem emeli majd a fizetésüket”
– nyilatkozta Štefan Petrík, a Modern Juttatások Szövetségének (AMOBE) az elnöke. A Munkáltatói Szervezetek Szövetsége (AZZZ) ugyanakkor attól tart, hogy ha az alkalmazottak egy része az utalvány, a másik pedig a pénz mellett dönt, emiatt megugranak a munkáltatók adminisztratív terhei.
Az étkezési utalványokon kívül eredetileg látványos változást szorgalmaztak az üdülési utalványok esetében is. Az üdülési utalványokat tavaly januártól vezették be. Az alkalmazottak üdüléséhez történő hozzájárulás az elszámolható kiadások 55%-ának megfelelő összeget, legfeljebb 275 eurót tehet ki évente. Hozzájárulást olyan alkalmazott igényelhet, aki legalább 24 hónapja az adott cégnél dolgozik.
Az üdülési utalványokat jelenleg adó- és járulékmentesen lehet igénybe venni, a parlament pénzügyi bizottságának az adótörvényhez benyújtott módosító javaslata szerint azonban a jövőben az üdülési utalványokat is megadóztatták volna. Marek Harbuľák, a Szlovákiai Szállodák és Éttermek Szövetségének (AHRS) a főtitkára szerint ez jelentős érvágást okozna az egyébként is súlyos helyzetben levő idegenforgalomnak.
„A koronavírus-járvány miatt a szállásadók már eddig is tetemes károkat szenvedtek el, munkahelyek ezrei kerültek veszélybe, a kormánynak így az ágazat megmentésén kellene dolgoznia. A most előterjesztett – bármiféle szakmai vitát mellőző – javaslat azonban az utolsó reményt is elveszi a vállalkozóktól, hiszen így a hazai turisták száma is csökkenhet, márpedig az idei szezont ők mentették meg”
– nyilatkozta Harbuľák.
A parlament a november 24-én kezdődő ülésén vitatja meg a javaslatot, a kormánypártok azonban a hatalmas felháborodás miatt az utolsó pillanatban meggondolták magukat. „Az üdülési utalványokat nem adóztatjuk meg” – jelentette be a szerdai kormányülést követően Andrej Doležal közlekedési miniszter, aki szerint a kormánypártok a keddi koalíciós tanácson hozták meg az ezzel kapcsolatos döntést. Doležal szerint az üdülési utalványok esetében semmilyen módosítást nem terveznek a jelenlegi helyzethez képest.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.