<p>A jövő tavaszi választások előtt rakétasebességgel hagyná jóvá a kormány a legnagyobb munkanélküliséggel küzdő régiók felzár-kóztatását célzó törvényt, már holnap tárgyal róla a kabinet.<br /> </p>
Eszébe jutottak a kormánynak az elfelejtett régiók
Ahhoz, hogy a legszegényebb járások valódi segítséget kapjanak számos más törvényt is módosítani kell. Ma a kormány érdekegyeztető szerve, a gazdasági és szociális tanács tárgyal azokról a törvénytervezetekről, amelyek a kormány jóváhagyását követően szeptemberben a parlament elé kerülnek. Robert Fico májusban jelentette be, hogy felzárkóztatná az ország legszegényebb régióit. Ezt a második szociális csomag részeként, számos kedvezmény bevezetésével oldaná meg. Korábban azzal az öt járással számolt, ahol a munkanélküliségi ráta tartósan 20% fölött van. A kormányfő múlt héten Rozsnyón azt ígérte, azok a járások is számíthatnak az állam segítségére, amelyekben a munkanélküliségi ráta 18% körül mozog. A munkaügyi hivatal júliusi statisztikai adatai alapján hét járásban több 20%-nál a munkanélküliek száma. Több mint 28 százalékkal továbbra is Rimaszombat van a legrosszabb helyzetben. Fico állítása szerint a parlament októberben jóváhagyja a régiókra vonatkozó jogszabályt és decemberben lép hatályba.
Jóval óvatosabban fogalmaz viszont Marián Štúrik, A Mi Szombatunk Polgári Társulás (Naša Sobota) szóvivője. A szervezet az önkormányzatok, a vállalkozók és más civil szervezetek bevonásával dolgozta ki koncepcióját a gömöri régió fejlesztésére. Štúrik szerint a kormány tervezetéből kiindulva módosítani kell az állami támogatásról és az infrastruktúra fejlesztéséről szóló törvényt is. „Több, a gazdasági és a szociálisügyi minisztérium műhelyéből származó jogszabályt is át kell dolgozni. A módosításokat az érintettek bevonásával új munkacsoport véleményezi” – mondta Štúrik, hozzátéve, a kormány számol a társulás képviselőivel, mivel koncepciójuk 80%-ával azonosulni tud.
Az állami támogatás különböző adókedvezmények mellett a kis- és középvállalkozások támogatását is bevezetné. „Jelenleg a középvállalkozások 1,5 millió eurós befektetéstől kérhetnek állami támogatást. Az új javaslat alapján az állam már 100 ezer eurós beruházásnál hozzájárulna a költségekhez” – mondta a szóvivő. A támogatás konkrét összeg, vagy az adó és járulék összegének elengedése is lehet. A hátrányos helyzetű régióban letelepedő vállalkozók mellett a már működő vállalatok is bizonyos adókedvezményt kapnának. Felmerült egy 30 ezer eurós egyszeri támogatás is azok részére, akik új munkahelyet hoznak létre. Štúrik szerint számos egyéb, a vállalkozókat támogató intézkedésről is tárgyaltak. „Az összes intézkedés végleges formájáról a következő hetekben születik döntés” – mondta lapunknak Marián Štúrik. A hátrányos régiók felzárkóztatásához elengedhetetlen az R2-es gyorsforgalmi út megépítése. A rozsnyói tanácskozáson viszont a kormányfő nem adott konkrét választ arra a kérdésre, mikorra épülhet meg.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.