<p>Mi az ESM? Az euróövezet védelmét szolgáló pénzügyi alap. Nemzetközi részvénytársaságként júliusban kezdi meg működését, miután az alap tőkéjének legalább 90 százalékát biztosító államok jóváhagyják. A tagállamoknak legkésőbb az év végéig kell szavazniuk a belépésről.</p>
ESM: mibe is léptünk bele?
Volt már egy mentőöv, mi a különbség a kettő között?
A 2010-ben létrehozott Európai Stabilitási és Pénzügyi Mechanizmus (EFSF) csak átmeneti alap volt. Ráadásul ebbe a tagországok nem fizettek pénzt, csupán kezeskedtek az alapból nyújtott hitelekért. Az EFSF bővítése körüli vita miatt bukott meg tavaly ősszel a Radičová-kormány.
Kik az ESM tagjai?
Az eurózóna 17 tagállama.
Mekkora tőkét kezel?
Közel 700 milliárd euró alaptőkéjű (a legnagyobb hozzájáruló Németország 190 milliárddal), ebből ténylegesen 80 milliárdot fizetnek be a tagok, a többit csak ha valóban szükség lesz rá. Az egyes tagországok különböző hitelbesorolásai miatt hozzávetőlegesen összesen 500 milliárd euró nagyságig nyújthat hitelt a bajba jutott tagoknak.
Fizetnünk kell?
Igen. A részvények 0,824 százalékát birtokoljuk, ezért öt részletben 660 millió eurót kell befizetnünk. Idén az összeg harmadát utaljuk át. Összehasonlításként: jövőre 1,5 milliárd eurót kell megspórolnunk, hogy teljesítsük a 3 százalékos hiánycélt. Ha egy nagyobb államot kellene menteni az ESMből, növelnünk kell a hozzájárulásunkat. A maximális szlovák hozzájárulás 5,1 milliárd. Ez az állami költségvetés éves bevételének közel harmada.
Mire szolgál az ESM?
A bajba jutott euróövezeti tagokat hivatott megmenteni, valódi célja viszont az, hogy megnyugtassa a pénzpiacokat. Apolitikusok reménye szerint ha a hitelezők látják, hogy az EU elég erős védőfalat épít, akkor a korábban megszokott alacsonyabb kamatszint mellett is hitelezni fognak az országoknak.
Ki kaphat pénzt belőle?
Segítséget az eurózóna tagjai (egyben a részvényesek) kérhetnek. Az első állam, amely pénzt kap az ESM-ből, Spanyolország lesz (100 milliárdot bankjai feltőkésítésére). A hiteleket Szlovákia részéről a pénzügyminiszter hagyja jóvá.
Baj, hogy beléptünk?
Nehéz eldönteni. Egyesek szerint menthetetlen államok adósságát fogják az alapból törleszteni, amit a mi pénzünk is bánni fog – fejenként 122 euró. Szélsőséges esetben más országok megmentése miatt akár tönkre is mehet Szlovákia. Mások szerint viszont az eurózóna megmentéséhez feltétlenül szükséges az állandó védőfal felállítása. (MSz)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.