Ennyivel nőttek a fizetéseink
2022. január 12. 18:30

„Tavaly novemberben csak az IT-ágazatban nőtt látványosabb ütemben a foglalkoztatottak száma. Ebben az ágazatban csaknem 8 százalékkal dolgoztak többen az egy évvel korábbinál” – mondta el lapunknak Jana Morháčová, a Statisztikai Hivatal szóvivője.
Betett a járvány
A vizsgált ágazatok többségében csökkent a foglalkoztatottság. A legnagyobb visszaesést a járványügyi megszorítások által leginkább sújtott ágazatokban mérték.
„A vendéglátásban éves viszonylatban majd 8 százalékkal esett vissza az alkalmazottak száma, csaknem 5 százalékos csökkenést mértek azonban az autójavítóknál és 4 százalékosat a nagykereskedelemben is”
– tette hozzá Morháčová. A tavalyi év első tizenegy hónapját tekintve a járvány a szállodaiparban okozta a legnagyobb felfordulást, ebben az ágazatban több mint 10 százalékkal esett vissza az alkalmazottak száma az egy évvel korábbihoz képest, és nem sokkal maradt le a vendéglátás sem.
Nagyobb fizetés
A jó hír, hogy – legalábbis a Statisztikai Hivatal adatai szerint – tavaly novemberben már az összes vizsgált ágazatban nőtt az átlagbér.
„A legnagyobb, 21 százalékos éves növekedést a szállodaiparban mértük”
– állítja Morháčová. Ez azonban csak annak köszönhető, hogy egy évvel korábban az őszi járványhullám miatt rég nem látott mélypontra estek vissza a fizetések ebben az ágazatban, így most csak ezt korrigálták. A szállodaipar – a 837 eurós bruttó havi átlagfizetésével – így még mindig a legrosszabbul fizető ágazatok közé tartozik. Ennél is kevesebbet – 589 eurót – csak a vendéglátásban fizettek. A vizsgált ágazatok közül a legnagyobb bruttó havi átlagbérrel továbbra is az IT-ágazat büszkélkedhet, egész pontosan 2444 euróval, a sorban az ipar (1595 euró), a nagykereskedelem (1433 euró), az autójavítás (1321 euró), a közlekedés és raktározás (1225 euró), a kiskereskedelem (945 euró) és az építőipar (898 euró) következik.
Úgy vagyunk az újságírással, mint a hivatásos zenészek: fellépünk naponta a „kőszínházban", elegáns ruhában a hűséges, bérletes közönségünk előtt, vagyis eljuttatjuk a postaládákba, árushelyekre nyomtatott napilapként a fizetős Új Szót. És mondhatjuk azt, hogy kiállunk a mélyen tisztelt publikum elé a korzón is, kicsit könnyedebben szórakoztatjuk, elgondolkodtatjuk a közönséget, érzelmeket kiváltva az erre járó tömegből. Ez az előadás pontosan olyan szenvedélyes, mint a kőszínházi fellépés, ugyanúgy sok munkával jár, mégis ingyenes. Ha tetszett, hálásan fogadjuk adományát, amit a jelképes hegedűtokba helyezhet. Eddigi felajánlásait is szívből köszönjük az új hangszerekhez, a zenekar bővítéséhez, a repertoár kiszélesítéséhez: az ujszo.com naprakész működtetéséhez.
Ha támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.