Emelkedik a gondozói hozzájárulás

<p>Januártól valamivel több pénzre számíthatnak, akik súlyosan egészségkárosodott hozzátartozójukat gondozzák, emellett az állam hosszabb ideig fizeti helyettük a társadalombiztosítást. Összeállításunkban a legfontosabb változásokkal és az egészségkárosult személyeknek jóváhagyható anyagi támogatással foglalkozunk.</p>

Egészségkárosodásnak minősül a szervezet felépítésében, funkcióiban betegség, sérülés vagy veleszületett rendellenesség következtében kialakult kedvezőtlen változás, mely több mint egy évig tart. Akinél a funkciózavar eléri az 50 százalékot, az a személy súlyosan egészségkárosodott. Az egészségkárosodás mértékét szakorvos állapítja meg. Az egészségkárosodott személyek gyakran csökkent munkaképességűek is. Ebből eredően bevételük jelentősen csökkenhet, a megváltozott életvitelük viszont többletkiadásokkal járhat, amit az állam igyekszik kompenzálni. A szociális segítségnyújtásról szóló törvény értelmében anyagi támogatás csak olyan személynek adható, aki valóban rászorul, és a hatályos norma értelmében a vagyona értéke nem haladja meg a 39 833 eurót. A támogatásokat a lakhely szerint illetékes munka-, szociális és családügyi hivatalban lehet kérni. Akik kaptak a felülvizsgáló orvos által kiállított szakvéleményt, azoknak joguk van olyan támogatásokra és szolgáltatásokra, melyek enyhítik az egészségkárosodás szociális hátrányait. A jogosultság megítélésekor a szociális ügyi hivatal figyelembe veszi a felülvizsgáló orvos véleményét, miközben tekintettel vannak az egészségkárosodott személyi ambícióira, képességeire, végzettségére, családi állapotára, lakáskörülményeire és a lakóhelyén nyújtott egyéb szociális szolgáltatásokra.

Támogatott eszközök

Vannak, akik képesek dolgozni, ám gondot okoz nekik a munkahelyre jutás – a problémájuktól függően igényelhetnek szállítási vagy közlekedési hozzájárulást, esetleg támogatást az igényeiknek megfelelően átalakított gépjármű vásárlására, javítására. Akinek a házát, lakását kell akadálymentessé tenni, erre ugyancsak kérhet állami támogatást. Másoknak speciális egészségügyi segédeszközre – hallókészülékre, kerekesszékre, emelőberendezésre stb. – lehet szükségük, a szociális ügyi hivatal ezek árához is hozzájárulhat. Továbbá igényelhető étkezési hozzájárulás, és a speciális kutya tartásával összefüggő többletkiadásokra is jóváhagyhatnak havonta bizonyos összeget. Előfordulhat, hogy az egészségkárosodott személy bizonyos tevékenységeket képtelen egyedül elvégezni, mások segítségére szorul – ilyenkor fogadhat személyi asszisztenst. Ha pedig a funkciózavar olyan mértékű, hogy a súlyosan egészségkárosodott személyt gondozni kell, az államtól igényelhető gondozói hozzájárulás.

Gondozói támogatás

Az egészségkárosodottat általában a rászoruló rokona – gyerek, szülő, unoka stb. – gondozza, és az ápolás többnyire egész embert kívánó tevékenység, azaz ha előtte volt is állása a gondozónak, előbb-utóbb kénytelen feladni. Így de facto főállású gondozó lesz, ráadásul csak nagyon alacsony bevételre számíthat. A szociális ügyi hivataltól igényelhető hozzájárulás pontos összege a gondozott személyek számától és attól függ, hogy az illető naponta hány órát gondozza a rászoruló(ka)t. „Ez a szolgáltatás fizikailag és pszichikailag is nehéz, egész embert kíván, ezért a gondozó általában képtelen folytatni eredeti pályáját, karrierjét, akkor is, ha abból jóval magasabb rendszeres bevétele lenne. A kormány javítani akar a gondozott személyek és az őket gondozók anyagi helyzetén” – magyarázta lapunknak Daniela Rodinová, a szociális ügyi minisztérium sajtóosztályának munkatársa a januártól életbe lépett intézkedéseket. Év elejétől ugyanis 220,52 euróról 247,62 euróra emelkedett a gondozói hozzájárulás, vagyis havonta 27,10 euróval nagyobb bevételre számíthatnak a gondozók.

A támogatás pontos összege továbbra is a gondozott személy bevételétől függ, viszont a létminimum 1,4-szereséről (277,326 euró) 1,7-szeresére (336,753 euró) módosult az a jövedelemhatár, mely felett a támogatást megkurtítják – a szociális ügyi minisztérium szerint ez 59,44 euró emelést jelent. Ez alól kivétel, ha valaki eltartott gyermekről gondoskodik – ilyenkor a hozzájárulásból csak akkor faragnak le, ha a bevétele túllépi a létminimum 3-szorosát (594,27 euró). „Ezáltal 2017-ben 17 598 személy számíthat több pénzre“ – jegyezte meg Rodinová. Az intézkedések idén 28,9 millió euró többletkiadást jelentenek.

További fontos változás, hogy meghosszabbodik az az időszak, amíg az állam hozzájárul a gondozó nyugdíjbiztosításához. A régi szabályok szerint az állam legfeljebb 12 évig fizethette a biztosítást, vagyis az a szülő, aki születésétől fogva gondozza egészségkárosodott gyermekét, a gyermek 18 éves koráig az állam biztosítottja lehetett. Mostantól nem létezik semmilyen határ: a gondozó addig marad az állam biztosítottja, amíg arra szükség van. Feltétel, hogy havonta legalább 140 órát gondozza a rászorulót. „18 év társadalombiztosítási időszak után az ilyen szülő 127 euró nyugdíjra lenne jogosult, például 40 év biztosítási időszak után 311 euró minimális nyugdíjat kaphatna” – nyilatkozta Branislav Ondruš, a szociális ügyi minisztérium államtitkára.

Szabadabb adakozás

Év elejétől ugyancsak megváltoztatták az ajándékozás útján szerzett vagyon és bevétel megítélését: korábban a létminimum 12-szeresének megfelelő pénzbeli adomány is jövedelemnek minősült, 2017. január 1-jétől már csak az ennél magasabb adományokat veszik figyelembe, amikor a rászorultság mértékének a megállapításáért megvizsgálják a súlyosan egészségkárosodott személy anyagi helyzetét. „Ekkora pénzbeli ajándékot bárki adhat. Emellett az egyházakkal és vallási társaságokkal bővült azon intézmények köre, amelyektől a rászoruló bármekkora összegű pénzadományt elfogadhat, ezentúl e törvény alapján nem fogják a bevételek közé sorolni” – magyarázta Rodinová.

„Kutyajogok”

Januártól változtak a speciális kutyák tartására vonatkozó szabályok is – a módosítás célja, hogy a rászoruló súlyosan egészségkárosodott személy a közterületeken és az éttermekben, étkezdékben is korlátlanul igénybe vehesse a vakvezető vagy segítő kutyát. „A kutyatartási feltételeket úgy módosítottuk, hogy ezentúl a közterületekre és az étkezdékbe nemcsak a vakvezető kutyák, hanem a segítő és jelző kutyák is bemehessenek, rájuk kivétel vonatkozik. Ugyancsak kivétel, hogy az ilyen kutyáknak nem kötelező a szájkosár. Vagyis azért, mert a speciálisan kiképzett kutyának nincs szájkosara, a közterületekről nem küldhetik el az egészségkárosodott személyt” – szögezte le a szóvivő.

Az év elejétől hatályos norma pontosította azoknak a segédeszközöknek a listáját, melyekre igényelhető állami hozzájárulás, és változott a jóváhagyható összeg felső határa is. A listáról kihúztak 6 olyan segédeszközt, melyek a műszaki fejlődés következtében már elévültek, felkerült viszont 4 új eszköz: hordozható rámpa kerekesszékhez, műszer a személyi számítógép érintésmentes irányításához, WC-re szerelhető zuhanyozóülőke, hordozható digitális olvasóberendezés. 

[[{"type":"media","view_mode":"media_original","fid":"262123","attributes":{"alt":"","author":"","class":"media-image","height":"1333","style":"width: 594px; height: 1333px;","title":"Kattintásra nagyobb lesz!","typeof":"foaf:Image","width":"594"}}]]

A súlyos egészségkárosodás anyagi kompenzálása

Személyi asszisztens: Személyi asszisztensre a 6 és 65 év közötti egészségkárosodottaknak van joguk. Az asszisztens feladata a segítségnyújtás olyan tevékenységeknél, melyek az egészségkárosodott önállóságát növelik, lehetővé teszik számára a munkavállalást, és hozzásegítik a gazdagabb társadalmi élethez. Az asszisztens órabére 2,76 euró. Nem lehet asszisztens az a szülő, pótszülő, aki 6–18 év közötti, súlyosan egészségkárosodott gyermekét gondozza. Nem lehet asszisztense annak az egészségkárosodottnak, aki gondozói szolgálatot vesz igénybe. Közeli családtag is lehet asszisztens, de csak korlátozott mértékben, bizonyos feladatokat végezhet el, és asszisztensként évente legtöbb 1460 órát dolgozhat. Egy asszisztens naponta legfeljebb 10 órában láthatja el a feladatát, ha családtagot ápol, maximálisan 4 órában. Annak az egészségkárosodottnak, akinek a szociális ügyi hivatal jóváhagyja a támogatást személyi asszisztensre, fel kell mutatnia az asszisztenssel kötött szerződést; pontos havi kimutatást kell készítenie arról, hogy az asszisztens hány órát töltött az egészségkárosodottal; igazolást kell írni az asszisztensnek kifizetett havi honoráriumról (a hivatalban legkésőbb a következő hónap 5. napjáig kell bemutatni).

Gondozói hozzájárulás: Olyan személynek adják, aki 6 évesnél idősebb súlyosan egészségkárosodott személyt gondoz. Igénybe vehetik a gondozott személy rokonai – pl. gyerekei, szülei, unokái stb. Nem hagyják jóvá a gondozási támogatást, ha az egészségkárosodott személynek már van személyi asszisztense.

Közlekedés és szállítás: Ez a támogatás akkor jár, ha az egészségkárosodott a károsodás miatt nem veheti igénybe a tömegközlekedést, és személygépkocsira van utalva, viszont nincs saját autója. A szállítást megoldhatja a község, valamilyen szociálissegítség-nyújtó intézmény vagy egy erre jogosult személy (pl. mehet taxival). A támogatás nem jár, ha autótulajdonos, valamint ha igényelt hozzájárulást személygépkocsi működtetésére. A szállítási hozzájárulás havonta nem haladhatja meg a létminimum 51,02 százalékát. A konkrét összeg arányosan függ a szállítási költségektől és az egészségkárosodott havi bevételeitől. A pontos összeget az igazolt havi kiadás alapján állapítják meg, a számla bemutatásától számított 20 napon belül fizetik ki. Nem jár annak az egészségkárosodottnak, akinek a jövedelme meghaladja a létminimum ötszörösét.

Gépkocsivásárlás: A támogatás akkor jár, ha az egészségkárosodott személy nem veheti igénybe a tömegközlekedést, személygépkocsira van utalva. Feltétel, hogy a rászoruló legalább hetente kétszer használja a kocsit iskolába, a szociális intézménybe vagy munkahelyre való utazáshoz. A támogatás pontos összegét az egészségkárosodott jövedelmét és a kocsi teljes árát figyelembe véve számítják ki. Az autó nem lehet 5 évesnél öregebb, és az ára nem haladhatja meg a 13 277,57 eurót

Gépkocsi átalakítása: Az az egészségkárosodott személy kérheti, aki nem veheti igénybe a tömegközlekedést. A támogatást a gépkocsi segédberendezéssel való felszerelésére és olyan átalakítására lehet fordítani, amely lehetővé teszi az egészségkárosodott személy szállítását gépkocsival. Az autó nem lehet 5 évesnél öregebb, és figyelembe veszik az igénylő jövedelmét is. Olyan kocsi átalakítására is fordítható, melynek megvételére az egészségkárosodott a szociális ügyi hivataltól előzőleg nem kért támogatást. Ilyen támogatást többször is adhatnak, ám a jóváhagyott támogatások együttes összege 7 év alatt nem haladhatja meg a 6638 eurót.

Családi ház, lakás vagy garázs átalakítása: Olyan egészségkárosodottnak adható a támogatás, akinek a házát, a lakását vagy a garázsát akadálymentesíteni kell , különben képtelen tájékozódni, közlekedni és ellátni magát. A támogatás arányos nagysága az egészségkárosodott jövedelmének nagyságától függ

Egészségügyi segédeszköz vásárlása: Csak olyan eszközre adható ez a támogatás, amit nem fedez az egészségbiztosítás – ez alól kivétel a második kerekesszék, a második hallókészülék, a speciálisan átalakított második babakocsi. Ha a segédeszköz elromlik, javítására – az eszköz árától és a javítási költségektől függően – jóváhagyhatnak bizonyos támogatást.

Emelőberendezés vásárlása: Csak akkor adható a támogatás, ha az egészségbiztosító nem téríti az árát vagy a kölcsönzési díjat. Az igényelheti, akinek – funkciózavara miatt – a helyváltoztatáshoz állandóan szüksége van emelő berendezésre, ami lehet akadálymentesítési segédeszköz és a lépcsőn való közlekedést segítő eszköz, pl. lépcsőjáró berendezés, ferde síkban mozgó emelőlap (lépcsőlift), kis felvonó, mennyezeti emelőberendezés (utóbbi a mozgásképtelen személynek a lakáson belüli közlekedésére, mozgatására alkalmas: az ágyról a kerekesszékbe, onnan a kádba, vécére helyezhető vele).

Havi többletkiadások: Olyan egészségkárosodott személyek igényelhetik, akiknek a funkciózavaruk miatt speciális, a normálistól eltérő, ezáltal sokkal költségigényesebb az életvitelük. Étkezési támogatásért folyamodhatnak a speciális diétán levő személyek; funkciózavaruk szerint 3 csoportba sorolhatók – az első csoportba tartoznak például a táplálékallergiások: a lisztérzékenyek, a tejcukorérzékenyek; a második csoportba tartoznak például a cukorbetegek. Az étkezési támogatás mellett igényelhető támogatás ruhára, cipőre, lakásberendezésre és a higiéniával összefüggő többletkiadásokra, személygépkocsi működtetésére, valamint speciális vakvezető, segítő vagy jelző kutya tartásával összefüggő pluszkiadásokra is. Nem jár a támogatás annak az egészségkárosodottnak, akinek a bevétele meghaladja a létminimum háromszorosát.

[[{"type":"media","view_mode":"media_original","fid":"262124","attributes":{"alt":"","author":"","class":"media-image","height":"737","style":"width: 600px; height: 682px;","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"648"}}]]

Hasznos az egészségkárosult-kártya

Anyagi támogatások mellett az egészségkárosultak életét segítik a nekik kiállított igazolványok.

Ugyan nem pénzbeli vagy dologi támogatás az egészségkárolult-kártya, de több kedvezmény is igénybe vehető az egészségkárosultaknak kiállított kártyával.

Kinek jár?

Egészségkárosult-igazolványt (ún. ŤZP-s igazolványt) az a személy kaphat, akinek érvényes határozata van arról, hogy egészségkárosodott személynek minősül, illetve az állapota milyen támogatással kompenzálható. A ŤZP-s igazolványt igénylő kérvényt a lakhely szerint illetékes szociális ügyi hivatal felülvizsgáló részlegén lehet benyújtani, csatolni kell az egészségkárosodott állapotát igazoló orvosi leletet.

Akiknek ŤZP-s igazolványuk van, nemcsak a szociális ügyi hivataltól számíthatnak támogatásra, hanem egyéb kedvezményeket is kaphatnak – pl. bizonyos rendezvényekre, kiállításokra a belépőjegy olcsóbb lehet, utazási kedvezményt is kaphatnak stb. A Slovak Lines Rt. autóbusz-közlekedési vállalat a ŤZP-s igazolvány tulajdonosa kísérőjének is 40-50%-os kedvezményt ad, a feltétel csak az, hogy a kísérőnek és az igazolvány tulajdonosának kiadott jegy ugyanarra a célállomásra szóljon.

Parkolóigazolvány

Parkolóigazolványt az egészségkárosodott személy a lakhelye szerinti szociális ügyi hivatal felülvizsgáló részlegén igényelhet. Parkolóigazolványt olyan személynek állítanak ki, aki az orvosi lelet és a felülvizsgáló részleg szakvéleménye szerint nem veheti igénybe a tömegközlekedést, személygépkocsira van utalva, lehet súlyos mozgáskorlátozott, kerekesszéket használó, gyengénlátó vagy mindkét szemére vak.

Használatkor az igazolványt az autó szélvédője mögött úgy kell elhelyezni, hogy előlapja a hatályosság és a jogosultság ellenőrzése végett látható legyen. Az igazolványt nem lehet „kölcsönadni” a kedvezményre jogosulatlan személynek. Az okmány személyhez, nem autóhoz kötött: a jogosultat szállító jármű vezetője az igazolvány által adott kedvezményekkel csak akkor élhet, ha a jogosult személyt szállítja. Ha a kocsit más célra használják, a parkolóigazolványt el kell távolítani. A kedvezményeket, előnyöket a közlekedési törvény szabályozza. Eszerint az igazolvánnyal ellátott kocsi az egészségkárosodott emblémával jelzett helyen parkolhat, egy ideig olyan helyen is várakozhat, ahol ezt várakozást jelző tábla tiltja; indokolt esetben sétálóutcába vagy oda is behajthat, ahol azt közlekedési tábla tiltja, de nem szabad veszélyeztetni a gyalogosokat. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?