Ha tovább nő a munkaerőhiány, a baromfiiparban lassan nem lesz, aki dolgozzon, a hazai hústermékeket így az eddiginél is nagyobb mértékben szoríthatja ki a gyakran jóval silányabb minőségű behozatal.
Eltűnhet a hazai csirkehús a szlovákiai üzletekből
Újabb ágazatot sodort veszélybe a Szlovákiának egyre nagyobb gondot okozó munkaerőhiány. A baromfiipari cégek egy részét – elsősorban a korkedvezményes nyugdíjaztatás miatt – tavaly az alkalmazottak több mint tizede hagyta el, a helyükre pedig csak nehezen találnak új dolgozókat.
„A korkedvezményes nyugdíjakkal kapcsolatos jogszabályok változása komoly problémát okoz a baromfitenyésztőknek és a -feldolgozóknak. Az egyébként is munkaerőhiánnyal küzdő ágazatban csak az elmúlt év végén alkalmazottak tucatjai éltek a korkedvezményes nyugdíjaztatás lehetőségével, több vállalat emiatt az alkalmazottak 10–15 százalékát veszítette el” – figyelmeztet Daniel Molnár, a Szlovákiai Baromfiipari Szövetség (ÚHS) igazgatója. Az ágazat cégeinek így most az okozza a legnagyobb fejfájást, hogy hogyan pótolják a kiesett alkalmazottakat.
„A hatályos jogszabályok szerint a korkedvezményes nyugdíjba vonulók nem vállalhatnak munkát, miközben számos olyan alkalmazott is nyugdíjba ment, aki még nem töltötte be a 60. életévét, vagyis néhány évig még dolgozhatott volna a nyugdíj mellett”
– tette hozzá Molnár.
Kevés vendégmunkás
Az ágazati szakmai szervezet igazgatója szerint a baromfitenyésztők és a feldolgozó cégek ráadásul arra sem vállalkozhatnak egykönnyen, hogy más mezőgazdasági ágazatokból csábítsanak át magukhoz alkalmazottakat, hiszen szinte az összes ilyen ágazatban hiány mutatkozik a munkaerőből. „És akkor még nem beszéltünk a magasabb képzettséget igénylő állásokról, ezek esetében ugyanis már valóban akut munkaerőhiány mutatkozik” – állítja Molnár. Több szlovákiai ágazatot ma már a külföldről érkező alkalmazottak mentenek meg, a baromfiágazat azonban a vendégmunkásokat sem vonzza. A baromfitenyésztőknél dolgozók csupán 0,5, a feldolgozóknál alkalmazottak pedig 2,7 százaléka külföldi.
Ez lehetne a megoldás
Hogy megmentsék az egyébként is rengeteg egyéb problémával küzdő ágazatot, a Szlovákiai Baromfiipari Szövetség a jogszabályok módosítását javasolja. Azt szeretnék elérni, hogy azok is teljes munkaidőben dolgozhassanak tovább, akik igénybe vették a korkedvezményes nyugdíjba vonulás lehetőségét, de szigorítanának a korkedvezményes nyugdíjjal kapcsolatos szabályokon is. A szakmai szervezet is elismeri azonban, hogy ez még mindig nem oldja meg az utánpótlás kérdését.
„Az oktatási rendszert úgy kellene megváltoztatni, hogy a középfokú oktatási rendszerben a munkaerőpiaci igényeknek megfelelően határozzák meg a tanulók létszámát, miközben több agrár- és élelmiszeripari tanulmányokat folytató diplomás szakembert képezzenek ki”
– tette hozzá Molnár. Szerinte az állam sokat segíthetne az adókedvezmények fenntartásával is. „A mezőgazdasági és élelmiszeripari alkalmazottak után fizetendő csökkentett munkaadói járulék érvényességének a határidejét ki kellene tolni, hogy az ágazatban vállalkozók lefaraghassák a termelési költségeiket” – tanácsolja a Szlovákiai Baromfiipari Szövetség igazgatója.
Nincs rá idő
A baromfiipari cégek panaszaira Erik Tomáš (Hlas) munkaügyi miniszter is reagált. Szerinte a munkáltatók korai nyugdíjba vonulásával kapcsolatos problémákat az ellenzéki képviselők parlamenti obstrukciója miatt jelenleg nem lehet gyorsan és hatékonyan megoldani.
„Tisztában vagyunk ezzel a problémával, és ezt már többször is kommunikáltuk. A nagy kérdés azonban az, hogy mikor leszünk képesek bármit is elfogadni a parlamentben, ha a vita egy ideje kizárólag a Büntető törvénykönyv módosítása körül forog. A törvényhozásban egyelőre egész egyszerűen nincs idő arra, hogy a fent jelzettekkel kapcsolatos módosításokat elfogadjuk, még annak ellenére sem, hogy a módosításokat már előkészítettük”
– tette hozzá a tárcavezető. Erik Tomáš egyelőre még egy hozzávetőleges időpontot sem képes mondani a módosítások elfogadásával kapcsolatban, és magukról a módosításokról sem nyilatkozik bővebben. „A részleteket egyelőre nem árulom el. Erre csak akkor kerítek sort, miután benyújtottam a javaslatainkat” – figyelmeztet a munkaügyi miniszter. (mi, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.