Elsőbbség az orvosnál – pénzért

Pozsony. Szeptember elsejétől az orvosok már jogszerűen kérhetnek pénzt az előjegyzésért. Ezért a szolgáltatásért sok helyen már korábban is fizetni kellett, de ezt csak az egészségügyi szolgáltatókról szóló törvény most életbe lépett módosítása szabályozza pontosan.

Szeptember 1-jétől aki fizet, annak nem kell várakoznia az orvosnálTASR-felvéteA jogszabály szerint előjegyzésért legfeljebb 500 koronát kérhet el az orvos, a pontos összeget a megyei önkormányzatnak kell jóváhagynia. A képviselők szabályozták a rendelési időt is: legfeljebb egynegyedét lehet fenntartani előjegyzett betegek számára.

A Magánorvosok Társulása (ASL), melynek tagja a legtöbb körzeti és szakorvos, nem adott ki egyértelmű útmutatást az előjegyzési díjat illetően. „A díjat a rendelők típusának, felszereltségének ismeretében lehet csak meghatározni, gyakorlatilag tehát rendelőnként, orvosonként változhat” – indokolta a szervezet álláspontját Mário Moro, az ASL alelnöke. – Emellett figyelembe kell venni az adott régióban élők anyagi lehetőségeit is.” Sok esetben azonban az orvosok ingyen is előjegyzik a betegeket, hiszen nekik is könynyebb dolgozniuk, ha nem állnak hosszú sorok a váróteremben, és a betegek is nyugodtabbak. „Én, gyermekorvosként nem kérek pénzt az előjegyzésért, olyan a munkamódszerem, hogy erre nincs szükség” – mondta Moro. Szerinte azért sem kell majd fizetnie a betegnek, ha felhívja orvosát, és megkérdezi, hogy például pénteken rendel-e, elmehet-e hozzá.

Nem fenyeget az sem, hogy valakit nem vizsgálnak ki, hiszen a sürgős esetek mindig előnyt élveznek, az orvos pedig csak a fogadóóráinak 25 százalékában foglalkozhat előjegyzett betegekkel. „Az orvosnak mindenkit ki kell vizsgálnia, nem fordulhat elő, hogy valaki nem kapja meg a szükséges ellátást – mondta Moro. – Hasonlóan működött már korábban is, és nem volt rá panasz.” Azt egyelőre nem lehet tudni, hogy hányan élnek a törvény adta lehetőséggel, az ASL-nek sincsenek erről pontos információi. A megyék adatai szerint egyelőre csak néhány tucat orvos kérte az előjegyzési díj engedélyezését.

Nyitra megyében legfeljebb 200 korona lehet az előjegyzés díja. „Azt is javasoljuk az orvosoknak, hogy minden órában 15 percet szánjanak ezekre a betegekre” – tájékoztatta lapunkat Zuzana Žežovská, a megyei önkormányzat egészségügyi szakosztályának munkatársa. Nem kötelező azonban betartaniuk ezt az ajánlást, minden orvos saját és betegei igényeinek megfelelően alakíthatja ki rendelési idejét, melyet azonban jóvá kell hagyatnia az önkormányzattal.

Várhatóan Pozsonyban kell fizetniük a betegeknek legtöbbet az előjegyzésért, a megyei önkormányzat hivatala nem korlátozta a jogszabályban megszabott 500 koronás felső határt. „Minden esetet egyedileg bírálunk el, az orvos indoklásának figyelembevételével szabjuk meg az elkérhető összeget” – mondta lapunknak Oľga Veselá, Pozsony megye önkormányzata egészségügyi szakosztályának vezetője. Ugyan a felső határt a maximálisan megengedett szinten hagyták, de az esetek többségében igyekeznek majd 300 koronánál alacsonyabb díjat jóváhagyni. „Nem zárható azonban ki, hogy indokolt esetben 500 koronás díjat hagyunk jóvá” – mondta Veselá. A kérvények folyamatosan érkeznek.

Nagyszombat megye egyelőre még nem határozta meg az elkérhető összeg felső határát, várhatóan erre jövő héten kerül sor. Egyelőre nem foglalkoztak az orvosok kérelmeivel sem, erre csak szeptember második felétől kerülhet sor.

Az egészségügyben egyéb pluszszolgáltatásokért is fizethetnek a betegek. A leggyakrabban a magasabb színvonalú szobáért kérnek pénzt a kórházak, ennek összege 500 és 1000 korona között mozog. „Szeptember elsejétől olyan szobák is a betegek rendelkezésére állnak majd, amelyekhez külön WC és fürdőszoba tartozik, modernebb bútorokkal lesz felszerelve és lesz televízió és internetkapcsolat is” – mondta lapunknak Marián Karvaj, az érsekújvári kórház igazgatója. Ezekért a kétágyas szobákért napi ezer korona felárat számláz a kórház: ha valaki egyedül akarja igénybe venni, akkor neki kell fizetnie a teljes összeget, ha két embert helyeznek el benne, akkor fejenként 500 koronába kerül majd. Az árba beletartozik az is, hogy a személyzet szobára hozza neki a megrendelt napilapot, folyóiratot.

Újdonságnak számít, hogy bizonyos kórházak lehetővé teszik a betegeknek a műtétet végző vagy szülőorvos megválasztását. Az egészségügyi tárca szerint ezzel legalizálják azokat a kenőpénzeket, melyeket eddig az orvos zsebébe fizetett a beteg. Ilyen szolgáltatást a kassai és a pozsonyi egyetemi kórház nyújt, Pozsonyban a műtőorvos megválasztása 5000 korona lesz, a szülőorvosé 7500. Ennek egy részét az orvos kapja, a maradék a kórházé. A szülőorvos vállalja, hogy bármikor, akár éjjel is hajlandó levezetni a szülést, függetlenül attól, hogy szolgálatos-e. „A betegek kívánságából indulunk ki, sokan szeretnék, ha egy bizonyos orvos operálná őket vagy vezetné le a szülést” – mondta Valerián Potičný, a kórház igazgatója.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?