Elnökválasztás: Pellegrini kivár, Danko támad

Robert Fico előre jelezte, Peter Pellegrini indulása esetén a Smer teljes vállszélességgel beáll a házelnök mögé, Andrej Danko azonban már a sajtóban is arról beszél, nem szívesen támogatná koalíciós partnerét
Pozsony |

Az idei év egyik legfontosabb belpolitikai eseménye minden kétséget kizáróan a köztársaságielnök-választás lesz. Egyelőre ketten gyűjtötték össze a szükséges mennyiségű aláírást az induláshoz, de nagy kérdés, mi lesz a felmérések alapján legesélyesebbnek tartott Peter Pellegrini (Hlas) jelöltségével, hiszen koalíciós partnere, Andrej Danko (SNS) egyre nyíltabban támadja.

Lapunk is beszámolt arról, hogy Ján Kubišnak sikerült összeszednie a 15 ezer aláírást az államfőválasztáson való induláshoz. Ezzel csatlakozott Ivan Korčok mellé, aki már tavaly novemberben összegyűjtötte a kellő mennyiségű aláírást, így a tavasszal esedékes választáson már két egykori külügyminiszter jelöltsége is biztosnak tekinthető.

A voksolás pontos időpontja egyelőre nem ismert, várhatóan január közepén hirdeti ki Peter Pellegrini, a parlament elnöke.

A legesélyesebb jelölt

A Hlas vezetője a dátummal együtt jelenti be azt is, hogy indul-e választáson. Hivatalosan eddig csak annyit erősített meg, hogy már meghozta a döntést.

A sajtóban hónapok óta terjed a pletyka, hogy Pellegrini szeretne államfő lenni, és az információk hitelességét csak tovább erősítette, amikor Robert Fico (Smer) miniszterelnök kijelentette, teljes mértékében támogatná egykori párttársa indulását.

A felmérések szerint Pellegrini kifejezetten esélyes jelöltnek számít: a Sanep ügynökség választási modellje alapján – amelyet a ta3 hírtelevízió hozott nyilvánosságra kedden – a házelnök az első fordulóban a voksok 43,9 százalékát zsebelné be, ezzel jócskán megelőzve a második helyen álló Korčokot (32,3 százalék).

A korábbi felmérések szintén Pellegrinit tartották a legesélyesebbnek.

Koalíciós belviszály

Kérdéses azonban, hogy a koalíció jelöltjének támogatottságát mennyire tépázhatja meg Andrej Danko hozzáállása. Az SNS vezetője ugyanis az utóbbi napokban egyre nyíltabban elhatárolódik a házelnöktől. A Pluska.sk portálnak adott interjújában kijelentette, nem tetszik neki a koalíciós partnere időhúzási stratégiája.

„Nekem már mindegy, mit csinál Pellegrini, de ha ilyen módon vág bele az elnökválasztásba, kikap Korčoktól. Ezért pedig neki kell majd vállalnia a felelősséget. Elhúzza a kampányt, nem árulja el, mit akar... Korčok pedig nem akárki”

– mondta Danko, hozzátéve, felajánlották Pellegrininek az SNS támogatását, azért cserébe, hogy megnyitják a koalíciós szerződést és megerősítik pártja pozícióját, de a házelnök ebbe ne ment bele. Éppen ezért Danko saját maga is aláírásgyűjtésbe kezdett.

Azt azonban nem garantálta, hogy el is indul a választáson. Mint mondta, több a nyitott lehetőség, a saját indulásán kívül akár Štefan Harabin támogatását is el tudná képzelni.

Harabin, a Legfelsőbb Bíróság egykori vezetője 2019-ben már megmérettette magát, és az első fordulóban a harmadik lett, a szavazatok 14,34 százalékával. A volt bíró az álhírportálok közkedvelt szereplője, sok teret kap a különféle dezinformációs médiumoknál.

Danko leszögezte, számára az lenne az ideális forgatókönyv, ha Fico indulna államfőnek, Pellegrini pedig ebben az esetben megszerezhetné a miniszterelnöki széket, ez utóbbi ellen a pártja sem tiltakozna. Szerinte Pellegrini nem elfogadható jelölt az SNS szavazótábora számára, utalva arra, hogy a kampány során a középpontba kerül a jelöltek magánélete is:

„Ha elnöknek indul valaki, az újságírók még a ruhát is letépik róla. És azt is figyelni fogják, ki a first lady”

– jelentette ki, de bővebben nem fejtette ki, mire gondol.

Ki kit támogat?

A koalíció nem egységes hozzáállása akár gyengítheti is Pellegrini esélyeit, bár egyelőre az sem világos, hogy lesz-e közös ellenzéki jelölt. A Progresszív Szlovákia (PS) már leszögezte, beállnak Korčok mögé, és minden bizonnyal az SaS is így tesz majd. Kérdéses, hogy a KDH és a Szlovákia mozgalom számára elfogadható lesz-e egy liberális jelölt, az utóbbi két párt egyelőre nem foglalt állást.

Forró Krisztián, a Szövetség elnöke szintén bejelentette indulását, azt viszont még nem közölte, hogy összegyűjtötték-e a kellő mennyiségű aláírást. A sajtóban azzal kapcsolatban is megjelentek információk, hogy Hamran István korábbi országos rendőrfőkapitány fontolgatja indulását, de végül megerősítette, hogy nem méretteti meg magát a politikai porondon.

A jelöltek között vannak még kevésbé ismert közéleti szereplők: Ján Drgonec korábbi bíró, Beáta Janočková jogi aktivista, illetve Peter Kuťka is, aki leginkább a közösségi hálón folytatott tevékenységével hívta fel magára a figyelmet, az Instagramon már több mint 20 ezer követővel rendelkezik. Utóbbiak esetében viszont kérdéses, hogy egyáltalán sikerül-e összegyűjteniük a szükséges mennyiségű aláírást.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?