Monaco. Tegnap elhunyt III. Rainier monacói herceg – jelentette be a hercegi palota. Az uralkodót 81 éves korában reggel 6 óra 35 perckor érte a halál. Ő volt Európa leghosszabb ideje hivatalban levő uralkodója.
Elhunyt Rainier monacói herceg
III. Rainier herceg, Európa legrégebbi dinasztiájának sarja, több mint 50 éven át állt a világ legkisebb monarchiájának élén, így ő volt a kontinens leghosszabb ideig trónon lévő uralkodója. 1956. április 18-án feleségül vette az akkor 25 éves Grace Kelly amerikai filmszínésznőt, aki lemondott további művész pályafutásáról. Miután felesége 1982-ben autóbalesetben elhunyt, az uralkodó nem nősült újra.
Portré
Louis Henri Maxence Bertrand Grimaldi, III. Rainier néven Monaco városállam uralkodója 1923. május 31-én született az Európa egyik legkisebb, de leggazdagabb államában megszakítás nélkül hétszáz éve uralkodó Grimaldi-család tagjaként. Angliában, Svájcban és Franciaországban végezte tanulmányait, Párizsban a politikai tudományokkal foglalkozott. 1944. szeptember 28-án „külföldi” önkéntesként jelentkezett a francia hadseregbe, részt vett az elzászi harcokban és Croix de Guerre kitüntetést kapott. 1949-ben, 26 éves korában foglalta el nagyapja, II. Lajos trónját, miután édesanyja, Charlotte hercegnő fia javára lemondott a trónról.
A miniállam először akkor került a nagyvilág figyelmének középpontjába, amikor a herceg feleségül vette Grace Kelly amerikai filmszínésznőt. Házasságukból három gyermek született: Albert, Caroline és Stéphanie. Az idillt tragédiák is árnyékolják: 1982-ben Grace hercegnő autóbalesetben meghalt, 1990-ben pedig az idősebbik leány, Caroline férje, Stefano Casiraghi szenvedett halálos balesetet a Monaco partjainál rendezett motorcsónak-világbajnokságon. Stéphanie hercegnő életmódjával szolgáltat évek óta bőségesen témát a bulvársajtónak, a trónörökös Albert herceg pedig azzal, hogy bár nagy hódolója a női nemnek, nősülni nem akar.
III. Rainier egészségi állapota az utóbbi években megrendült. 1994-ben kettős szívkoszorúér-műtétet hajtottak végre rajta, 1999-ben több műtéten esett át hasüregi aortájának tágulása miatt, 2000 februárjában pedig tüdejének egy részét kellett eltávolítani daganat következtében. 2005 márciusától intenzív kórházi kezelés alatt állt légzési, vese- és szívproblémákkal. Súlyos betegsége miatt március 31-én Albert trónörököst régensi feladatokkal bízták meg. Ő maga azt tartotta legnagyobb szerencséjének, hogy kétségtelenül ő az utolsó államfő, akinek alkalma volt minden alattvalójával az utcán találkozni.
A törpeállam
Öt évtizedig volt építő, fejlesztő uralkodója a Cote d’Azur parti miniállamnak. Amellett, hogy a tengertől új földet elhódítva húsz százalékkal növelte a hercegség területét, felfelé is terjeszkedett – felhőkarcolók sorát építtette meg. A játékkaszinóiról és a mondén szórakozásokról ismert Monacót gazdasági és pénzügyi központtá tette. A nagyherceg tízre emelte Monaco nagykövetségeinek számát a világban, elérte, hogy a Vatikán püspökségről érseki rangra emelje egyházmegyéjét. 1993-ban országát 183. tagállamként felvették az ENSZ-be. Monaco nagyhercegség nemzetközi jogi szempontból nem egészen független, az Európa Tanácsba kevéssé demokratikus politikai rendszere miatt eddig nem kerülhetett be. A törpeállam pénzügyi és vámunióban áll Franciaországgal, amely korábban biztosította magának azt a jogot is, hogy javaslatot tegyen a kormányfő személyére. Emellett franciák töltik be a legtöbb „érzékeny” posztot is. A lakosság létszáma 32 ezer, de naponta ugyanennyien érkeznek ide dolgozni Franciaországból és Olaszországból. A herceg 18 tagú tanácsra támaszkodva, rendeletekkel kormányoz. Monaco köteles tiszteletben tartani Franciaország érdekeit, cserébe Párizs garantálja a hercegség szuverenitását és függetlenségét. Amennyiben a Grimaldi-család kihal, a törpeállam Francaiországé lesz. A hercegség a világ egyik adóparadicsomának számít: 6600 állampolgára, valamint tartózkodási engedéllyel rendelkező lakosai nem fizetnek sem személyi jövedelemadót, sem vagyonadót, így aztán Monaco számos híres és gazdag embernek ad otthont. A bevételek nem csak a híres kaszinókból, a Forma–1-es autóversenyekből származnak, a hercegség jelentős ipari és szolgáltatási szektorral is rendelkezik. A munkanélküliek száma 30 körüli, alig több a 80 csendőrből álló hadsereg létszáma. Rainier herceg 1962-ben léptetett új alkotmányt életbe, amely megerősítette az alkotmányos monarchia elvén alapuló kormányzást, szentesítette a közigazgatási, törvényhozási és jogi funkciók szétválasztását. (mti, s-k)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.