<p>A parlamenti képviselők gyér érdeklődése mellett mutatta be 2013-as jelentését Jana Dubovcová ombudsman. A jelentéshez, amely az emberi alapjogok konkrét megsértésének eseteit is tartalmazta jobbára csak ellenzéki képviselők szóltak hozzá, ezúttal azonban a Smer nem utasította el.</p>
Elfogadták, de nem hallgatták meg
Egy évvel ezelőtt a smeres képviselők sértve érezték magukat az ombudsman jelentése miatt, amely élesen bírálta a kormány tevékenységét, ezért határozatban utasították el a jelentést. Ezúttal a jelentést elfogadták, de olyan elemekkel egészítették ki, amely miatt az ellenzék inkább tartózkodott. „Tartalmazza például, hogy a kormány oldja meg az emberi jogi biztos székhelyének problémáit, amivel szerintünk közvetve a Kassára való költöztetését készítették volna elő” – magyarázta az ellenzék tartózkodását Solymos László, a Híd parlamenti frakciójának vezetője. Ez egy határozattal azonban nem intézhető el, módosítani kell az ombudsmanról szóló törvényt is, ez ugyanis kimondja, hogy a hivatal székhelye Pozsony.
Brutális rendőrakciók
Dubovcová a most tárgyalt jelentésben megismételte a tavaly őszi, rendkívüli jelentésének egyes elemeit, azt ugyanis sem a parlamentbe, sem a kormányba nem engedte be a Smer. Újra bírálta a szepsi rendőrakciót, amelyet szerinte nem vizsgált ki alaposan a rendőrség. A kommandósok jogvédő szervezetek képviselői szerint minden ok nélkül brutálisan bántak a helyi roma telep lakóival, maga az akció is csak az erődemonstrálást szolgálta. Az ombudsman kiemeli, hogy mielőbb létre kellene hozni egy független testületet, amely a rendőri beavatkozásokat vizsgálja. „A vizsgálatok eredményét mindig meg lehet majd kérdőjelezni, mivel azt nem független testület végzi” – magyarázza álláspontját Dubovcová. Solymos a belügyminisztert bírálta a jelentés kapcsán. Az emberi jogok megsértésének egész sora bizonyítja ezt – diákok, akikre rálőttek, Malina Hedvig ügye, a rendőrség indokolatlan beavatkozásai, külföldiek és nemzeti kisebbségek tagjainak megtámadása. És mit tesz a kormány? Semmit. Mit lép a belügyminiszter? Semmit” – rótta fel a belügyminiszternek a Híd képviselője.
Sérülnek a gyerekjogok
A legtöbb észrevétel azonban a gyermekjogokra vonatkozik. Dubovcová szerint több állami intézmény sem tartja be a gyermekek alapjogait. A legnagyobb gond szerinte a nevelőintézetekben van. „Olyan nevelési módszereket alkalmaznak, amelyek megalázóak” – állítja az ombudsman. Ilyennek tartja például a gyerekek kopaszra nyírását állítólagos higiéniai okokból, vagy a serdülő lányok kötelező nőgyógyászati kivizsgálását a központba való visszatérésük után. Szerinte az állam éhezteti is ezeket a gyerekeket. „A 6–11 év közötti gyerekek reggelije a norma szerint 0,33 euróba kerülhet, a teljes napi étkezésre 2,28 eurót költhetnek a norma szerint” – indokolja álláspontját Dubovcová. Alojz Hlina független képviselő szerint ennél még a tanyáján tartott kecskék és juhok napi ételadagja is többe kerül.
Bízik az új elnökben
Jana Dubovcová szerint javulhat az emberi jogi helyzet Szlovákiában az új köztársasági elnök, Andrej Kiska kinevezésével. „Sem az államfőnek, sem az ombudsmannak nincsenek végrehajtói hatáskörei, de a pozíciójukat kihasználva nyomást gyakorolhatnak a közigazgatási szervekre” – jelentette ki tegnap az ombudsman. Szerinte az elmúlt időszakban szinte semmilyen együttműködés nem volt közte és az államfői hivatal között, ez a jövőben változhat.
Bírálta a kormányt azért is, mivel nem biztosítja a szükséges pénzügyi hátteret a hivatala működéséhez. „Még sohasem kaptunk annyi pénzt, hogy a szervezési struktúrát teljes egészében fel tudjuk emberekkel tölteni” – mondta Dubovcová. Felszólalásában Rudolf Chmel (Híd), a parlament emberi jogi bizottságának elnöke is több pénzt kért az ombudsmannak. „Saját székházra lenne szüksége, ne albérletben lakjon” – véli Chmel. (lpj, SITA, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.