Pozsonyban gombamód nőnek az új lakóházak, az árszint azonban továbbra is az egekben van.
Elérkezett a kedvező lakásvásárlás ideje, vagy megéri még várni egy kicsit?
A drága jelzáloghitelek és a továbbra is magas ingatlanárak egyre több embert tántorítanak el az új lakás vagy családi ház vásárlásától. A piaci elemzők szerint azonban idén a szlovákiai ingatlanpiacon is látványos változásokra számíthatunk. Mi alapján döntsük el, hogy belevágjunk-e a lakásvásárlásba?
Akik új lakás vagy családi ház vásárlását tervezik, azoknak az elmúlt egy év semmi jóval nem szolgált.
„Sokan már nem is gondolnak saját otthonra, a vásárlóerejük ugyanis jelentősen csökkent. Mindezért elsősorban a magas lakásárakkal kombinált drága jelzáloghitelek a felelősek, nem szabadna megfeledkeznünk azonban a reálbérek csökkenéséről és egyes régiókban a lakásépítés alacsony üteméről sem. Mára így eljutottunk abba a pontba, amikor a lakhatás sokak számára megfizethetetlen, ami ugyancsak frusztráló a családok számára”
– kommentálja lapunknak az elmúlt egy év fejleményeit Róberta Mecková, a FinGO recloud ingatlanpiaci platform igazgatója. A kedvezőtlen piaci helyzet miatt a régi és az új lakások értékesítése tavaly enyhén stagnált. Bár a hitelkamatok gyors emelkedése okozta kezdeti sokk miatt a régebbi lakások árai némileg csökkentek, az ingatlanfejlesztők az új lakások árait nem szívesen faragták le. A vevők érdeklődésének a felkeltése érdekében inkább különböző marketingakciókat vetettek be.
Küszöbön a javulás
Az ingatlanpiaci helyzet idén azonban már megváltozhat. „A szomszédos Csehországban tavaly jelentősen felpezsdült az ingatlanpiac, miközben az ottani jelzáloghitelek kamatai magasabbak, mint Szlovákiában. Hacsak nem jön valami váratlan válság, idén már Szlovákiában is enyhe javulásra számíthatunk. Úgy vélem, hogy a banki hitelek kamatlábai gyakorlatilag elérték a csúcspontjukat, a lakásárak pedig stabilizálódtak” – véli Mecková. Szerinte így azoknak, akik lakásásvásárlást fontolgatnak, már nem kellene tovább várniuk.
A változás ezúttal azonban egész biztosan nem lesz olyan látványos, mint két-három évvel ezelőtt, amikor az ingatlanpiacon szinte minden elkelt, aminek négy fala volt. Jelenleg ugyanis általában csak azok adják el a lakásaikat, akik erre valóban rászorulnak, a többiek inkább bérbe adják az ingatlanukat. Mecková szerint azonban idén már az olyan új építésű lakások is megjelennek a kínálatban, amelyeknek az építői az energia- és építőanyagárak stabilizálódására vártak.
„A lakáspiac így egy olyan szakaszba lép, amelyben a vásárlóknak lesz miből válogatniuk, miközben az eladók még mindig viszonylag rövid időn belül képesek lesznek túladni az ingatlanukon”
– tette hozzá az ingatlanpiaci szakértő.
Keresett ingatlanok
Jelenleg nagyobb az érdeklődés az olyan lakóingatlanok iránt, amelyek némi pluszt biztosítanak az új tulajdonosoknak.
„Az olyan új építésű ingatlanok, amelyekkel együtt különböző bónuszokat kínálnak, vagyis például parkolóhely vagy pince is szerepel az árban, gyorsabban fogynak, ugyanúgy, mint a régebbi lakóházakban található felújított lakások. Persze, azok is találnak vevőt, akik a régebbi lakásukat még nem újították fel, ez esetben azonban be kell érniük az alacsonyabb árral”
– figyelmeztet Mecková. Szerinte azonban idővel minden minőségi ingatlan megtalálja a vevőjét, még ha kicsit tovább is tart az értékesítés. Ami fontos, az az olyan kulcsfontosságú tényezők kombinációja, mint az elhelyezkedés, a méret, az ingatlan állapota, a tájolás, a zajszint, a lift vagy a parkolási lehetőségek. Ideális esetben a háznak, lakásnak terasza vagy nagyobb erkélye is van.
Mecková szerint idén is azok a vevők lesznek előnyben, akik azonnal képesek átutalni a leegyezett vételárat az eladó számlájára. Ez esetben ugyanis képesek kedvezőbb árat kialkudni. Ezzel szemben azok a vevők járnak a legrosszabbul, akiknek először el kell adniuk az általuk jelenleg lakott ingatlanukat, hogy megengedhessék maguknak az új lakás megvételét.
Mire ügyeljünk?
Akik ingatlanvásárlást terveznek, azok idén is több alapvető kérdéssel szembesülnek, amelyek megválaszolásával felgyorsíthatják és hatékonyabbá tehetik a vásárlást. „Az első körben nem árt tisztázni, hogy miért is fontolgatjuk az ingatlanvásárlást. Nem mindegy, hogy egyedül fogunk lakni az ingatlanban, vagy például a négytagú családunkkal. Hogy az új ingatlant azzal a céllal vesszük, hogy egy átmeneti időre bérbe adjuk, majd később továbbadjunk rajta, vagy csak befektetésként szeretnénk egy új építésű ingatlant vásárolni. Attól függően, hogy milyen választ adunk ezekre a kérdésekre, megválaszthatjuk a számunkra leghatékonyabb stratégiát” – mondta el Mecková.
Szerinte a legfontosabb kérdés persze továbbra is az, hogy hogyan fogjuk finanszírozni a vásárlást. A lakás- vagy házvásárlás során ügyelnünk kellene arra, hogy ezzel ne borítsuk fel teljesen a háztartásunk költségvetését, veszélybe sodorva ezzel a családunk megélhetését. „Még ha a bank, amelyhez kölcsönért fordulunk, meg is van elégedve a bevételeinkkel, az nem jelenti automatikusan azt, hogy a hitelfelvétel az esetünkben valóban észszerű döntés. Egy ilyen hosszú lejáratú hitelnek nem szabadna olyan nagy terhet rónia a háztartásunkra, ami gyökeresen megváltoztatja a mindennapi szokásainkat. Épp ezért a hitelfelvétel előtt fel kellene mérnünk, hogy mit engedhetünk meg magunknak, és ezért milyen áldozatokat leszünk képesek vállalni” – figyelmeztet a pénzügyi szakértő.
Fontos részletek
Az sem mindegy, hogy hol és milyen építésű lakás vagy ház vásárlását tervezzük.
„Egy téglaépítésű régi lakás a külvárosban olcsóbb lehet, mint egy új építésű, de ne feledjük, hogy a vételár ez esetben csalóka lehet. Ha az elején spórolunk is bizonyos összeget, a későbbi elengedhetetlen felújítások több tízezer euróba kerülhetnek. Épp ezért ilyen helyzetben azt sem árt felmérni, hogy van-e elegendő pénzünk és lelkierőnk a felújításra. Aki már átalakított bármilyen ingatlant, az pontosan tudja, miről beszélek”
– teszi hozzá Mecková.
A lakásvásárlás gyorsasága jelentős mértékben függ azonban az igényeinktől is. Ha például valaki belvárosi lakásról álmodik, de mindenáron ragaszkodik a nyugati fekvéshez, és ehhez egy külön hálószobát szeretne északi kilátással, az ne számítson gyors vételre. Minél szigorúbbak az elvárásaink, annál tovább fogunk keresni. Épp ezért nem árt előre felállítani egy rangsort azokról az elvárásokról, amelyek vásárlóként számunkra a legfontosabbak, és ezek alapján tájékozódni, eleve számolva azzal, hogy valószínűleg nem fogjuk megtalálni azt a tökéletes lakást, amely az összes elvárásunkat kielégíti.
Lehet alkudni
Az utolsó, de korántsem a leglényegtelenebb kérdés, hogy mikor üssük nyélbe az üzletet. Persze, aki azért keres például nagyobb lakást, mert babát vár, az biztosan nagyobb stressznek lesz kitéve, mint az, aki még csak tervezi a családalapítást, és van ideje válogatni. „Ha összehasonlítjuk a jelenlegi piaci helyzetet például a 2020-as vagy 2021-es évvel, akkor manapság azért is számít jó ötletnek az ingatlanvásárlás, mert a vevőknek nagyobb az esélyük arra, hogy lealkudják a vételárat. Akiket nem sürget az idő, azok válogathatnak az új építésű lakások között is, az ingatlanfejlesztők ugyanis az értékesítés kezdeti szakaszában vonzó előértékesítési akciókkal próbálják megnyerni a vevőket” – tanácsolja Róberta Mecková.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.