Egyre zavarosabb a kompügy

Pozsony.

Pozsony. A környezetvédelmi minisztérium állítólag továbbra is használja az Interblue-botrányban „jól bevált” offshore paradicsomot: egy Washington államban bejegyzett cégen keresztül csapolja az állam pénzét a vajkai kompot üzemeltető Ponton City.

Túlságosan drága a vajkai komp üzemeltetése, offshore cégek állnak a Ponton City Rt. hátterében, amely összekapcsolható a Smerrel, és egyéb előnyös szerződései is vannak a cégnek a bősi vízerőművet üzemeltető Vízépítő Vállalattal (Vodohospodárska Výstavba – VV). Ezt állította tegnap Igor Matovič egy blogger, Veronika Remišová által feltárt információkra hivatkozva. Remišová szerint olyan cég kapta meg a vajkai komp üzemeltetését, amelynek 2014-ben egyetlen alkalmazottja sem volt.

A régi Duna-ág és a bősi felvízcsatorna közé beszorított, Kis-Csallóköznek is nevezett területen lévő három falu – Doborgaz, Vajka és Bodak – polgármesterei nagy örömmel adták át Ladislav Lazarral, a VV igazgatójával az új kompot idén július elsején. A komp nagyobb, mint elődje, 12 gépkocsi helyett 18 fér fel rá, és kétszer nagyobb a maximális sebessége, 8 perc helyett 5 perc alatt teszi meg a két part közti távolságot. Az üzemeltetési szerződés 15 évre szól, a VV szerint a teljes költség 25 millió euró alatt lesz.

Nem mondanak igazat

Remišová szerint a VV nem mond igazat. „A teljes összeg meghaladja majd az 50 millió eurót” – állítja a blogger. Ezzel ugyanarra az összegre jutott, amibe lapunk számításai szerint is kerül majd a komp. A Ponton City és a VV közti szerződés ugyanis kimondja, hogy a Vajka – Keszölcés – Vajka útvonal – egy ciklus – egyszeri megtételért 206 eurót számlázhat áfa nélkül. Az éjszakai 5 órás készenlétért óránként 122 eurót kap. A 25 millió alatti összeg csak akkor jön ki, ha napi 19 úttal számolunk, vagyis óránként egyszer fordul. Így is csak áfa nélkül, mivel áfával már 29,3 millió euróról van szó. A komp azonban már ma is 35-ször jár, vagyis félóránként fordul. Ez összhangban van a szerződéssel is, amely félórás ciklusokat ír elő. Ilyen menetrendet ígértek egyébként a környék lakóinak is. Így az áfával megnövelt ár már 50,6 millió euróra jön ki a 15 év alatt. Lazar azt állítja, hogy áfa nélkül tartani fogják a 25 millió euró alatti költséget. Ez azonban rossz hír a helybelieknek, mivel akkor a komp csak óránként fog járni. Pedig Lazar tegnapi sajtótájékoztatóján folyamatosan azt állította, hogy mindenben egyeztetnek a helyiekkel, az ő igényeiknek megfelelően határozták meg a komp paramétereit is. „Ők kérték, hogy legyen nagyobb és gyorsabb, hogy gyakrabban tudjon fordulni – jelentette ki a VV igazgatója. – Nem gondoltam, hogy azért, mert teljesítjük a helybeliek kérését, ilyen támadásoknak leszünk kitéve.”

Még drágább

Remišová – és a szerződés – szerint azonban az 50 millió sem a végső ár. A szerződés egyik pontja kimondja, hogy az ár csak abban az esetben érvényes, ha a hajónafta ára a rotterdami tőzsdén a 2015. januári ár alatt marad. „Az üzemanyag árának emelkedésével, 100 literenként minden 50 centért az ár automatikusan 0,8%-kal emelkedik” – áll a szerződésben. Ha tehát a gázolaj ára literenként 30 centtel nő – ami 100 literre átszámítva 30 euró –, akkor a Ponton City a komp egy fordulójáért már 48 százalékkal többet kérhet. Ez egy év alatt 1,6 millió euró plusz, 15 év alatt pedig közel 25 millió euró, vagyis a teljes költség akár 75 millió euróra is rúghat. Természetesen, ha csak napi 19 ciklust veszünk figyelembe, akkor éves szinten „mindössze” mintegy 781 ezer, 15 év alatt pedig 11,72 millió euróval kell többet fizetnie a VV-nek az alapárnál.

Mibe került a régi?

Ugyancsak vita tárgyát képezi, hogy mibe került a régi komp üzemeltetése. A VV lapunk kérdésére adott válaszában azt állítja, hogy 2014-ben a komp üzemeltetésének valós költsége 1,2 millió euró volt, ehhez méri az új komp költségeit, amely ráadásul 50 százalékkal nagyobb kapacitással bír. Érsek Árpád (Híd) szerint azonban a régi komp csak 700 ezerbe került 2014-ben. Vita van akörül is, hogy

Kié a cég

Remišová szerint a Ponton City tulajdonosi szálai egyrészt Kassára vezetnek, 50 százalékos tulajdonosa ugyanis a Spinex Kft., amely felett egy szövetkezet közbeiktatásával Jozef Blaško rendelkezik. Blaško időközben elhunyt édesapja Igor Matovič (OĽaNO) szerint 32 millió szlovák koronával támogatta a Smert. Ez állítólag arra volt elég, hogy beleszólhasson bizonyos pozíciókra történő kinevezésekbe.

A másik ág érdekesebb, néhány szlovák és cseh vállalat közvetítésével eljutunk a Washington állambeli Snohomish-be. Ugyanazon a címen, amelyen a szén-dioxid-kvóta-botrányban érintett Interblue Group cég székelt, most Remišová szerint megtalálhatjuk a Business Investmenst LLC. céget, amely gyakorlatilag 40 százalékos tulajdonosa a Ponton Citynek. Vagyis a cég valójában offshore hátterű, a nyereséget gond nélkül kiszivattyúzhatják, és senki sem fogja megtudni, hogy hová, kinek a számlájára kerül. Ladis-lav Lazar cáfolni igyekezett tegnap, hogy a cég offshore hátterű lenne, ehhez még a Ponton City vezetőinek nyilatkozatát is idézte. Lazar szerint a cég jelenleg két magánszemély tulajdonában van. A vállalatigazgató be akarja perelni Igor Matovičot és Érsek Árpádot (Híd) is, aki először kifogásolta, hogy mennyibe kerül a vajkai komp.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?