<p>Nem számít ritkaságnak a 13 éve húzódó bírósági eljárás. Az Alkotmánybíróság statisztikája szerint az ilyen perekből évről évre több van. </p>
Egyre több az elhúzódó bírósági eljárás
Pozsony |
A statisztikát azután tette közzé az instancia, hogy Robert Fico kormányfő megegyezett a KDH-val az alkotmánytörvény módosításában, mely jelentős változásokat hozna az igazságszolgáltatásban, például bevezetné a bírák biztonsági átvilágítását vagy büntetését az elhúzódó perekért. A 13 évnél tovább tartó perből 2012-ben 26 volt, tavaly további nyolc került ebbe a kategóriába. Az országban a legrégebbi, még mindig zajló bírósági tárgyalás 30 éve kezdődött, az évekig elhúzódó eljárás legtöbbje 13–26 éve tart. A legtöbb ilyen esetet a pozsonyi járásbíróságok tárgyalnak, ám kassai, zsolnai és galántai bíróságokon is találni ilyet. Az elhúzódó tárgyalásokra panaszkodó személyeknek tavaly összesen 214 900 eurós kártérítést ítéltek meg. 30 000 eurót kapott az az illető, akinek a perét még 1983-ban kezdték meg a Pozsonyi III. Járásbíróságon, s még mindig nem fejezték be. Ivetta Macejková, az Alkotmánybíróság elnöke szerint az elhúzódó tárgyalásokért gyakran a bíróság elnöke is felelős, mert nem ellenőrzi a bírákat. További probléma, hogy a bírák nem készülnek fel a tárgyalásokra, gyakran „későn veszik észre”, milyen további szakértői véleményekre van még szükség az ítélethirdetéshez, s évekig eltart, míg a döntéshez szükséges összes dokumentumot, bizonyítékot begyűjtik. Macejková felszólította az igazságügyi minisztert, hogy ezekben az esetekben fontolja meg a bírákkal szembeni fegyelmi eljárást. „Nekem és az Alkotmánybíróságnak sincs ilyen hatásköre” – fűzte hozzá. (dem, SITA)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.